Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
Rubid
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2010 12:40
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Post autor: Rubid »

Witam,
potrzebuję urządzenia, dzięki któremu z poziomu programu będę mógł płynnie sterować napięciem wyjściowym tego urządzenia. Wyjścia te będą zasilały małe silniczki elektryczne, dzięki czemu będę mógł płynnie sterować prędkością takiego silniczka.

Czy macie jakieś pomysły jak to zrobić w najtańszy sposób?
de80
Posty: 90
Rejestracja: 02 sty 2011 22:46
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: KRK

Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Post autor: de80 »

Witaj, co to znaczy najtańszy?

Ja bym to zrobił tak: LabVIEW->USB(RS-232)->Microkontroler->PWM->Mostek H(Tranzystor)->Regulowany poziom napięcia

Można by użyć do tego np. Arduino + pakiet LabVIEW do komunikacji z arduino(odpada konieczność pisania softu dla uC). Byłaby to jedna z najprostrzych możliwości i w miarę przystępna finansowo. Ewentualnie jakiś inny microkontroer z USB albo RS232 w zależności jak chcesz się komunikować, ale w tym przypadku musisz napisać soft dla uC. Ewentualnie trzecie wyjście to jakaś tania karta pomiarowa....ale to i tak będzie drożej.

pozdrawiam
Obrazek
Rubid
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2010 12:40
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Post autor: Rubid »

de80,
dzięki za odpowiedź - niestety już wczoraj nie mogłem przeczytać tego posta.

Przeczytałem informacje na temat Arduino, PWM i mostka H, niestety są to strasznie suche informacje - potrzebuję praktycznej pomocy.
Pytania:
1. Czy powinienem kupić Arduino UNO czy jakąś inną płytkę?
2. Czy jak kupię sam uC i napiszę do niego soft to jakie inne elementy elektroniczne będą potrzebne?
3. PWM to Pulse Width Modification, to technika - jak tego użyć?
4. Jak dobrać tranzystory do mostka H?

Ale pomysł świetny, z Arduino akurat nie miałem styczności, nie wiedziałem że coś takiego jest.
de80
Posty: 90
Rejestracja: 02 sty 2011 22:46
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: KRK

Re: Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Post autor: de80 »

Labview z Arduino UNO działa:) http://vishots.com/getting-started-with ... r-arduino/ jeżeli jesteś "zielony" w elektronice to proponuje kupić Arduino+ArduinoMotorShield http://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoMotorShield będzie to najwygodniejsze rozwiązanie. Jest tam gotowy mostek H wiec 2 silniki można sterować, chyba, że potrzeba Ci możliwości na sterowanie większą ilością?

pozdrawiam
Obrazek
Rubid
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2010 12:40
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Post autor: Rubid »

Nie jestem zielony w elektronice, bo teorii znam dużo, niestety gorzej z praktyką, ale właśnie dlatego chcę to spróbować w jak największym stopniu zrobić sam żeby się czegoś nauczyć.

Muszę sterować dokładnie dwom silniczkami.

W jakim stopniu dam to radę zrobić samemu a czego nie opłaca się próbować robić?
de80
Posty: 90
Rejestracja: 02 sty 2011 22:46
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: KRK

Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Post autor: de80 »

Jakiej mocy są silniki? Jeżeli chciałbyś zrobić to sam to potrzebujesz:
-mikrokontrolera+układ zasilania
-mostka H np. dla małych silniczków wystarczy L293D-można nim sterować 2 silnikami(potrzebna Ci regulacja kierunku obrotów?)
-albo przejściówki COM-USB, albo na płytce z mikrokontolerem umieścić układ USB-UART FT232RL
-napisać soft na mikrokontoler
-napisać soft w labview
To z grubsza tyle.
pozdro
Obrazek
Rubid
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2010 12:40
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Post autor: Rubid »

Dopiero w poniedziałek będę je widział, są to małe silniczki elektryczne przypominające te z modeli RC.
Nie sądzę żeby była to duża moc, więc i prąd będzie mały. Tyle wiem z rozmowy telefonicznej.

Nie potrzebuję sterować kierunkiem obracania się silniczka.
Z opisu wynika też że nie są to silniki krokowe.

Czy mikrokontroler użyty w Arduino będzie odpowiedni czy mam szukać czegoś innego?
Czy mówiąc że będę mógł sterować dwoma silniczkami masz na myśli dwa silniczki niezależnie?
de80
Posty: 90
Rejestracja: 02 sty 2011 22:46
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: KRK

Re: Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Post autor: de80 »

Jeżeli mowa o silnikach to ja mam na myśli silniki DC a nie np. w modelarstwie stosowanych BLDC.
Sterowanie oczywiście jest niezależne.
Mikrokontroler nada się każdy, który ma możliwość generowania PWM'a czyli ten z Arduino też.
pozdro
Obrazek
de80
Posty: 90
Rejestracja: 02 sty 2011 22:46
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: KRK

Re: Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Post autor: de80 »

Jeżeli mowa o silnikach to ja mam na myśli silniki DC a nie np. w modelarstwie stosowanych BLDC.
Sterowanie oczywiście jest niezależne.
Mikrokontroler nada się każdy, który ma możliwość generowania PWM'a czyli ten z Arduino też.
pozdro
Obrazek
Rubid
Posty: 7
Rejestracja: 30 paź 2010 12:40
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Post autor: Rubid »

Oczywiście, rozmawiamy o silnikach DC.

Dzięki w takim razie de80, we wtorek napiszę co mi się udało zrobić i czy są jakieś problemy.
Awatar użytkownika
czepek
Posty: 27
Rejestracja: 02 cze 2010 22:21
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: Najtańszy sposób na sterowanie napięciem wyjściowym do 12V

Post autor: czepek »

2. Czy jak kupię sam uC i napiszę do niego soft to jakie inne elementy elektroniczne będą potrzebne?
Jeżeli uC nie ma wgranego bootloadera to do zaprogramowania mikrokontrolera potrzebny będzie ci programator.
ODPOWIEDZ