Pomiar liczby obrotów dzięki CNY70

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
karoln3
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2019 15:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Pomiar liczby obrotów dzięki CNY70

Post autor: karoln3 »

Cześć,
poszukuję pomocy w temacie przeliczenia ilości impulsów sygnału z transoptora CNY70 na prędkość obrotową. Sygnał wyjściowy z czujnika mam wyprowadzony do karty pomiarowej NI 6351 do wejścia analogowego, w DAQmx ustawiony jest pomiar napięcia na tym porcie z dokładnością -5/5
Poniżej przebieg sygnału z czujnika. Na obracającym się elemencie jest przyklejony znacznik powodujący wystąpienie zmiany napięcia sygnału wyjściowego.
Przechwytywanie4.JPG
Przechwytywanie4.JPG (33.59 KiB) Przejrzano 7586 razy

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób można przeliczyć liczbę peaków widocznych na zdjęciu na liczbę obrotów, następnie stworzyć z tego wykres pokazujący zmianę liczby obrotów w czasie?

Pozdrawiam
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomiar liczby obrotów dzięki CNY70

Post autor: PiDi »

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób można przeliczyć liczbę peaków widocznych na zdjęciu na liczbę obrotów, następnie stworzyć z tego wykres pokazujący zmianę liczby obrotów w czasie?
Ciężko mi coś konkretnego odpowiedzieć, bo nie wiem, co do tej pory spróbowałaś zrobić. Problem jest z wymyśleniem, co w ogóle z tym sygnałem zrobić? Czy ze znalezieniem właściwych bloczków do zrealizowania pomysłu?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
kali
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2011 14:27
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Pomiar liczby obrotów dzięki CNY70

Post autor: kali »

Masz dwie możliwości pomiaru impulsów:
1. Tak jak zacząłeś zliczać impulsy z sygnału analogowego robiąc programowy komparator, który po otrzymaniu na wejście analogowe karty napięcia o określonej wartości (np. 4 V) da na wyjściu logiczną 1 i zwiększy licznik o 1. Jest to rozwiązanie bardziej pracochłonne bo musisz napisać obsługę zboczy sygnału analogowego.
2. Drugie rozwiązanie to zrobić komparator sprzętowy i użyć wejść licznikowych twojej karty. A ona ma już zaimplementowana funkcje zliczania impulsów "fabrycznie" i możesz po prostu zliczać zbocza narastające lub opadające sygnału wejściowego. To rozwiązanie ma ten plus że możesz skompensować zakłócenia na przewodach pomiarowych.

Kolejna kwestią jest to ile impulsów masz na obrót oraz jak często chcesz porównywać prędkość obrotową? Możesz liczyć obroty np. przez 10 s i wynik wrzucać do tabeli gdzie zapisujesz w jednej kolumnie czas 9:00 drugiej obrotu 200 i tak powiedzmy prze pół godziny. A potem z tych danych tworzysz wykres.
Poszukaj czy nie masz jakiś gotowych przykładów dedykowanych dla twojej karty. Powinny być ale pewnie dla wejść licznikowych.
Awatar użytkownika
micard
Posty: 207
Rejestracja: 30 wrz 2011 11:28
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Kontakt:

Re: Pomiar liczby obrotów dzięki CNY70

Post autor: micard »

rozwiazanie bardziej "software'owe" to przepuszczenie sygnału przez transformatę DFFT - i wykiczenie z niej czestotliwości wystepowania peaków.
karoln3
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2019 15:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Pomiar liczby obrotów dzięki CNY70

Post autor: karoln3 »

Problem jest z wymyśleniem, co w ogóle z tym sygnałem zrobić? Czy ze znalezieniem właściwych bloczków do zrealizowania pomysłu?

Problem mam właściwie z jednym i z drugim, nie wiem jak z tego sygnału odczytywać liczbę impulsów czyli tych peaków i jak z tego wyliczyć RPM i z jakich bloczków skorzystać.
Dodam, że ten czujnik zamontowany jest przy kole pasowym pralki więc te impulsy pojawiają się raz na obrót, oraz występują momenty kiedy ich nie ma bo bęben pralki jest zatrzymany.
rozwiazanie bardziej "software'owe" to przepuszczenie sygnału przez transformatę DFFT - i wykiczenie z niej czestotliwości wystepowania peaków.
micard Czy mógłbyś coś więcej napisać jak zrobić to DFFT?
Awatar użytkownika
micard
Posty: 207
Rejestracja: 30 wrz 2011 11:28
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Kontakt:

Re: Pomiar liczby obrotów dzięki CNY70

Post autor: micard »

ODPOWIEDZ