Strona 1 z 1
NI PCI 6533 i enkoder
: 24 lip 2007 12:59
autor: muzyk_pan
Witam!
Od pewnego czasu próbuje podłączyć enkoder inkrementalny z kartą we/wyj binarnych NI wymieniona w temacie. Niestety puki co brak efektów.
Poniżej zamieszczam schemat według, którego dokonałem połączeń.
Enkoder zasilany jest napięciem 5V i generuje dwa sygnały w standardzie TTL. Dodatkowo podłączyłem wyjście stabilizatora w celu weryfikacji zasilania układu od strony programowej. Sprawdzałem działanie układu poprzez port LPT i wszystko wydawało się działać jak należy. Czy ktoś orientuje się jaka może być przyczyna braku odpowiedzi ze strony karty ?? :?
Z góry dziękuje.
Pozdrawiam
[img]
http://owady.ovh.org/enkoder.png[/img]
Re: NI PCI 6533 i enkoder
: 24 lip 2007 18:31
autor: nawiiwan
Hej.
Spróbuj co nastpuje
NIE zasilaj swojego układu, nie podłączaj niczego do A+ i B+ i podłącz swój układ do karty pomiarowej. Zmierz napięcia Kolektor-Emiter lub inaczej P0.0-D GND, P0.1-D GND, P0.2 - D GND.
Jezeli to napięcie wynosi 5V to nie wiem
Jeżeli 0V to ustaw tryb PULL UP dla wejść/wyjść na karcie.
Pozdrawiam,
Maciek
Re: NI PCI 6533 i enkoder
: 24 lip 2007 18:52
autor: muzyk_pan
Nie jestem pewien czy da sie to zrobic programowo. Z tego co wyczytalem w instrukcji tryb PULL UP aktwywowac moza przez połączenie pinu +5V z pinem D PULL. Jesli sie myle prosze o informacje. Przerobilem juz kabel, ale troche nie mam odwagi podlaczac karty ;)
Re: NI PCI 6533 i enkoder
: 25 lip 2007 04:07
autor: nawiiwan
Hej.
Jezeli w instrukcji tak napisali... to myślę, że można ryzykować. Jeżeli chcesz się zabezpieczyć podłącz +5V do D PULL przez rezystor/potencjometr, na początek jakies 10-20 kom. Jednocześnie zmierz pobór prądu przez D PULL i napięcie na P0.x=D GND. Prąd, jezeli do wejść/wyjść nie masz nic podłaczone powinien wynosić zero, a napiecie zmierzone miernikiem powinno być koło 5V (zależy od R wej miernika).
Pozdrawiam,
Maciek
Re: NI PCI 6533 i enkoder
: 25 lip 2007 12:26
autor: muzyk_pan
OK, wielkie dzieki :!: :lol: wszystko zdaje się działać jak należy. Połączyłem +5V z DPULL. Rezystory chyba są zbędne. Z tego co doczytałem wyjscie +5V ma zabezpieczenie nadpradowe i w przypadku przeciążenia odcina na jakis czas zasilanie. Nic takiego się jeszcze nie przydazyl, wiec wyglada na to ze jest OK.
Re: NI PCI 6533 i enkoder
: 21 sie 2007 10:50
autor: muzyk_pan
Witam! Nie chcę robić bałaganu dlatego nie będę zakładał nowego wątku.
Problem dotyczy ciągle karty podanej w temacie. Jednak tym razem strony programowej. Użuwam LV w wersji 7.1 oraz sterowniki DAQmx w wersji 8.5. Co prawda potrafię już jako tako zczytywać informację z enkodera jednak wciaż mam problem z wysłaniem jakichkolwiek informacji na wyjścia karty. Sciągnałem ze strony NI przykładowy program (w załączniku) umożliwiający zapis danych do portu, jednak przy próbie uruchomienia dostaję poniższy błąd
:?
Error -200462 occurred at DAQmx Start Task.vi
Possible reason(s):
Measurements: Generation cannot be started, because the output buffer is empty.
Before starting a buffered generation, write data. Unreserving a task empties the buffer. Changing the size of the buffer or setting the Regeneration Mode property will result in the buffer being unreserved and emptied.
Czy ktoś orientuje się jaka może być przyczyna tego zjawiska ?? Z gory dziękuję za wszelkie informacje. Pozdrawiam
Re: NI PCI 6533 i enkoder
: 21 sie 2007 21:02
autor: PMaj
Witam
to będą chyba 2 najprostsze rozwiązania:
1. usuń funkcję DAQmx Start Task a do bloczka DAQmx Write podepnij True w auto start
2. nie usuwaj bloczka DAQmx Start Task, ale wstaw funkcję DAQmx Write przed funkcję Start Task. Spowoduje to wpisanie danych do bufora i funkcja Start Task rozpocznie ciągłe wysyłanie danych.
pozdrawiam
pmaj
Re: NI PCI 6533 i enkoder
: 23 sie 2007 09:19
autor: muzyk_pan
Dziekuje. Zaczeło działać
Pozwolę sobie jednak zadać jeszcze jedno pytanie.
Przy pomocy karty DIO steruję silnikiem krokowym oraz zbieram informacje z enkodera o położeniu wirnika. Sygnał z enkodera dostaję w postaci Digital Waveform i nie bardzo wiem co zrobić później w celu zliczenia impulsów :? Poza tym jest jeszcze jedna chyba troche bardziej skomplikowana kwestia. Mianowicie drgania. Przy mniejszych prędkościach enkoder generuję dodatkowe impulsy lub obcina te prawidłowe powodując czasami dość spore przekłamania w pomiarze. Czy jest na to jakis sposób ??
I ostatnia rzecz...w jaki sposób możnaby dynamicznie, w trakcie działania programu zmieniać częstotliwość generowanego sygnału ?? Dysponuje ktoś może jakimś przykładowym VI`em ??
Re: NI PCI 6533 i enkoder
: 25 sie 2007 23:14
autor: niemy
Witam
Mam pytanko? Co masz na myśli mówiąc, że enkoder generuje dodatkowe impulsy? Przecież jest to takie urządzonko co daje jedynki lub zera i koniec! Są one zazwyczaj wykonywane bardzo dokładni i nie mam mowy o jakiś zabłąkanych impulsach. Napisz co to za enkoder i jaki ma układ wykonawczy w sobie i w jakiej rozdzielczości jest wykonany a pomyślimy co dalej??
Może znajdziemy sposób na odjęcie tych dodatkowych impulsów
POZDRAWIAM
Re: NI PCI 6533 i enkoder
: 28 sie 2007 09:30
autor: muzyk_pan
Może trochę źle to nazwałem...W każdym bądź razie im wolniej obraca się wirnik silnika krokowego, którym steruje tym oscylacje przed osiągnieciem kolejnego stanu ustalonego wirnika są większe, a ruch jest bardziej chaotyczny. Taka praca start-stopowa. I wyglada na to ze wlaśnie te oscylacje i do tego drgania są na tyle duże, że oddziaływują na wyniki pomiaru. Przy większej predkości wszystko działa w miarę dobrze. Enkoder jakim dysponuje to RS23 (Data Tourque) o rozdzielczosci 635 imp/obr. Krok jednostkowy silnika to 1,8 stopnia. Postaram się wrzucic jakis przykładowy zrzut z pomiaru dla lepszego zobrazowania problemu.
Sygnał z enkodera przy wykonaniu przez silnik 1 kroku z częstotliwościa 1Hz
NI PCI 6533 i enkoder
: 15 lut 2008 09:55
autor: mich_u
Wykopałem ten temat, choć to staroć. Ale może kiedyś komuś się przyda."dodatkowe impulsy" jak to nazwałeś są generowane w związku z zasadą działania tego silnika. Przy niskich prędkościach silniej uwidacznia się wpływ tzw. momentu zaczepowego, który powoduje powstanie oscylacji wirnika wokół ustalonego położenia (wirnik nie zmienia położenia niejako płynnie, ale obserwuje się dodatkowe drgania w przód i w tył). Dzięki momentowi bezwładności przy wyższych prędkościach jego wpływ się zmniejsza.