Strona 1 z 1

Twierdzenie o próbkowaniu - zobrazowanie teoretyczne

: 17 sty 2008 10:18
autor: pazuzu
Witam
Chciałbym zrealizować program, który przedstawia twierdzenie o próbkowaniu. Mianowicie generuj w nim jakiś przebieg (sin, prost., trójk., piła), następnie go próbkuje z zadaną częstotliwością a po tym wszystkim odzyskuje ten sygnał wrzucając go na filtr dolnoprzepustowy Butterwhortha. Wydaje mi się że generowanie i próbkowanie sygnału już zrealizowałem. Jednak jeżeli chodzi o odzyskiwanie tego sygnału z sygnału zpróbkowanego to nie wychodzi mi to już tak jak bym chciał. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, iż mam zbyt małą wiedzę w tej dziedzinie i nie znam kontrolek odpowiedzialnych za takie przekształcenia w LabView. Do tej pory nigdy nie korzystałem z tej kategorii.
Moja prośba jest następująca. Chciałbym, aby ktoś kto się na tym zna lub wie jak to zrealizować pomógł mi w dokończeniu tego programu. Chodzi i o odzyskiwanie tego sygnału pierwotnego z tych otrzymanych próbek. Korzystam z wersji 7.0 bez żadnych dodatków. Jeżeli się tego nie da zrobić w tej wersji to prosiłbym o taką informację. Bardzo dobrze by było gdyby się dało zaobserwować na wykresie odzyskanym aliasing w momencie gdyby częstotliwość próbkowania nie spełniała warunku Nyqista.
Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie
kamil

Re: Twierdzenie o próbkowaniu - zobrazowanie teoretyczne

: 17 sty 2008 18:38
autor: Silver0000
Witaj pazuzu... U mnie wszystko śmiga prawidłowo (chyba że przegapiłem jakieś szczegóły). Twój problem jest pewnie rodzaju: nieprawidłowa częstotliwość próbkowania. Dla częstotliwości próbkowania np 1000 wszystko jest OK. Widzisz... Twój program łączy odcinkami kolejno spróbkowane punkty sygnału czyli interpoluje je w sposób liniowy. Jeśli masz małą częstotliwość próbkowania to Twoja np. sinusoida staje się łamaną. Oczywiście są na to odpowiednie twierdzenia, ale chyba nie o to chodzi żeby się tutaj mądrzyć. Moja rada: zwiększ częstotliwość próbkowania... albo zastosuj jakiś inny interpolator. Pozdrawiam

Twierdzenie o próbkowaniu - zobrazowanie teoretyczne

: 17 sty 2008 20:26
autor: pazuzu
Witaj Silver0000

Dzięki za odpowiedz. Jednak w moim programie chodzi również o to, żeby był widoczny aliasing. a dla dużych częstotliwości próbkowania nie zauwazymy przeciez aliasingu. Mnie rozchodzi się o to czy przypadkiem nie ma jakiejś techniki która wygładzała by wykres czy cos w tym stylu tak aby był on bardziej łagodny i przyjemniejszy dla oka. Dzięki za opinie na temat tego iż ten program działa poprawnie. Priorytetem jakim się kieruje przy jego tworzeniu jest to żeby on ładnie wyglądał i pokazywał to co chce i niekoniecznie musi to byc poprawnie ułożone wewnątrz struktury. Innymi słowy program może oszukiwać odrobinę oglądającego. Czy dało by się to jakoś zrealizować ?

Re: Twierdzenie o próbkowaniu - zobrazowanie teoretyczne

: 18 sty 2008 09:24
autor: Silver0000
Niestety nie zajmowałem się jak dotąd problemem aliasingu w LabVIEW. Z tego co udało mi się zaobserwować przy odrobinie wolnego czasu, moim zdaniem problem jest z filtrem. Wydaje mi się, że nie spełnia on tutaj swojej roli. Na wykresie sygnału spróbkowanego widoczny jest aliasing (Nyquista). Jeśli chcesz osiągnąć aliasing percepcyjny to nie możesz łączyć punktów próbkowanych na wykresie z sygnałem odzyskanym. Pozdrawiam...