sterowanie zaworem proporcjonalnym ciśnienia - pomoc,porady

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
durand
Posty: 16
Rejestracja: 05 gru 2010 19:47
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6

sterowanie zaworem proporcjonalnym ciśnienia - pomoc,porady

Post autor: durand »

Witam wszystkich forumowiczów na wstępie chciałem zaznaczyć że jestem tutaj nowy a moja styczność z oprogramowaniem labview jest nikła. Moim zadaniem jest wykonanie programu w labview który przy pomocy karty pomiarowej Labview USB-6218 pozwoli na sterowanie zaworem proporcjonalnym do którego będzie podpięty siłownik. Zawór ten w zależności od napięcia podanego na jego wejście sygnałowe, powoduje proporcjonalny wzrost, lub spadek ciśnienia na jego wyjściu pneumatycznym. Napięcie wejściowe (sterujące) kształtuje się w przedziale od 0 do 10V, przy czym 0V odpowiada ciśnieniu wyjściowemu równemu 0bar, natomiast napięcie 10V odpowiada ciśnieniu 6bar.Zasilanie sprężonym powietrzem będzie realizowane z przenośnej sprężarki tłokowej, zawór proporcjonalny ciśnienia zasilany będzie z zasilacza sieciowego 24[V] napięcia stałego. Moje pytanie do osób które miały z czymś takim styczność lub podobny problem lub kojarzą jak wykonać takie sterowanie proszę o jakąś pomoc lub rade jak zabrać się za pisanie oprogramowania. Co będzie mi potrzebne do wykonania tego problemu jakie funkcje w oprogramowaniu muszę poznać aby je wykonać? Z góry dziękuje za wszelkie porady.
Awatar użytkownika
Nowszy
Posty: 504
Rejestracja: 30 maja 2008 08:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

sterowanie zaworem proporcjonalnym ciśnienia - pomoc,porady

Post autor: Nowszy »

Witaj

Nie zdefiniowałeś czy masz jakieś sprzężenie zwrotne - czyli czy masz informację jak daleko siłownik faktycznie się wysunął po zadaniu danego napięcia. Tak działa większość systemów sterowania. Jeśli nie masz, to twoje zadanie sprowadza się tylko do zadania danego napięcia na wyjściu karty - w LabVIEW to jakieś 2 minuty roboty. Naucz się więc podstaw LabVIEW (np. tutaj: http://digital.ni.com/worldwide/poland. ... =166440_pl) i wtedy za pomocą DAQ Assistanta zrobisz to w chwilkę.
Potem jest oczywiście dużo innych pytań - jak to sterowanie ma działać, użytkownik zadaje każdą wartość, czy może np. listę kilku kolejnych wartości? Jak szybko program ma reagować na zmiany, etc, etc.
Pozdrawiam, Maciek Antonik
Edu4Industry
durand
Posty: 16
Rejestracja: 05 gru 2010 19:47
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6

Re: sterowanie zaworem proporcjonalnym ciśnienia - pomoc,porady

Post autor: durand »

Witam ponownie po dłuższej przerwie :) . Mam jeszcze kilka dodatkowych pytań. Faktycznie wykonanie tego programu zajmuje chwilkę. Zrobiłem to w następujący sposób :
na wejściu utworzyłem sygnał symulujący sinusoidę na wyjściu jest nasz DAQassistant. Zainstalowałem sterowniki do karty które pozwalają mi ją zasymulować. Pod naszą kartę obecnie jest podpięty zasilacz który daję nam napięcie 5V dlatego też ustawiłem w opcji sygnału symulującego amplitudę 5V częstotliwość pracy 0,1 Hz . I teraz kilka pytań:
1. Gdy ustawiam zakres napięcia w karcie tzn w DAQassist od 0 do 5V podczas uruchamiania aplikacji wyskakuje mi błąd jednak gdy ustawie zakres od -5V do 5 V wszystko jest ok, jednak zawór proporcjonalny pracuje w zakresie od 0 do 10V czy ma to jakieś znaczenie podczas sterowania ?
2. Chciałbym aby praca mojego programu wykonywana była ciągle bez zmiany napięcia w określonym czasie więc postanowiłem całe oprogramowanie zapętlić w pętle for loop czy jest to dobre rozwiązanie ?
3. Pytanie trochę wybiegające w przyszłość. Czy do obecnie napisanego oprogramowania jest możliwość zczytywania kolejnych danych ( do karty będzie podpięty czujnik siły i odkształceń) chciałbym te dane zczytywać za pomocą tej karty tak aby były wyświetlane w labview. Jakie funkcje trzeba poznać aby za coś takiego się zabrać ?
Dziękuje z góry za odpowiedzi i mam nadzieję że nie zadałem aż za głupich pytań :p
ODPOWIEDZ