fakt bycia technikiem czy inżynierem, nie zwalnia nikogo z dbania o poprawność i czystość języka polskiego. Dodatkowo, stosowanie się do podstawowych zasad interpunkcji i ortografii, ułatwia czytanie i interpretowanie pytań/problemów piszącego, a co za tym idzie, chęć udzielania odpowiedzi przez czytającego. W związku z powyższym, wrzućcie najczęstsze błędy, których należy się wystrzegać, lub reguły, których warto przestrzegać.
Przecinek stawiamy przed spójnikami:
a, aczkolwiek, ale, jednak, lecz, natomiast, tymczasem, wszakże, zaś, za to, dlatego, przeto, tedy, więc, zatem, toteż, czyli, mianowicie, ponieważ, to jest. (Dodam partykułę że i zaimek który - tu też stawiamy przecinki

Nie stawiamy przecinka przed spójnikami:
i, oraz, tudzież, też, także, zarazem, albo, bądź, czy, lub, ani, ni, a (jeśli łączy dwa rzeczowniki, np. wojna między Polską a Niemcami).
Wyjątkiem jest sytuacja, w której powtarzamy dwa razy ten sam spójnik (np. Nie pojechaliśmy ani do dziadków, ani do rodziców.).
Uważam go za geniusza, i to od dawna. - przykład dopowiedzenia, przed którym również stawiamy przecinek (...przed i).
W moim ostatnim zdaniu postawiłem przecinek przed "lub", ponieważ kończy wtrącenie (zdanie podrzędne) - "..., których należy się wystrzegać,". Bez tej dodatkowej, wtrąconej części zdania, nie postawiłbym przecinka, pisząc "...błędy lub reguły...".
Na pewno ten temat pomoże wielu użytkownikom forum, więc naprawdę zachęcam do aktywności w tym wątku.
Przy okazji:
na pewno - piszemy oddzielnie,
naprawdę - piszemy razem.
