Strona 1 z 1
Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 08 lip 2005 10:40
autor: Smooth
Poszukuję materiałów na temat realizacji regulatorów adaptacyjnych w LabVIEW. Dobrze by było po polsku, ale po angielsku też się przyda. Potrzebuję tego do mpjej pracy magisterskiej.
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 11 lip 2005 08:34
autor: rumcajs
Realizajcja jakiego typu regulatorów w LV wchodzi w grę?
Czy ma to być proste samostrojenie PID czy coś bardziej zaawansowanego ?
Oto przykładowy program symulacji regulatora adaptacyjnego:
http://sine.ni.com/apps/we/niepd_web_di ... 0020E74861
Jest on bardzo stary (już 7lat - jak ten czas leci):) z niedoskonałym GUI i kodem źródłowym, bo został napisany jeszcze w wersji 3.11 bez wykorzystania dzisiaj dostępnych bibliotek i później przekompilowany do 5.0 ale pokazuje pewne podstawowe aspekty regulacji adaptacyjnej i możliwość jej realizacji w LV.
Nie wiem jak teraz, ale parę lat temu oprócz publikacji pana prof. Niederlińskiego z PŚl nie istniały materiały po polsku, a książka pana Niederlińskiego jest bardzo "ciężka" w przyswojeniu.
Osobiście polecam książkę Astroma - Adaptive control lub jeszcze lepiej Wellstead'a - Selt-tuning control - jakoś tak to było.
Jak doszukam się jeszcze swoich materiałów to je zamieszczę.
Polecam również przeszukanie materiałów z 13 konferencji auutomatyki w Opolu. Powinny tam być przynajmniej ze dwa artykuły na ten temat.
Rumcajs.
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 11 lip 2005 20:00
autor: rumcajs
A oto obiecane materiały.
Jest jeszcze obszerna praca ale zajmuje ponad 5MB i nie zmieści się na forum - mogę wysłać emailem.
Mam nadzieję, że się na coś przyda.
Rumcajs.
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 11 lip 2005 20:29
autor: bogdani
Witam
Zawsze można podzielić plik na mniejsze.
W ostateczności mogę zwiększy limit na forum, ale nie jestem pewien, jaki jest limit na serwerze.
bogdani
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 11 lip 2005 21:27
autor: lordbebok
Witam
Widze ze mamy taki sam temat pracy mgr z tym ze w mojej musze uwzglednic dynamike obiektow cieplnych
jak co s bede mial przesle na maila dopiero jesdnak we wrzesniu....

pozdrawiam
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 11 paź 2005 18:46
autor: Smooth
Witam po wakacjach. Dopiero co wróciłem na uczelnie i nawet jeszcze nie mam w swoim pokoju internetu.
Co do szczegółów mojej pracy to powinienem wiedzieć znacznie więcej w ciągu 2 góra 4 tygodni. Na razie wiem tylko, że to napewno coś poważniejszego niż PID. Co do LabVIEW to wstyd się przyznać, ale na PL to dopiero raczkuje i mam być jednym z prekursorów.
Liczę więc na każdą pomoc.
Jak znajdziesz chwilkę Rumcajs, to proszę rzuć mi na maila wszystko co możesz.
Od siebie mogę obiecać, że podzielę się wynikami mojej pracy z portalem labview.pl, to naprawdę spoko stronka

Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 11 sty 2006 14:51
autor: Smooth
Jak obiecałem dzielę się własnymi "zdobyczami" na początek jeden link:
http://www.pages.drexel.edu/~kws23/tuto ... /MRAC.html
czekam na jakąś odpowiedź na forum, może ktoś zna jeszcze inną implementację algorytmu adaptacyjnego w LabVIEW.
W mojej pracy zdecydowałem się na MRACa, no to ale nadal nie jest jeszcze precyzyjny wybór.
Liczę na odzew.
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 06 lut 2006 22:44
autor: Smooth
Jak nie ma podpowiedzi, tak nie ma
Może, więc zadam jedno, krótkie pytanie:
Czy można jakoś w LabVIEW używać transmitancji (tak jak to jest możliwe w Matlabie za pomocą bloku Transfer Fcn), czy pozostaje mi działanie na równaniach różniczkowych, tak jak to zrobił gość na stronce do której link podałem ostatnio?
Ludzie!!! Nie oczekuję od Was rozwiązania całego problemu postawionego w mojej pracy, ale czy wszystko na co stać forumowiczów to materiały od Rumcajsa sprzed wielu lat, które zostały zrealizowane na archaichnej wersji LavVIEW??
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 06 lut 2006 23:00
autor: Mikrobi
Smooth pisze: Ludzie!!! Nie oczekuję od Was rozwiązania całego problemu postawionego w mojej pracy, ale czy wszystko na co stać forumowiczów to materiały od Rumcajsa sprzed wielu lat, które zostały zrealizowane na archaichnej wersji LavVIEW??
Sesja jak widzę rodzi frustrację... 1. Oszczędzaj wykrzykniki. 2. Tak, można. 3. Nie, nie wszystko. 4. Przeglądałeś strony NI? np.
NI Developer Zone?
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 06 mar 2006 23:39
autor: Smooth
Okazało się, że moja uczelnia oprócz licencji na LabVIEW 7.1 posiada także licencję na kilka dodatków do LabVIEW. Mam tu na myśli coś takiego jak PID Control Toolset. W jego skład wchodzi m.in. bloczek Transfer Function. I tu mam pytanie (myślę że znajdzie się ktoś kto korzystał z tego dodatku i mi pomoże) - chodzi mi o wejście dt - wydaje mi się że jest to czas próbkowania w ms, ale nie jestem co do tego przekonany, jeśli ktoś wie proszę niech napisze. Takie wejście jest zresztą w wielu innych bloczkach z tej grupy. A skąd moje wątpliwości - stworzyłem już wersję symulacyjną mojej pracy - tzn. bez rzeczywistego obiektu - wszystko wyłącznie w LabVIEW. Zrealizowałem układ na kilka sposobów, w tym z wykorzystaniem PID Control Toolset i bez niego, no i .... choć wszystko powinno działać tak samo - uzyskuję bardzo rozbieżne wyniki. No cóż podzielił bym się moimi wynikami, ale jestem szczerze zawiedziony pomocą forumowiczów w moich problemach. Zapewne wynika to z dość rozlegle sformułowanych problemów, ale to także przemawia za tym, żebym nie zamieszczał moich programów w całości, bo mogą one nastręczyć problemów analizującym je forumowiczom. Nie przewiduję zamieszczenia całej mojej pracy w internecie, tak więc postaram się sporządzić jakiś prosty przykład ilustrujący różnice w wynikach jakie uzyskałem. A na razie jeżeli ktoś używał PID Control Toolset i może mi coś poradzić, zwłaszcza odnośnie tego wejścia dt, do był bym bardzo wdzięczny.
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 07 mar 2006 17:26
autor: jogurt_owocowy
Hejka
To, że forumowicze nie kwapią się z pomocą dla Ciebie wcale niekoniecznie wynika z ich złej woli, tylko może po prostu nikt nie miał do czynienia z tematem podobnym do Twojego. A inna rzecz, że rzeczywiście, jak sam napisałeś, sformułowałeś problemy dość rozlegle.
Sam nie używałem PID Control Toolset, ale wejście dt jest raczej normalne wszędzie tam gdzie coś się numerycznie całkuje albo różniczkuje - im wartość dt mniejsza tym lepiej i w przypadku sygnału cyfrowego wydaje się, że wartość minimalna to częstotliwość próbkowania, chociaż głowy nie dam, że tak musi być i że wartości mniejsze czegoś nie zmienią. Ściągam jakąś wersję testową tego PID Toolset, zainstaluję, popróbuję coś i się odezwę.
Pozdrawiam
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 07 mar 2006 19:02
autor: Mikrobi
W Helpie do wszystkich funkcji PID Control Toolset dt istotnie jest opisane nastepująco:
dt is the time intervals since previous point. It is a fixed positive number.
jednak otwierając większość z tych funkcji (np. PID Setpoint Profile.vi) znajdziesz na panelu następujący opis kontrolki dt:
dt (s) co pozwala wnioskować, że czas podawany jest w sekundach.
Nie odpowiedziałeś: czy zaglądałeś na strony Developer Zone NI?
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 07 mar 2006 21:46
autor: Smooth
Na początek dziękuję za wszystkie nawet drobne uwagi i podpowiedzi, widzę że sytuacja się ożywia - co mnie cieszy

Tak zaglądałem na NI Developer Zone i tam właśnie nakierowałem się m.in. na
PID Control Toolset. dt to czas w sekundach zgadza się. Pisałem wcześniej, że w ms a to dlatego że dzielę czas wszędzie przez 1000 żeby podawać w właśnie w ms a nie w postaci ułamka.
Próbuję przygotować jakiś w miarę prosty przykład pokazujący spore różnice jakie uzyskałem tworząc regulator w oparciu o transfer function.vi i w oparciu o aproksymacje jakich stosował Keith Sevcik w pracy do której linka zamieszczałem w jednym z powyższych wpisów na forum, ale znowu natrafiam na dziwne rzeczy, tzn. po raz kolejny fragmenty programów skopiowane do innych programów działają inaczej, chodź wydaje mi się że powinny działać tak samo.
No ale póki co spójrzcie może na tamten program:
http://www.pages.drexel.edu/~kws23/tuto ... /MRAC.html nie będzie on raczej działał bez modelu, ale chodzi mi o jeden szczegół - Keith Sevcik posłużył się tam prostą aproksymacją (jest ona tam opisana w etykiecie obok diagramu) i on tam też ma dt, które generuje w moim zdaniem dziwny sposób. Podejrzewam, że chodziło tam o jakąś synchronizację czasu, ale u mnie to się nie sprawdza. Załączam program z transmitancją w postaci inercji 1 rzędu. Program działa źle, wystarzy podstawić do tp (tak oznaczyłem czas próbbkowania zamiast dt) wartość stałą 1/1000 zamiast tego co tam jest i uzyskamy piękną inercję. hmm... proszę o komentarze i uwagi.
Re: Automatyka: Regulatory adaptacyjne
: 27 mar 2006 21:11
autor: Smooth
Witam ponownie, praca postępuje powoli, ale do przodu

co do rozbierzności o jakich wcześniej pisałem to już wszystko wyjaśniłem, krótko mówiąc pewne fragmenty algorytmu musiałem przerobić i zrobić inaczej niż Keith Sevcik i wychodzi to samo co w wersji z transfer function.vi.
A czy ktoś ma jakieś przemyślenia lub wnioski odnośnie pracy pana Sevcika i pliku, który zamieściłem powyżej?