Strona 1 z 1

problem z wygenerowaniem sinusoidy na wyjsciu karty

: 12 cze 2007 10:50
autor: rzseattle
Witam

Po LabView poruszam sie jako początkujący użytkownik. Postaram sie wiec jak najbardziej trafnie opisać temat a jesli nie zawre istotnych informacji to proszę krzyczeć :) .

Pisze aplikacje której pierwszym zadaniem jest przekazanie sinusoidy na wyjście karty ac. No i niestety od razu problem. Otóż sinusoide generuje dzięki bloczkowi waveform. Nie ma żadnego problemu z jej wyświetleniem. Ale na wyjściu okazuje się że nie dostaje takiej częstotliwości jaką bym chciał. Wartości całkowite powodują zatrzymanie sie wykresu ( brak płynięcia ) i niepodawanie żadnej częstotliwości na wyjście. Nie ma znaczenia czy ustawie 1Hz czy 150Hz. Jedyne co się zmienia to ilość widocznych okresów na wykresie.
Jednak w momencie kiedy częstotliwość posiada wartości ułamkowe wtedy wykres zaczyna płynąć a napięcie na karcie zmienia się wraz z pojawiającym się na wykresie "nowym" napięciem ( widać to przy wolnych przebiegach).
Nie mam pojęcia co robić zwłaszcza że wcześniej wykorzystywałem symulator sygnałów i działy się podobne rzeczy.

Oto diagram:

[img]http://rzseattle.org/labv/schemat.JPG[/img]

Czy ktoś ma pojęcie o co chodzi?

Z góry dziękuje za pomoc


pozdrawiam
Artur

Re: problem z wygenerowaniem sinusoidy na wyjsciu karty

: 12 cze 2007 13:18
autor: smiglo
Być może nie zmienia się wykres ale czas biegnie... Przebieg jest rysowany od zera do jakiejś wartości całkowitej np 1s na osi X, następnie dalsza część przebiegu jest dorysowywana od początku Waveform Graph dlatego dla wartości całkowitej zmian nie widać - na wykresie miesci się zawsze pełny przebieg, a dla ułamków są widoczne.
Co do braku generacji na wyjściu karty to nie bardzo w to wierzę - sprawdzałeś oscyloskopem??? pozdrawiam

Re: problem z wygenerowaniem sinusoidy na wyjsciu karty

: 12 cze 2007 15:56
autor: rzseattle
Co do wyjścia to diagnozowałem je przez element który pod wpływem napięcia ma drgać. Przed chwilą jednak dla pewności podpiąłem oscyloskop. Potwierdził on to że w przypadku całkowitych liczb sygnał jest prostą linią przesuniętą o offset ( 1.7 ). Dopiero zmiana ułamka powoduje pojawienie się amplitudy. Żeby było śmieszniej częstotliwość rośnie do x.5, powyżej znowu maleje.

Mi tez to wydaje sie dziwne. Myślałem o pokrywaniu sie częstotliwości z częstotliwością karty, no ale dla każdej pełnej ? !

Re: problem z wygenerowaniem sinusoidy na wyjsciu karty

: 20 cze 2007 09:54
autor: rzseattle
Odpowiedz dla potomnych.

Generator sinusoidy zwracal sygnal zawierajacy n probek tzn par x i y[x]. Ale nie jest to zwyczajna tablica tylko sygnal (wybaczcie brak dokladnego slownictwa ale staram sie tlumaczyc z niemieckiego ) . W petli while trzeba zastosowac petle for ktora bedzie iterowac po wszystkich wartosciach i wysylal pojedynczego doubla na karte.

pozdrawiam
Artur Kmera