Strona 1 z 1
Brakujące .vi
: 05 mar 2014 15:58
autor: Franko
Witam, mam zapewne banalny problem ale sam jakoś sobie z nim nie radzę. Byłbym wdzięczny za wskazówki, co może być nie tak.
Dostałem do zabawy programik napisany w LV pod nazwą UTiLIA, gdy próbowałem go odpalić wyskoczyło mi, że brakuje paru .vi, poniżej wklejam ich listę (google sugeruje, że nie jest to żadna zewnętrzna biblioteka):
AI Read (scaled array).vi
AI Read.vi
AI Start.vi
AO Write(scaled array).vi
AO Start.vi
AO Config.vi
AO Write.vi
AI Config.vi
AO Clear.vi
Używam: LV 2012 SP1, Traditional NI-DAQ 7.4.2, Windows XP
Sprzęt na którym robię nie jest mój i nie bardzo go ogarniam, ale w kategorii 'device and interface' mam wymienione PCI-GPIB, NI-5911 for PCI i PCI-7330, wszystko ma status 'Present'.
Dodam, że o ile w programowaniu w LV mam jakieś (małe) doświadczenie, to sprzętowo i nazwijmy to technicznie jestem zupełnie zielony (może wystarczy tylko coś przeinstalować, zaktualizować, ale ja nie wiem co...).
Proszę o pomoc!
Re: Brakujące .vi
: 05 mar 2014 19:13
autor: PiDi
"Programik" to znaczy exe czy kody? Patrząc po nazwach te VI-je nie są standardowe, są albo napisane przez kogoś do tego "programiku", albo należą do jakiegoś toolkitu.
Re: Brakujące .vi
: 05 mar 2014 20:34
autor: jogurt_owocowy
albo należą do jakiegoś toolkitu
Tak bym obstawiał, a konkretnie na NI-DAQ w wersji 6.8 instalowane z LabVIEW w wersji 6.0 (w którym stworzono UTiLIĘ).
Problem w tym, że według
tej strony, LabVIEW 2012 którego używasz nie jest kompatybilne z NI-DAQ 6.8 (nawet tabelka tam nie sięga), więc chyba niestety marne szanse na uruchomienie tego :/
Spróbuj jeszcze zapytać w supporcie NI.
Brakujące .vi
: 05 mar 2014 23:57
autor: Franko
Dziękuję za odpowiedzi!
PiDi, : oczywiście w Twojej nomenklaturze chodzi o kod, po mojemu to jest zarówno kod jak i program, ale to w sumie nie istotne.
jogurt_owocowy, : Z tego co wyczytałem, wynikało mniej więcej to samo co Ty piszesz, ale nie do końca rozumiałem, teraz sprawa stała się (niestety) jasna... Zapytam jeszcze w supporcie, tak jak radzisz.
Są może jakieś kompilatory przerabiające stare 'programy' na nowe, emulatory starych NI-DAQ albo jakieś inne cuda, które pomogą mi się do tego dobrać. Problem raczej nie jest zbyt unikatowy... Może ktoś coś słyszał, o czymś takim? Muszę jakoś zrealizować coś, co jest w funkcyjnościach UTiLI, a sam napisać od zera raczej nie dam rady (na pewno nie w limicie czasowym, który mam).
Re: Brakujące .vi
: 06 mar 2014 00:28
autor: jogurt_owocowy
Są może jakieś kompilatory przerabiające stare 'programy' na nowe, emulatory starych NI-DAQ albo jakieś inne cuda
NI posiada właśnie tego typu cuda do użytku wewnętrznego, więc jest jakaś szansa, że na supporcie coś Ci pomogą.
Jeśli nie, pozostaje plan B - zastąpienie tych starych VIajów nowszymi wersjami. Nie ma ich dużo, ich interfejsy najprawdopodobniej się zmieniły, ale ich funkcjonalności są bardzo podobne, więc powinno to być całkiem realne.
Skontaktuj się z supportem, a jak to nie pomoże, spróbujemy się zmierzyć z planem B.
Re: Brakujące .vi
: 07 mar 2014 13:05
autor: Bernard_K
@Franko:
Te brakujące *vi to są najzupełniej standardowe bloczki z TraditionalDAQ i z reguły leżą tu: "..\National Instruments\LabVIEW_folder\vi.lib\Daq\"
Oprócz Traditional NI-DAQ (np.7.4.4) powinieneś mieć jeszcze zainstalowane NI 488.2 (np. 3.1.1 do GPIB) oraz NI-VISA (np. 5.4 generalnie do "gadania" na portach). W sumie NI-Serial (np. 4.0) też ci nie zaszkodzi ;)
Wg mnie ty te brakujące bloczki masz fizycznie na dysku, tylko twój program nie umie ich znaleźć (zmieniły mu się ścieżki).
Spróbuj tak: odpal program, jak zacznie szukać bloczków kliknij w okienku, które w tym czasie wyskoczy klawisz "Browse..." i pójdź do ścieżki "..\National Instruments\LabVIEW_folder\vi.lib\Daq\Ai.llb" lub "..\National Instruments\LabVIEW_folder\vi.lib\Daq\Ao.llb". Wtedy LabVIEW powinno sobie te pliki znaleźć.
Sprawdź co masz w folderze "..\National Instruments\LabVIEW_2012\vi.lib". Powinien być tam podfolder Daq, w którym są poszukiwane przez ciebie *.llb.
Możliwość druga jeśli jednak jakimś cudem tych bloczków nie masz:
1. otwierasz ten twój program pod LabVIEW 7.1 + TraditionalDAQ + co_tam_jeszcze_potrzeba (każdy *.vi z osobna) i zapisujesz,
2. otwierasz pod LabVIEW 8.6 (każdy *.vi z osobna) i zapisujesz,
3. otwierasz pod LabVIEW 2010 (każdy *.vi z osobna) i zapisujesz,
4. otwierasz pod LabVIEW 2012 (każdy *.vi z osobna) i zapisujesz.
5. Jak masz szczęście, to w wyniku dostaniesz działający program skonwertowany do LV 2012.
Można też użyć z menu głównego VI twojego programu "Tools->Advanced->Mass Compile, żeby za jednym zamachem uaktualnić wszystkie *.vi, które są używane.
Jeśli nie chcesz instalować tylu wersji LV, to napisz do kogoś, kto z racji wykonywanej pracy ma je już wszystkie zainstalowane ;)
Brakujące .vi
: 12 mar 2014 20:38
autor: Franko
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, chwilowo jestem przestawiony na inne zadania, ale problem czeka. Gdy tylko się ogarnę z innymi rzeczami przetestuję wasze rady i napiszę jak poszło. Jeszcze raz dzięki wielkie.