Strona 1 z 1
Cloud computing i LabVIEW
: 06 kwie 2011 23:28
autor: smiga
Modny ostatnio temat "cloud computing" na pewno jest brany pod uwagę przez inżynierów NI.
Świadectwem tego jest korzystanie z Amazon Web Services cloud do hostingu LabVIEW Web UI Builder.
Ciekawe co jeszcze NI ma w planach w tym temacie?
Ciekawe jak się będą rozwijały rozwiązania mobilne, a właściwie wykorzystanie LabVIEW do ich tworzenia?
Model SaaS, czyli oprogramowanie jako usługa to "rozkręcająca się działka", a uniezależnienie takiej usługi od platformy sprzętowej to przyszłość. Rozumiem, że NI wie o tym doskonale, o czym może świadczyć zaprzestanie rozwijania modułu LabVIEW PDA (mobile), czyli koniec na wersji Windows Mobile 6.5. Systemy takie jak Android i iOS dziś dominują na urządzeniach mobilnych, a na nie LabVIEW nie ma. Urządzenia mobilne to przyszłość i na pewno NI o tym wie ... ciekawe jaka jest więc strategia? Czy LabVIEW Web UI Builder pozwoli na pisanie aplikacji web'owych tak sprawnie jak inne języki? Czy NI ma coś jeszcze w zanadrzu?
Może ktoś z kolegów ma jakieś przemyślenia ... a może jakieś przecieki z "centrali"?
pozdrawiam
Cloud computing i LabVIEW
: 07 kwie 2011 07:35
autor: bogdani
Myślę, że dzisiejsze technologie pozwalają uniezaleźnić się od platformy sprzętowej.
Już są przykłady jak zrobić "aplikację" współpracującą z iOS, myśmy w firmie zrobili coś dla Androida...
Większość opiera się na usługach Webowych, a wykorzystanie najnowszych technologii HTML5, AJAX, itd. tylko to ułatwia.
Niestety Web UI Builder to jest SilverLight, który na urządzeniach mobilnych jest wspierany chyba tylko na najnowszym Windowsie.
Dziękuję Ci za poruszenie tego tematu, słuszna ścieżka rozwoju. NI powinno się moim skromnym zdaniem skupić na rozwoju usług sieciowych, bo niektóre rzeczy jeszcze kuleją.
bogdani
Re: Cloud computing i LabVIEW
: 07 kwie 2011 19:02
autor: smiga
A ten kod dla Androida pisaliście w LabVIEW? ;)
Cloud computing i LabVIEW
: 07 kwie 2011 19:40
autor: Nowszy
Witam
Najwięcej publicznych informacji o nowościach i kierunkach rozwoju NI można znaleźć na konferencji NIWeek, która odbywa się co roku w wakacje (jak ktoś ma szanse pojechać, to BARDZO polecam). W 2010 roku było kilka prezentacji na poruszone powyżej tematy, więc proponuję po prostu obejrzeć te kilkuminutowe filmiki na konkretne tematy:
- wszystkie główne prezentacje:
http://www.ni.com/niweek/keynote_videos.htm
- aplikacje mobilne:
http://zone.ni.com/wv/app/doc/p/id/wv-2334
- Cloud Computing:
http://zone.ni.com/wv/app/doc/p/id/wv-2339 i
http://zone.ni.com/wv/app/doc/p/id/wv-2320
Zapraszam do dyskusji i dalszych pytań
Re: Cloud computing i LabVIEW
: 08 kwie 2011 00:02
autor: lordexod
Można aplikację z LabVIEW Web UI Builder'a skompilować na platformę dowolną mobilną, gdyż jest podobny do Silverlight'a projekt open source o nazwie Moonlight.
To wersja demo programu LabVIEW Web UI Builder, którą można odpalić na własnym komputerze zapisysywać projekty,uruchamiać kod, itp. itd., tylko bez kompilacji ich:
http://decibel.ni.com/content/docs/DOC-15582.
Re: Cloud computing i LabVIEW
: 08 kwie 2011 08:13
autor: wino
Co do tego moonlight'a a właściwie mono, to sprawdzałem to już kiedyś i spędziłem nad tym parę godzin i jeszcze dzisiaj przez godzine próbowałem uruchomić poprzez przeglądarkę jakąś stronę wykorzystującą technologię silverlight i mi się nie udało. Z tego co wyczytałem, to framework moonlight dostępny na androida nie umożliwia przeglądania stron wykorzystujących silverlight'a. Zresztą opinie na temat tego frameworka nie są jakieś pochlebne. Nie wiem jak z iOS'em, ale podejrzewam, że jest tak samo. Btw. Microsoft już pokazywał aplikację, która działa na iOS i wykorzystuje silverlight'a, ale Apple nie chce, żeby silverlight był dostępny na iOS'ie i zablokował inicjatywe MS.
Lordexodzie, jeśli wiesz jak to zrobić to chętnie się dowiem.
Z tego co pamiętam to WebUIBuildera można też odpalać poprzez stronkę internetową, ale jeśli nie posiada się licencji to nie da się z kodu zrobić stronki. Co do samego WUB to próbowałem z niego skorzystać no i działa, ale szału nie ma. Produkt jest jeszcze za młody na jakieś super-hiper aplikacje.
No a co do cloud computing, to NI ma technologie Web Service, za pomocą których można na przykład wymieniać dane pomiędzy telefonem z Androidem a sterownikiem cRIO.
smiga pisze:A ten kod dla Androida pisaliście w LabVIEW?
We Javie

, ale trudne to jakoś nie jest.
Re: Cloud computing i LabVIEW
: 08 kwie 2011 13:22
autor: lordexod
Co do uruchamiania WUB na moonlight to wiem że się nieda za dużo rzeczy tam trzeba przekompilować, ja myślałem bardziej o kompilowaniu kodu projektu na środowisko moonlight i mono, co do samej kompilacji to się da skompilować bez licencji bo sobie na razie testuję kompilację, tyle że licencja jest potrzebna żeby połączyć się z serwerem i automatycznie pobrać dwie biblioteki "NationalInstruments.Labview.Player.Common.dll, NationalInstruments.Labview.Player.ThinClient.dll", np.: otwórz aplikacje skompilowaną to jest "app.xap", rozszerzenie "*.xap" zamień "*.zip" i będziesz tam miał kupę bibliotek dynamicznych "*.dll", tu masz przykładowy link do aplikacji:
http://www.ni.com/uibuilder/xap/plastic/app.xap. A po zatym gdy projekt na jest zbyt złożony to kompilacja się zacina tak że trzeba komputer wyłączać. Jak już sam się mianowałem nie oficjalnym deweloperem środowiska WUB to w przyszłości planuję napisać nowy kompilator tak żeby kompilował na środowisko moonlight i mono.
Re: Cloud computing i LabVIEW
: 18 kwie 2011 17:24
autor: wino
Re: Cloud computing i LabVIEW
: 18 kwie 2011 22:51
autor: smiga
No to jest szansa dla LabVIEW Web UI Builder'a na dostęp do połowy telefonów ...licząc androida i windowsa ... a może więcej w przyszłości.
Re: Cloud computing i LabVIEW
: 20 kwie 2011 09:17
autor: lordexod
Nic nowego, nie zrobili silverlighta na androida tylko moonlighta na androida, android to typowy "linux mobile", więc przeportowanie monlighta z systemu linux na linux mobile nie jest jakąś wielką sprawą.