Strona 1 z 1

symulacja obiektu cieplnego

: 05 lip 2006 16:19
autor: tomas_str
Witam.Kto wie czy mozna wykonac symulacje obiektu cieplnego w labView a jak da sie to w jaki sposob?Z góry dziekuje za pomoc.

Re: symulacja obiektu cieplnego

: 05 lip 2006 17:47
autor: marte
Co to za obiekt? Obiektem cieplnym może być kaloryfer ...
I co chcesz symulać?
Jako automatyk to znam tylko modelowanie z wykorzystaniem rówań różniczkowych zwyczajnych.
tomas_str pisze:Witam.Kto wie czy mozna wykonac symulacje obiektu cieplnego w labView a jak da sie to w jaki sposob?Z góry dziekuje za pomoc.

Re: symulacja obiektu cieplnego

: 05 lip 2006 18:08
autor: tomas_str
Mam w pracy
podpunkt :symulacja obiektu cieplnego. jako obiekt ma nam posłuzyc piec 600W z termopara typu K i niewiem jak do tego sie zabrac:(
tomas_str nie jest to twój pierwszy post na tym forum, więc jestem mocno zdziwiony dlaczego wybrałeś ten dział dla twojego tematu. Przenoszę do właściwego działu. Mam nadzieję, że się poprawisz. bogdani

Re: symulacja obiektu cieplnego

: 05 lip 2006 20:04
autor: Robson_7777
Brzmi to bardzo ogólnie :roll: Wiele osób na tym forum napewno z chęcią pomoże ale musisz konkretniej przedstawić problem? Proponuje wyjaśnić z autorem pomysłu (zleceniodawca, promotor, prowadzący zajęcia...?) szczegóły co ma być zawarte w tej pracy???
Pozdrawiam

Re: symulacja obiektu cieplnego

: 12 lip 2006 22:00
autor: IRON
Witam

Skoro masz wykonac jakiś symulator to musisz wiedzieć jakim modelem matematycznym się posłużyć. Jakie równania użyć, które opisywałyby ten proces. Takich informacji to juz szukaj u promotora. Gdy będziesz wiedział coś więcej , pomyślimy dalej ....


Pozdrawiam :)

Re: symulacja obiektu cieplnego

: 13 lip 2006 07:49
autor: herzegen
Obiekty i zjawiska cieplne opisywane są zgrubnie eksponnetami. Zgrubnie, bo można też rozwiązać numerycznie równania różniczkowe modelu transportu ciepła.

Tak więc odpowiadając na Twoje pytanie:
1) jeśli symulujesz rozchodzenie się ciepła n.p. w radiatorze i chcesz znac n.p. profil temperaturowy to musisz zamodelować zjawisko wykorzystując równania różniczkowe (jakie - poszukaj w literaturze),
2) jeśli symulujesz nagrzewanie się wody w akwarium po załączeniu grzałki to wystarczy, że zamodelujesz exponente z odpowiednimi parametrami typu rezystancje termiczne.

Do punktu 1) LabVIEW średnio się nadaje, a właściwie wogóle się nie nadaje. Zamiast implementować w tym środowisku metodę elementów skończonych lepiej użyć jakiegoś gotowego programu, typu Adina, Fidap, Femlab, Fluent (Fluent dlatego, że transport ciepła to też przepływ ... ). Oczywiście można to napisać w LabVIEW, tylko po co ?
Do punktu 2) natomias LabVIEW nadaje się doskonale.

Jeśli chodzi o zjawiska cieplne typu 2) to polecam skrypt Z. Rymarski "Materiałoznawstwo i konstrukcja układów elektronicznych". Łopatologicznie jest tam opisane modelowanie przepływu ciepła i elektryczne analogie modeli termicznych.