Strona 1 z 1
generator po gpib
: 15 wrz 2011 17:32
autor: mietekrola
Cześć wszystkim napotkałem zagadnienie którego nie mogę przeskoczyć. Polega ono na napisaniu aplikacji umożliwiającej połączenie się z generatorem mikrofal. Dodam,że zaczynam zabawę z LV i proszę o pomoc. Chodzi o to by zobaczyć jak może wyglądać prosty program przez który będę mógł np zmienić częstotliwość generatora z pulpitu. Generator GT9000s. Proszę pilnie o pomoc. Z góry dzięki
generator po gpib
: 15 wrz 2011 18:55
autor: Pitol
A masz instrukcję do tego urządzenia? W niej powinien znajdować się zestaw instrukcji do komunikacji z urządzeniem. Jak już będziesz wiedział jakich komend należy użyć do poprawnej komunikacji polecam zajrzeć do przykładów załączonych w LabVIEW. Kliknij w Help -> Find Examples a następnie w zakładce Search wpisz GPIB. Powinieneś znaleźć kilka przykładów, jak poprawnie zbudować program do komunikacji z urządzeniem poprzez magistralę GPIB.
generator po gpib
: 15 wrz 2011 20:52
autor: artbi82
Myślę, że na początek można zacząć od komendy *IDN? (jeśli urządzenie ma zaimplementowany zestaw komend SCPI)
Re: generator po gpib
: 22 wrz 2011 20:04
autor: mietekrola
owszem w helpie są przykłady ale oba nie są w stanie naprowadzić mnie na odpowiedni tok myślenia
Prosił bym raczej o "ramę" programu zbudowanego z bloczków visa.
Komendy scpi też posiadam w instrukcji ale nie bardzo wiem jak stworzyć opcję ich wpisywania.
Przepraszam za prostotę ale przypominam że jestem na początku drogi pracy w labview ;)
Re: generator po gpib
: 23 wrz 2011 13:34
autor: Pitol
Na początku zdefiniuj sobie co chcesz dokładnie osiągnąć. Jak ma program działać, jak wyglądać. Bardzo prosta "rama" programu jest w przykładzie GPIB-VISA. Nawet za dużo tam jest. W każdym razie Twój program potrzebuje w zasadzie tylko funkcji Write oraz Read, które w tym przykładzie są zaimplementowane. W drugim przykładzie LabVIEW - GPIB jest przygotowana komunikacja za pomocą bloczków GPIB. Próbowałeś uruchomić ten przykład z instrukcją *IDN? oraz podłączonym urządzeniem?
Wpisywanie instrukcji to już dalsza część. Instrukcje do bloczków (czy to VISA czy GPIB) przekazuje się w postaci String, więc mając już zestaw instrukcji możesz stworzyć String ComboBox (kontrolka dostępna w palecie String & Path, w którym będziesz trzymał wszystkie instrukcje. Jeśli instrukcja ma dodatkowy parametr to za pomocą odpowiednich bloczków będziesz łączył instrukcję z parametrem. Jak, to musisz sam poszukać i popróbować, nie jest to trudne.
Na początek podłącz urządzenie i sprawdź, czy przykład LabVIEW - GPIB się uruchomi. Następnie poćwicz z innymi komendami.
Każdy kiedyś zaczynał, więc nie przepraszaj za proste pytania. Po to jest to forum.
generator po gpib
: 23 wrz 2011 15:59
autor: bartus