porownywanie obrazow

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
jack85
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2010 23:00
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW

porownywanie obrazow

Post autor: jack85 »

Witam!
Jestem początkującym użytkownikiem LabView i mój problem polega na tym, że muszę porównać dwa obrazy wcześniej zczytane i wyświetlić w ilu procentach drugi jest zgodny z pierwszym. Myślę że najłatwiej byłoby to zrobić przez porównanie ilości białych i czarnych pikseli na obrazach i tu pojawia się problem ponieważ nie mam pojęcia jak zdobyć informacje ile jest białych a ile czarnych pikseli na obrazie bmp. Może ma ktoś pomysł? Może trzeba najpierw obraz zbinaryzować? ale też nie wiem jak to zrobić
Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Nowszy
Posty: 504
Rejestracja: 30 maja 2008 08:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

porownywanie obrazow

Post autor: Nowszy »

Zdefiniuj co rozumiesz pod pojęciem porównywania obrazów. Jaka ma być zasada tego porównywania? Zacznij od obrazu czarno-białego w kótrym każdy pixel to 1 bajt, czyli liczba z przedziału 0..255, gdzie 0 - biel, 255 - czerń (lub na odwrót, nigdy nie pamiętam :D). Teraz powiedzmy, że masz dwa obrazki:
Pierwszy:
000 100 255
010 120 200
200 150 255

Drugi:
000 101 255
010 120 000
201 100 255

Jak je porównasz? Bo samo wyświetlenie obrazka jako tablicy wartości nie jest w LV problemem.
Pozdrawiam, Maciek Antonik
Edu4Industry
jack85
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2010 23:00
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW

porownywanie obrazow

Post autor: jack85 »

Do porównania obrazów użyłem imaq compare. Pozwala on na 7 operacji na obrazach. Jeśli weźmiemy np operacje min wówczas zobaczymy części wspólne obu obrazów. Mając część wspólną mógłbym porównać ją z obrazem pierwszym, który jest wzorcowy i określić w ilu procentach pierwszy jest równy z drugim. Jeśli np oba obrazy będą takie same część wspólna będzie równa obrazowi wzorcowemu. Właśnie nie wiem jak wyświetlić obraz jako tablicę wartości
bikekowal
Posty: 21
Rejestracja: 05 lis 2010 10:07
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

porownywanie obrazow

Post autor: bikekowal »

Typowe proste porównanie obrazu może się odbywać poprzez wyliczenie prostych miar jakości obrazu takich jak MSE. Można też wyliczać PSNR, ale wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać. Są różne miary podobieństwa obrazu, z tego co ja zrozumiałem z Helpa LV funkcja imaq compare porównuje po prostu odpowiadające wartości pikseli i na ich podstawie liczy jakąś wartość. Niewiele z tego tak naprawdę wiadomo.
ODPOWIEDZ