Śledzenie położenia obiektu

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
danielbr3
Posty: 19
Rejestracja: 09 mar 2021 00:29
Wersja środowiska: LabVIEW 2019

Re: Śledzenie położenia obiektu

Post autor: danielbr3 »

Myślałem że już pójdzie gładko ale jednak mam jeszcze kilka pytań.
1. Obraz z kamery czasami miga, przyczyną jest prawdopodobnie pierwszy blok z Vision Assistant (bez niego chodzi płynnie). Skróciłem go tyle ile mogłem wyrzucając zbędne filtry. Jednak nie wiem co mogę dalej zrobić by to upłynnić, gdyż te elementy które zostały uważam raczej za niezbędne.
2. Prostsze pytanie. Jak wyrzucić z bloku obraz po thresholdingu na front panel tak bym mógł ustawiać parametry nie wchodząc w blok. Udało mi się jedynie wyrzucić na zewnątrz właśnie te parametry do ustawiania.
3. W momencie gdy ruszam kamera imitując poruszanie się obiektu dość często nie jest on znajdowany, jeśli w takim momencie zatrzymuję program to widzę, że pierwszy blok Vision działa prawidłowo i nadal z dużą precyzją znajduje obszar poszukiwań, drugi jednak z niewiadomego mi powodu tak jakby tych informacji nie dostaje i poszukuje w punkcie (0,0). Wyświetlam bezpośrednio przed tym blokiem podawane obszary poszukiwań i tam są prawidłowe.
Na ten moment zadowolony jestem z działania pierwszego bloku, bez problemu wyznacza obszar poszukiwań obserwując nakrętkę od tymbarka na podłodze z paneli. Jednak muszę to jakoś upłynnić, gdyż przy takiej częstotliwości błędnych pomiarów system PID raczej nie będzie działał zbyt dobrze. Każdy trop w celu rozwiązania tych problemów będzie bardzo pomocny.
Załączniki
findingCircles3camera.vi
(163.83 KiB) Pobrany 166 razy
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Śledzenie położenia obiektu

Post autor: smiga »

Vision Assistant jest świetny do testowania, a nie docelowego programowania. Kliknij w nim w menu Tools/Create LabVIEW Vi...
Teraz posprzątaj kod, zoptymalizuj (wyrzuć wszystko co ma się wykonać tylko raz przed lub za pętlę) i wszystko będzie śmigać.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
marek323
OptiNav
Posty: 20
Rejestracja: 19 cze 2011 13:27
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Śledzenie położenia obiektu

Post autor: marek323 »

Nie utrudniałbym sobie aż tak czegoś co można ogarnąć w prosty sposób ;)
Na moim kompie teoretycznie wyciąga blisko 100fpsów
obrazek wycięty z filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=Wad2j8kBPHU
I jeszcze link do githuba (podobny projekt tylko nie w LV): https://github.com/karfly/balanceball
Załączniki
Processing.PNG
VisionAsistant.zip
(1.1 KiB) Pobrany 167 razy
Image.PNG
danielbr3
Posty: 19
Rejestracja: 09 mar 2021 00:29
Wersja środowiska: LabVIEW 2019

Re: Śledzenie położenia obiektu

Post autor: danielbr3 »

WYkorzystałem przykład znajdujący się w plikach LabView do odczytywania wszystkich klatek. Dzięki temu udało się osiagnąć 30fps, po odpowiednim ustawieniu parametrów wszystkich operacji błędy również zdarzają się rzadko. Można zauważyć pewne opóźnienie obrazu, lecz to już myślę że wynika z samych własności kamery i pewnie przy tej któa mam nie da się tego zlikwidować.
Potrzebuje tylko jednej rzeczy jeszcze, mianowicie wrzucenia na panel możliwości ustawiania parametrów threholdingu i pokazania jego efektu. Z pierwszym nie ma problemu, natomiast w drugim przypadku jak wygenerowałem schemat VI bloku Vision Asistant, brzucilem tab bloczek to wyświetlania obrazu a następnie wyprowadziłem go na zewnątrz to i tak widzę w nim obraz nieprzetworzony. Co muszę do tego jeszcze dodać by zobaczyć zamierzony efekt?
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Śledzenie położenia obiektu

Post autor: smiga »

Przekonwertowałem poprzedni plik z Vision Assistanta na VIa. Nie wiem jak wygląda dziś Twój skrypt w VA, ale zakładając, że jest podobny, weź na warsztat tego VIa i na nim rób wszystkie modyfikacje - w samym LabVIEW powinno działać szybciej, a na pewno łatwiej Ci będzie dostać się do wszystkich parametrów.
Załączniki
kule.png
kule.vi
2020 (64)
(86.18 KiB) Pobrany 156 razy
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
danielbr3
Posty: 19
Rejestracja: 09 mar 2021 00:29
Wersja środowiska: LabVIEW 2019

Re: Śledzenie położenia obiektu

Post autor: danielbr3 »

Chyba się trochę źle wyraziłem. Mam jedynie problem z wyświetleniem obrazu z thresholdingu. W załączniku wrzucam maksymalnie uproszczony schemat. Po wyświetleniu dostaję niestety cały czarny obraz
Załączniki
test1.vi
(40.7 KiB) Pobrany 156 razy
marek323
OptiNav
Posty: 20
Rejestracja: 19 cze 2011 13:27
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Śledzenie położenia obiektu

Post autor: marek323 »

Prawy klik na kontrolce >> Pallete >> Binary ;)
ODPOWIEDZ