Strona 1 z 1
Kilka pytań od laika...
: 10 lip 2007 23:06
autor: lukasb9
Witam, na forum jestem nowy, los tak sprawił ze do konca przyszłego tygodnia musze oprogramować w labview moduł pomiarowy NI USB-6009, niebardzo wiem jak podejsc do tematu, troche juz zrobiłem, zamieszczam pod spodem screena, gnębi mnie kilka rzeczy a mianowicie:
1 - pomiar ma odbywac sie po wcisnieciu przycisku na panelu, ma byc mozliwosc pauzowania pomiaru i zakańczania, o ile z zakańczaniem problemu niema (klocek STOP), o tyle niemam pojecia jak zrobic zeby startować próbkowanie po wcisnieciu przycisku. Ilośc próbek ma byc w granicach 10-5000 ustawiana z tym problemu niema, odstęp czasu miedzy próbkami tez ustalany od10ms do 1s, tez sobie poradziłem, przechodze wiec do drugiego problemu.
2 - program ma mieć możliwośc zerowania, poporstu przed właczeniem pomiaru (próbkowania) ma byc mozliwosc wcisniecia przycisku "zerowanie" i po 10 próbkach wszystkie wyjścia maja być na zero, krótko mówiac po tych 10 próbkach trzeba zmierzyc napięcie na wszystkich kanałąch, jakos(niewiem jak) je zachować, następnie odejmowac od kazdego kanału odpowiednie wczesniej zmierzone napięcie, aby zniwelowac błąd podczas pomiaru.
Za jakiekolwiek informacje bede bardzo wdzięczny, zamieszczam rysunek i czekam z niecierpliwoscia na odzew
Re: Kilka pytań od laika...
: 11 lip 2007 06:14
autor: progor
ad1.skorzystaj z event structure (jest gdzieś szczegółowy opis funkcjonowania na forum) ad2.jednym z event'ów niech będzie "zerowanie", odczytane wartości od indicator'ów: offset_kanału_1, offset_kanału_2, ... , offset_kanału_n. Pobierz z nich Local variable i we właściwym pomiarze odejmuj offest z danego kanału.
Re: Kilka pytań od laika...
: 11 lip 2007 09:34
autor: lukasb9
Witam dzięki za odpowiedź zrobiłem coś takiego...jak ponoiżej ale program po wcisnieciu przycisku start pomiaru nie reaguje juz na nic tylko mierzy załączam tez plik vi, wiem że prosze o zbyt wiele ale moze ktos sie zlituje i narysuje ew dokłądnie napisze gdzie wsadzić przyciski. Jeden ma uruchamiać pomiary, początek próbkowania, drugi ma umożliwiać jego pałzowanie, trzeci ma konczyc pomiary, druga sprawa jak do local variables przekazac dana i jak z niej ja odczytać? będe naprawde wdzięczny za wszelkie informacje jak najbardziej szczegółowe, szef zarzyczył sobie to akurat w labview a ja jestem programistą mikrokontrolerów... nie ukrywam że stycznośc z labview mam od bardzo niedawna i prosze o wyrozumiałośc.
Re: Kilka pytań od laika...
: 11 lip 2007 09:58
autor: progor
załącz jeszcze vi'a
Re: Kilka pytań od laika...
: 11 lip 2007 15:30
autor: lukasb9
moja głupota, nie dołaczyłem, dołaczam wobec tego, powiedz mi jeszcze prosze jak zrobić żeby pętla wykonywała sie co czas powiedzmy 10ms do 1s, chce zeby to było wmiare dokładne tak do 5% jak sie dowiedziałem na tych "metronomach" które uzywam polegac niemozna (a moze mozna)?
Re: Kilka pytań od laika...
: 11 lip 2007 15:45
autor: Mikrobi
Metronom (Wait Until Next Multiple) - czeka do kolejnej wielokrotności podanej wartości.
Zamiast tego zastosuj zwykły Wait, czyli bloczek z zegarkiem.
Re: Kilka pytań od laika...
: 11 lip 2007 16:29
autor: lukasb9
Super widze że są dobrzy ludzie na tym świecie ;) czyli zwykłe wait da mi dokładnośc rzędu 5%?.
Druga sprawa, wszystko wrzuciłęm w strukture event, w niej są dwie mozliwości, jak podpowiedział kolega wyżej, zastosowałem ją żeby mieć możliwość pauzy w próbkowaniu, tylko teraz jak podłaczyc przycisku "pauza" i "start", żeby działało to tak jak planuje? wciskam start, zaczynam próbkować, wciskam pauza próbkowac przestaje, wciskam start znów kontynuuje.
zamieszczam poprawiony pliczek vi
Re: Kilka pytań od laika...
: 12 lip 2007 07:03
autor: progor
wydaje mi się, że najłatwiej zrobić to tak, żeby pause było kontrolką do zatrzymania pętli eventa start (tam gdzie teraz masz na stałe FALSE). po kliknięciu pause właściwie kończysz pomiar i wychodzisz z eventa start (możesz zrobić kontrolke pause invisible). Ponownie rozpoczęcie pomiaru to event start
jasno dość napisałem?
Re: Kilka pytań od laika...
: 12 lip 2007 10:17
autor: lukasb9
tak progor - dzięki

wyjaśnij mi jeszcze bo w helpie jakos nie wyczytałem... jak cos przekazac do tych local variables? tak jak pisałem wczesniej musze w pewnym momencie programu przeczytac cztery wielkosci double, i zatrzymac je gdzieś juz do końca czasu działania programu, będą to wartości skłądowej stałej odejmowane od sygnałow z każdego kanału. Tak wiec po starcie robie zerowanie - czyli czytam te cztery wartosci z przetworników, zapisuje gdzies... i potem z nich korzystam
dzieki raz jeszcze za zainteresowanie i ruch w temacie
