Prośba o pomoc z warunkowaniem

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
wartburg
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2017 18:32
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Prośba o pomoc z warunkowaniem

Post autor: wartburg »

Witam serdecznie.

Na forum jestem nowym użytkownikiem, z Labview rozpocząłem zabawę ledwie wczoraj, więc poziom mojego pytania może Was drodzy forumowicze zażenować, niemniej liczę na Waszą pomoc. Wykonałem bowiem w programie projekt związany z napełnianiem zbiornika, dostępny w załączniku posta. Program ma funkcję ostrzegawczą tzn, że za pomocą kontrolek informuje użytkownika gdy poziom w zbiorniku przekroczy 900 l bądź spadnie poniżej 100 l. Chciałbym dołączyć dodatkową funkcję zamykania zaworu dopływowego, gdy poziom cieczy w zbiorniku przekroczy 970 l, tzn. żeby w takiej sytuacji dopływ był równy 0. Próbowałem z pętlą case, ale wyskakiwać mi zaczeły "zduplikowane" slidery i tanki.("Zbiornik jest pusty 2" etc..)

Liczę na Waszą pomoc i z góry dziękuję. Jeżeli temat umieściłem w złym dziale to przepraszam, ale nie zdążyłem jeszcze "ogarnąć" całego forum.

Pozdrawiam.
Załączniki
schemat.png
schemat.png (14.73 KiB) Przejrzano 9579 razy
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prośba o pomoc z warunkowaniem

Post autor: smiga »

Case jest dobrym pomysłem, tylko slidery i tanki wyrzuć odpowiednio przed i za case. W case'ie powinna być tylko wartość, którą ma tank wyświetlić pod warunkiem, że na selektorze case'a osiągniesz jakiś zdefiniowany próg. Przykład:
Załączniki
case2.png
case2.png (18.67 KiB) Przejrzano 9563 razy
case1.png
case1.png (17.48 KiB) Przejrzano 9563 razy
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
micard
Posty: 207
Rejestracja: 30 wrz 2011 11:28
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc z warunkowaniem

Post autor: micard »

Ja proponował bym diagram bez case'ów
Załączniki
level.png
level.png (23.03 KiB) Przejrzano 9555 razy
Awatar użytkownika
Pitol
Moderator
Posty: 982
Rejestracja: 19 lip 2007 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Lokalizacja: Kraków

Prośba o pomoc z warunkowaniem

Post autor: Pitol »

Wiesz... case daje szanse rozbudowy programu w przyszłości.
Może mu się zamarzą trzy lub więcej limitów? Trzeba myśleć przyszłościowo ;)
ObrazekObrazekObrazek
Chcesz taki podpis? Zajrzyj tutaj
Awatar użytkownika
micard
Posty: 207
Rejestracja: 30 wrz 2011 11:28
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Kontakt:

Prośba o pomoc z warunkowaniem

Post autor: micard »

Właśnie o to chodzi...
W tej wersji już są trzy zakresy - pojawić sie jeszcze może i czwarty i piaty ;] Czasem warto pohamować zapędy "poprawiaczy" :D
wartburg
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2017 18:32
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Re: Prośba o pomoc z warunkowaniem

Post autor: wartburg »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i wskazówki.

Niemniej dalej mam problem z... połączeniem. Logicznie wszystko rozumiem, niemniej jednak zwyczajnie i po ludzku nie potrafię połączyć struktury case z resztą programu tak, aby wszystko działało. W załączniku wrzucam plik i mam do Was forumowicze ogromną prośbę o wskazówki, bądź o dokończenie tego programu(tj. połączenie case z resztą). Dziękuję za wszelką formę pomocy.
Załączniki
zbiornik.vi
(9.09 KiB) Pobrany 338 razy
parad
Posty: 7
Rejestracja: 21 sty 2017 18:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2016

Re: Prośba o pomoc z warunkowaniem

Post autor: parad »

w case masz taki zielony znak zapytania to jest case selector podłacz tam to czym chcesz wybierać zakres np boolean push button. wtedy ci się skompiluje
wartburg
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2017 18:32
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Prośba o pomoc z warunkowaniem

Post autor: wartburg »

Widzę ten pytajnik, ale nie w tym leży problem. Nie chcę mieć manualnego przełączania między przypadkami w case'ie tylko automatyczne - że powyżej 970 litrów dopływ jest odcinany i mamy case: false. Ogólna idea to zastosowanie sprzężenia zwrotnego, czyli wykorzystanie danych pomiarowych objętości cieczy w zbiorniku do sterowania zaworem dopływowym i błyskawiczne jego zamykanie, gdy w zbiorniku mamy więcej niż 970 l, jeżeli poziom spadnie poniżej tej wartości, ponowne otwarcie zaworu.
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prośba o pomoc z warunkowaniem

Post autor: smiga »

Podłącz case selector do tego bloczka >970 i działa.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ