Sterowanie silnikiem DC

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
bartek87
Posty: 15
Rejestracja: 05 kwie 2011 17:25
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Sterowanie silnikiem DC

Post autor: bartek87 »

Witam!

Mam za zadanie sterować silnikiem DC za pomocą Labview i karty NI USB 6008. Do silnika podłączony jest układ układ scalony L298N który nim steruje poprzez odpowiednią kombinację logiczną ( np podawanie 1 1 0 powoduje obroty w prawo a 0 1 1 w lewo). Moje pytanie brzmi jak w Labview podawać wartość logiczną na wejścia cyfrowe? Próbowałem podłączać przyciski boolean i sposób działa jesli jeden przycisk przypiszę do jednego wyjscia. Problem pojawił się gdy chciałem do jednego przycisku przypisac podawanie wartości logicznych na 3 wejscia jednoczesnie (tak jak wymaga układ scalony do silnika).
Prosiłbym o jakiekolwiek wskazówki.
smiglo
Posty: 110
Rejestracja: 18 sty 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sterowanie silnikiem DC

Post autor: smiglo »

Chodzi Tobie oczywiście o wyjścia ?

Dokładnie tak samo jak podajesz na tylko jedno wyjście o ile chcesz podać ten sam stan na wszystkie...

Wydaje mi się jednak, że chcesz sterować od razu kilkoma wyjściami ale różne stany, jeśli używasz DAQmx to możesz zmienić ustawienia ikony WRITE na sterowanie całym portem. Pozostaje wtedy tylko konwersja Bool do tablicy (build array) i zamiana tej tablicy na liczbę, którą przesyłasz na port.
Załączniki
cyfrowe2.JPG
Ostatnio zmieniony 15 cze 2011 00:03 przez smiglo, łącznie zmieniany 1 raz.
smiglo
bartek87
Posty: 15
Rejestracja: 05 kwie 2011 17:25
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Sterowanie silnikiem DC

Post autor: bartek87 »

dokładnie tak. chciałbym za pomocą jednego przycisku podawac na porty wartosci 1 1 0 a za pomoca drugiego 0 1 1. prosiłbym jeszcze o wskazówke dotyczaca konwersji boola do tablicy i zamiany tablicy na liczbe bo nie bardzo wiem jak to zrealizowac.
smiglo
Posty: 110
Rejestracja: 18 sty 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sterowanie silnikiem DC

Post autor: smiglo »

Jeśli na naciśnięcie jednego przycisku ma podawać jedną kombinację a na drugi przycisk drugą no to musisz to wrzucić w jakąś strukurę Case i później już tylko podpiąć pod Write - coś jak w drugim załączniku.
Pola wyboru można zamienić na przyciski.
Załączniki
sterowanie.vi
(9.57 KiB) Pobrany 341 razy
Ostatnio zmieniony 15 cze 2011 14:30 przez smiglo, łącznie zmieniany 2 razy.
smiglo
bartek87
Posty: 15
Rejestracja: 05 kwie 2011 17:25
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Re: Sterowanie silnikiem DC

Post autor: bartek87 »

Sposob okazał się dobry i wszystko działa. Dziekuje za pomoc. Poniżej efekt:
http://www.youtube.com/watch?v=TKRwzfB_ ... r_embedded

Pozostało tylko dorobic odbieranie danych z czujników szczelinowych umieszczonych w "szybie" windy by jezdzila na konkretne pietra.
ODPOWIEDZ