Generator sygnału cyfrowego

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
MarseliusMS
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2012 11:30
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Generator sygnału cyfrowego

Post autor: MarseliusMS »

Tak jak w temacie.
Poszukuję (oczywiście jak najtańszego) generatora sygnału cyfrowego. Może być wielofunkcyjny, może być to najprostsza płytka z generatorem sygnału sinusoidalnego (i/lub innego, np. prostokątnego) i z przetwornikiem a/c. Tematem mojej pracy jest 'Estymacja i detekcja losowych sygnałów cyfrowych w obecności szumu w środowisku LabView', więc pewnie pomiędzy powinien być jeszcze generator szumów (najlepiej kilku, żebym we wnioskach mógł porównać jak dany szum działa na dany sygnał itp). Oczywiście chciałbym sygnał zobaczyć potem w środowisku LabView (wizualizacje przebiegu, widma itp + wartości typu amplituda, częstotliwość itd), bo o to mi chodzi.
Proszę o wszelką pomoc.

P.S. Im mniej i łatwiejszych schematów blokowych do zrobienia w LabView tym lepiej (tzn. żeby z danego generatora można było odebrać sygnał za pomocą już gotowych rozwiązań znajdujących się w bibliotece LabView. Wiadomo, że łączenie od totalnych podstaw wszystkich bloków jest uciążliwe, lepiej dokonać po prostu drobnych modyfikacji).
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Generator sygnału cyfrowego

Post autor: PiDi »

Myślę, i nie mogę wymyślić co tak właściwie potrzebujesz? Prosty generator sygnałów? Wtedy w zasadzie dowolny mikroproc się nada. Karta pomiarowa? To jest praca dyplomowa jakaś jak rozumiem? I uczelnia Ci nie udostępnia żadnego sprzętu? Jeśli chodzi o najtańsze NI-owe rozwiązania, to USB-6008 (http://sine.ni.com/nips/cds/view/p/lang/en/nid/201986) albo myDAQ (http://www.studica.com/eeu/en/National- ... mydaq.html).

I o co chodzi z tym "losowym sygnałem cyfrowym w obecności szumu", bo nie do końca rozumiem, co autor miał na myśli? Możesz jakiś przykład podać? :-?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
MarseliusMS
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2012 11:30
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Generator sygnału cyfrowego

Post autor: MarseliusMS »

Praca dyplomowa. O sprzęt dowiem się w najbliższym czasie jaki jest dostępny ale sam chciałbym coś zaproponować, żeby ułatwić sobie pracę.
A przykład to nie wiem jaki ;) Tutaj można podciągnąć wiele pod to. Może to być sygnał dosłownie generowany losowo, ale myślę, że może być też przełączanie pomiędzy sinusoidą, prostokątnym a trójkątnym sygnałem. A szum jakiś gaussowski, poissona i/lub inne.
Przydałby się też jakiś filtr żeby odfiltrować ten sygnał i pewnie porównać jak wyglądał sygnał oryginalny a jak po dodaniu szumu i odszumowaniu jakimś filtrem ;) I wtedy wnioski jak dany szum działa na dany sygnał oraz jak dany filtr działa na dany sygnał zaszumiony. Na razie nie widzę innego pomysłu (wiadomo, że temat pracy jest ogólny i można sporo pod to podciągnąć).
MicMac89
Posty: 122
Rejestracja: 05 wrz 2011 20:40
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Generator sygnału cyfrowego

Post autor: MicMac89 »

Aby zaproponować jakiś sprzęt trzeba dysponować informacją o generowanych sygnałach, głównie chodzi o częstotliwość jego generowania, co przekłada się na częstotliwość próbkowania. Kolejna kwestia, czy analiza ma się odbywać on-line czy też off-line. Powinieneś rozpocząć od określenia podstawowych parametrów sygnałów oraz zakłóceń by wybrać następnie rodzaj filtru etc. Jak dotąd dość ogólnie przedstawiasz sprawę by mówić o konkretach.
Certified LabVIEW Associate Developer
Bernard_K
Posty: 26
Rejestracja: 07 sty 2010 23:32
Wersja środowiska: LabVIEW 2013
Lokalizacja: Wrocław / Oleśnica

Re: Generator sygnału cyfrowego

Post autor: Bernard_K »

MarseliusMS, czy ty na pewno jesteś przekonany, że musisz zbudować fizyczny układ?

Mnie tytuł twojej pracy sugeruje raczej zadanie czysto software'owe.
Ja bym do tego podszedł tak:
- piszesz generator sygnałów (ciągłych: sin, prostokąt, trójkąt, piła czy co tam jeszcze chcesz),
- piszesz bloczek próbkowania tego sygnału ("dyskretyzacji" ;) ), z możliwością zadawania parametrów,
- piszesz bloczek kwantowania sygnału z możliwością wyboru liczby poziomów kwantyzacji.
W ten sposób będziesz miał komplet bloczków do zamiany z sygnału analogowego na sygnał cyfrowy.
Teraz dalej:
- piszesz sobie generator szumów (biały, różowy, WGN, Poissona),
- zaszumiasz swój wygenerowany wcześniej sygnał,
- badasz co możesz z niego wyciągnąć po zastosowaniu różnych filtracji i analizie widma.

Tyle tylko, że sygnał z generatora nie będzie sygnałem losowym.
Ja jako sygnału losowego użyłbym po prostu sygnału dźwiękowego przekształconego za pomocą wcześniej napisanych bloczków do postaci cyfrowej chyba, że musisz analizować sygnał 2D (obraz).

Na początek dowiedz się może od swojego opiekuna pracy jaką on ma wizję. Oni zawsze mają swoje wizje :ymdevil:
Maxe
Posty: 15
Rejestracja: 24 maja 2011 15:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Generator sygnału cyfrowego

Post autor: Maxe »

Witam. Robię układ do przetwarzania sygnałów. I mam dwa pytania:
1) jak zrobić przełączanie generatora z sinusa, na piłę itd, żeby nie robić osobnego układu dla każdego sygnału?
2) mam już jakiś swój sygnał i generator szumu białego- w jaki sposób zaszumić mój sygnał?
ODPOWIEDZ