czytanie tablicy z pliku

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
Awatar użytkownika
donelbaron
Posty: 61
Rejestracja: 07 sty 2009 23:17
Kontakt:

czytanie tablicy z pliku

Post autor: donelbaron »

witam , to są moje początki w labview. mam taki dziwny problem , chciałbym czytać tablice np 1 3 4
2 4 6
8 9 0 która jest w pliku tekstowym, i nie wiem która funkcją to robić i jak najprościej. Użyłem read from spreadsheet file ale czytaj jedynei po pierwszej wartości z każdego wiersza. Proszę o pomoc.
Chciałbym dodać że dane w pliku są oddzielone spacją a wiersze enterem
Ostatnio zmieniony 27 mar 2009 11:29 przez donelbaron, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donelbaron
Posty: 61
Rejestracja: 07 sty 2009 23:17
Kontakt:

czytanie tablicy z pliku

Post autor: donelbaron »

okazało się iż dane oddzielone tabami ładnie czyta. w tym vi należy poprostu zmienić forme oddzielania danych jako spacja. Zatem moje pytanie brzmi tylko, czy właśnie w ten sposób się dane czyta? czy jakiś inny bardziej typowy? i czy dało by się w ten sposób czytać dane losowo oddzielone spacjami bądź tabami?
Ostatnio zmieniony 27 mar 2009 11:58 przez donelbaron, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
coolfon
Posty: 232
Rejestracja: 01 gru 2007 08:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Kontakt:

Re: czytanie tablicy z pliku

Post autor: coolfon »

Jak sam zauważyłeś - dane powinny być oddzielone tabami. Tak to jest domyślnie zrobione w plikach typu 'spreadsheet file'. Tak sformatowane dane można łatwo odczytać np. w Excelu.

Natomiast jeśli chcesz odczytać plik tekstowy, w którym dane w wierszach oddzielone są zarówno spacjami jak i tabami, rzuć okiem na dołączony przykład.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2009 15:57 przez coolfon, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jogurt_owocowy
Posty: 1317
Rejestracja: 30 lis 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Kraków

Re: czytanie tablicy z pliku

Post autor: jogurt_owocowy »

A jak się uważnie poczyta helpa do funkcji Spreadsheet String To Array, to można to zrobić dużo prościej :]

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 27 mar 2009 16:31 przez jogurt_owocowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
coolfon
Posty: 232
Rejestracja: 01 gru 2007 08:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Kontakt:

czytanie tablicy z pliku

Post autor: coolfon »

Ano fakt ;) zapomniałem ;)
Awatar użytkownika
donelbaron
Posty: 61
Rejestracja: 07 sty 2009 23:17
Kontakt:

czytanie tablicy z pliku

Post autor: donelbaron »

oj chyba coś nie do końca. próbowałem tak jak moderator owocowy rzekł jednak tak po pierwsze spreedshet string to aray jak mu się poda t już nie działa, tak samo jak się poda s. jeśli nic się nie poda to domyślnie masz znak tab ustawione, i teraz tak , jeśli np poda się stały string ' ' że niby spacja to coś odczytuję ale też nie do końca. można podać stały znak tabulacji, wtedy odczytuje tylko te oddzielone tabem, ale co zauważyłem jeśli mu się poda space constant to dopiero działa tak jak powinien, czyli dane rożnie porozwalane tabami i spacjami ładnie czyta i wrzuca do tablicy wsztyko porozkładane, zatem nie można podłączyć tablicy znaku tabu i spacji, mało tego , już samego stałego stringa t ,pojedynczego nie można bo nie działa.
Awatar użytkownika
donelbaron
Posty: 61
Rejestracja: 07 sty 2009 23:17
Kontakt:

Re: czytanie tablicy z pliku

Post autor: donelbaron »

ale to już nieważne , teraz mocuje się z czymś innym. otóż chce czytać takie wartości z pliku -180.000 -179.210 -178.543 a czyta mi tak, chociaż mam reprezentacje w tablicy na zmiennoprzecinkową ustawioną
Ostatnio zmieniony 28 mar 2009 19:44 przez donelbaron, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pitol
Moderator
Posty: 982
Rejestracja: 19 lip 2007 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Lokalizacja: Kraków

czytanie tablicy z pliku

Post autor: Pitol »

Twój system widocznie używa przecinków a w pliku masz kropki... i LV pomija to co za kropką. Trzeba to zamienić... jakoś :P
Ostatnio zmieniony 28 mar 2009 22:06 przez Pitol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
donelbaron
Posty: 61
Rejestracja: 07 sty 2009 23:17
Kontakt:

czytanie tablicy z pliku

Post autor: donelbaron »

no ale mi właśnie zależy aby rozpoznawał kropki gdyż ma to być program na komputer czasu rzeczywistego i takie dane będą do niego dostarczane
Awatar użytkownika
donelbaron
Posty: 61
Rejestracja: 07 sty 2009 23:17
Kontakt:

czytanie tablicy z pliku

Post autor: donelbaron »

oki , już sobie z tym poradziłem zamieniając poprostu przecinek na kropke, ale teraz znowu mam duży problem, gdyż dane oddzielają mi więcej niż jedna spacje, i znowu nie chce czytać.
Awatar użytkownika
coolfon
Posty: 232
Rejestracja: 01 gru 2007 08:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Kontakt:

Re: czytanie tablicy z pliku

Post autor: coolfon »

A skąd czytasz te dane? Nie masz żadnego wpływu na to, jak są generowane?
Awatar użytkownika
donelbaron
Posty: 61
Rejestracja: 07 sty 2009 23:17
Kontakt:

Re: czytanie tablicy z pliku

Post autor: donelbaron »

nie bo one są generowana przez rejestrator odbicia widma. ale już nieważne.
już prawie mam wszytko , hehe, prawie sobie sam odpowiadam. otóż wygląda to jak na załączonym obrazku , a co do moderatora, to miał racje, da się ale jak robimy const stringa to trzeba pamiętać aby zaznaczyć iż jest to .code display. Pozostał mi ostatni problem, jak widać na załączonym obrazku w danych mam jakiś dziwny znak , nie wiem jak go zrealizować w labview żeby pomijać, czy ktoś wie co to za znak?? on jest widzialny jak czytam wordem z opcją pokaż wsztyko , a labview nie wie jak go czytać i robi cała komunę zer
Ostatnio zmieniony 29 mar 2009 08:27 przez donelbaron, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
coolfon
Posty: 232
Rejestracja: 01 gru 2007 08:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Kontakt:

czytanie tablicy z pliku

Post autor: coolfon »

Koniec linii, taki sam możesz sobie wyświetlić choćby w Wordzie ;) Zamień go na empty string tam samo jak zamieniasz kropki na przecinki.
Awatar użytkownika
donelbaron
Posty: 61
Rejestracja: 07 sty 2009 23:17
Kontakt:

czytanie tablicy z pliku

Post autor: donelbaron »

oj porównaj uważnie, to nie jest koniec liniji, te znaki się różnią, zauważył bym, koniec linii przypomina P a to jest odwrócone R
Awatar użytkownika
donelbaron
Posty: 61
Rejestracja: 07 sty 2009 23:17
Kontakt:

czytanie tablicy z pliku

Post autor: donelbaron »

ale to już chyba nie ma znaczenia bo to nie przez ten znak się ta dodatkowa kolumna zero robi, zauważyłem że w tym stworzonym programie, zawsze jeśli dane zaczynają się w nowej linii od spacji to ten program wczytuje zero, jeśli nie zaczyna się od spacji a jakiejś danej i potem są te spacje to wszystko działa jak powinno, więc to już jest ostatni problem w tym temacie.
Prosił bym o radę co zrobić aby ominąć te pierwsze spacje. próbowałem tego vi który usuwa spacje z początku i końca ale to nie pomaga, gdyż te spacje są na początku każdej nowej linii
Ostatnio zmieniony 29 mar 2009 09:33 przez donelbaron, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ