Strona 1 z 2

Prosty uklad i LabView

: 16 mar 2006 18:05
autor: isiah
Witam,
Ma ktos moze pomysl co mozna polaczyc z labview w celu zapoznania sie z mozliwosciami tego srodowiska do sterowania i wizualizacji jakis relanych ukladow a nie tylko symulacji. Nie mam doswiadczenia z labview (oprocz korzystania z gotowych aplikacji zrobionych w LV na laboratoriach) i moze ma ktos pomysl na tani uklad ktory ma biblioteki do LV i ktory pomoze w poznaniu mozliwosci tworzenia sterowania i wizualizacji. Najchetniej kupie cos gotowego z gotowymi aplikacjami na ktorych mozna sie czegos nauczyc. Myslalem o prostym termometrze opartym na DS18b20 ale nie znalazlem zadnego opisu jak go komunikowac z LV, to moze cos innego ??

pozdrawiam
isiah

Re: Prosty uklad i LabView

: 16 mar 2006 18:34
autor: bogdani
Witaj

Możesz również podłączyć kamerę USB do kompa i w LV napisać aplikację do analizy obrazu i wykonywaniu pomiarów na obrazie.

Możesz również niedrogo kupić tani moduł akwizycji danych podłączany przez USB.

itd.

bogdani

Re: Prosty uklad i LabView

: 16 mar 2006 19:41
autor: isiah
Tanio, czyli jaka kwota wchodzi w gre ?? Gdzie moge kupic i czy mozesz jakis zaproponowac z ktorym masz doswiadczenie w LV ??

z gory dziekuje za odopowiedz
pozdrawiam
isiah

Re: Prosty uklad i LabView

: 16 mar 2006 20:29
autor: bogdani
Proponuję na początek NI USB-6008. Cena niezbyt wygórowana, aczkolwiek nie jest też niska.
Jeśli masz jakiś multimetr (np. METEX) to też możesz go podłączyć do komputera i zrobić wizualizację. Jest wiele opcji, które możesz wykorzystać, musisz tylko napisać czym dysponujesz i co potrafisz.
bogdani

Re: Prosty uklad i LabView

: 16 mar 2006 22:03
autor: mariuszXX
570zl za uklad, o ktorym piszecie... troche duzo...
Moze znajdzie sie cos tanszego???
Ja chcialbym cos co pozwoli mi na sterowanie (ON/OFF) kilkoma urzadzeniami. Jakies przekazniki, przed nimi co by je moglo wysterowac, a to wszystko pod RSa, LPT, albo moze nawet USB. Da rade cos takiego wykombinowac??

Re: Prosty uklad i LabView

: 17 mar 2006 09:01
autor: Mikrobi
mariuszXX pisze: Ja chcialbym cos co pozwoli mi na sterowanie (ON/OFF) kilkoma urzadzeniami. Jakies przekazniki, przed nimi co by je moglo wysterowac, a to wszystko pod RSa, LPT, albo moze nawet USB. Da rade cos takiego wykombinowac??
Najprostszym rozwiązaniem będzie LPT + układ scalony np. ULN2803 który zapewni odpowiednią konwersję zasilania z sygnałów na porcie LPT.
To pozwoli na wysterowanie przekaźników.

Re: Prosty uklad i LabView

: 17 mar 2006 11:45
autor: isiah
Jak na domowe warunki to ten DAQ rzeczywiscie troche jednak za drogi, co do Darlingtonow to w sumie fajny pomysl bo mozna sie pobawic np. diodami tez lub sterowaniem silnika. Tylko ja mam ciagle inny problem, chodzilo mi bardziej o to czy ktos moze juz polecic cos gotowego co sam zrobil i czym steruje przez LabView czym moglby sie podzielic i odpowiedziec na ewentualne pytania (czyli taka zabaweczka typowo edukacyjna). Bo niestety laboratoria o czym pewnie studenci wiedza polegaja tylko na symulacjach glownie w MATLABIE no a prace dyplomowe z LV u nas w tej chwili sa tylko dla Pomiarowcow :(.

Re: Prosty uklad i LabView

: 20 mar 2006 17:44
autor: Gość
Odnosnie czegos prostego to ja wlasnie bede robil sterowanie silnikiem DC+przetwornik obrotowo impulsowy (czesci mozna dostac za marne pieniadze). Odnosnie w/w karty usb 6008 to nadaje sie ona tylko i wylacznie do prostych zastosowan (tak mi sie wydaje). Probowalem robic na usb6009 sterowanie w/w silnikiem ale albo cos mi nie idzie albo ta karta jest za wolna (2 petle nie wyrabiaja sie, jedna z odczytem danych a droga z wysylaniem).

Re: Prosty uklad i LabView

: 23 mar 2006 15:00
autor: isiah
Udalo sie :) Mozna wykorzystac czujnik DS18B20 w LabView bez wiekszych problemow. Na stronie 80.49.86.135/projekty-ds18b20.htm mozna znalezc zarowno bibliotek napisana specjalnie zeby dzialala w LabView jak i opis bardzo prostego programu ktory to obsluguje. No i mozna zobaczyc jak laczyc cos realnego z LV a nie tylko dokonywac symulacji, koszt kabla i czujnika nie przekracza 20 zl a nawet mozna sie zmiescic w 10 zl jezeli sie dobrze poszuka.

pozdrawiam
isiah

Re: Prosty uklad i LabView

: 24 mar 2006 16:47
autor: isiah
Mam jeszcze pytanie chyba dosyc podstawowe ale nie udalo mi sie znalezc odpowiedzi na forum. Otoz jezeli chce zczytywac pomiar co jakies czas ustalany przez uzytkownika to jak to zrobic ?? Sterownik tego czujnika temperatury bierze pomiar co sekunda no i jezeli nie mozna zrobic bez wchodzenia w kod biblioteki zmiennego czasu pobierania pomiaru to jak zrobic zeby wykres sie aktualizowal po prostu co jakis okreslony czas ??

Re: Prosty uklad i LabView

: 25 mar 2006 11:37
autor: isiah
Problem rozwiazalem przy uzyciu Time Delay w petli While, minus jest taki ze caly system pomiarowy dzialajacy w petli ma opoznienie takie jakie zostanie ustawione przez uzytkownika, ale da sie to obejsc przy zastosowaniu dwoch petli (pewnie tez mozna jakos efektywniej). Mam natomiast problem z aktualizacja wykresu gdyz pomimo ustawienia np. 10 sekund opoznienia (oraz aktualizacji pomiaru i wykresu co 10 sekund) skala czasowa zmienia sie o wartosc 1 a nie 10. Wiem ze mozna ustawiac w properties czas na np. absolutny ale chce zeby wykres byl w sekundach dalej tylko inkrementowal sklae czasowa co czas ustawiony przez uzytkownika, mozna to zrobic ?? Jezeli tak to jak ??

pozdrawiam
isiah

Re: Prosty uklad i LabView

: 25 mar 2006 12:32
autor: isiah
Mam problem z tak zrobionym STOPem. Poniewaz program w ogole na niego nie reaguje. Jest specjalnie poza petla zeby to opoznienie ktore tam jest zastosowane nie obejmowalo przycisku STOP bo wtedy trzeba bylo czekac np. 10 sekund zeby zatrzymac program. Jak mozna to poprawic ??

Re: Prosty uklad i LabView

: 25 mar 2006 20:37
autor: bogdani
Program dlatego nie reaguje na STOP ponieważ stop jest poza pętlą, a wykonywane są tylko funkcje w pętli.
To jest jedna z istotniejszych wiadomości.
Możesz twój kod wrzucić do Event Structure i przypisać zdarzenie do przycisku STOP, żeby wyłączało program. W ramce Timeout wrzucić twój kod i ustawić Timeout na 10 s.
bogdani

Re: Prosty uklad i LabView

: 26 mar 2006 10:06
autor: isiah
Dzieki ta rada tez sie przyda ale chodzilo mi o to zeby przycisk STOP byl niezalezny od Time Delay czyli jak daje opoznienie 10 sekund w pobieraniu danych to nie trzeba bylo tez czekac 10 sekund na zakonczenie programu w przypadku nacisniecia STOP

Re: Prosty uklad i LabView

: 26 mar 2006 11:20
autor: bogdani
Jak to wrzucisz do Event Structure to będzie niezależne od Timeout i opóźnienia czasowego.
bogdani