Witam
Szukam materiałów na temat wykorzystania karty dźwiękowej jako karty pomiarowej w LabView
Karta dźwiękowa ma to do siebie, że źle mierzy - niestety. Ĺąle mierzy wartości amplitudy ale dobrze częstotliwość - i to z pewnymi - szczególnymi ograniczeniami.
Nie da się zmierzyć amplitudy - nigdy nie będzie miarodajna - zadane wartości napięcia od wartości max do min powinny niby dać możliwość odpowiedniego skalibrowania wejścia karty - jednak nie sprawdza się to.
Co do mierzenia częstotliwości - wspomniane ograniczenia dotyczą częstotliwosci próbkowania. Jest ona dyskretna dla karty dĹşwiękowej - można wybrać standardowo 8k, 11,025k 22,05k i 44,1k (w tych najnowszych również 88,2k). Można więc badać częstotliwosć tak do 10kHz - co najlepiej. Jeżeli dodatkowo masz jakiś sygnał spróbkowany powiedzmy 10kHz i chciałbyś go podać na wyjście karty to jest mały problem - trzeba nieco sygnał zmodyfikowac - ale tu sie nie będę na ten temat rozpisywać.
Tak więc uważam iż zrobienie z karty dĹşwiękowej karty pomiarowej to nie jest najlepszy pomysł - jednak jak najbardziej moze ona służyć jako nie głupi symulator - trzeba jednak uważać aby niczego nie poprzepalać - bo sie często zdarza - polecam sprawdzenie max. napięcia sygnału wejściowego.
Dochodzą do tego jeszcze szumy karty - szczególnie tych kart, które są montowane bezpośrednio na płytach głównych ... nie mają zbyt dobrych układów gdyż są im nie potrzebne
Ps. - moze to być istotna informacja - chodzi o charakterystykę karty dĹşwiękowej a dokładniej o charakterystyki AF wejścia mic oraz line in - one są różne. Nie zachowują się tak jak sie oczekuje (czyli jak co najmniej dobre filtry dolnoprzepustowe) ... polecam sprawdzić ch-ki dla danej karty i wybrać to lepsze wejście ... a nawet można zrobiś sobie autotest karty - należy do tego napisać sobie w labview programik - ja pracuję obecnie nad takim i jak będzie coś warty to powieszę na sieci.
Pozdrawiam