Labview wstawianie dźwięku

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
bigralu
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2010 14:29
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Labview wstawianie dźwięku

Post autor: bigralu »

Witam!
Chcę wstawi dźwięk w LabView i na wykresie oglądac przebieg sygnału i ewentualnie modyfikowac dźwięk dodajac szumy, lecz nie wiem jak wstawic dźwięk w formacie mp3 lub wav. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
coolfon
Posty: 232
Rejestracja: 01 gru 2007 08:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Kontakt:

Re: Labview wstawianie dźwięku

Post autor: coolfon »

Zapoznaj się z paletą Graphics & Sound >> Sound >> Files . Korzystając z Sound File Read Simple.vi możesz niewielkim wysiłkiem wczytać sobie dowolny plik *.wav i wyświetlić jego przebieg choćby na Waveform Graph.

Przeglądałeś przykłady dołączone do LabVIEW (Generate Sound.vi, Read Sound File To Chart.vi)? Sądzę, że mogą Ci pomóc.
bigralu
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2010 14:29
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Re: Labview wstawianie dźwięku

Post autor: bigralu »

Witam!
Pomogła porada, już mogę otwierac pliki muzyczne i odtwarzac je, a takze ogladac ich przebieg na wykresie, ale teraz narodził mi się nowy problem. Otóż chcę zrobic szyfrator głosu. Chodzi o to, że otwieram plik z nagranym głosem po czym dodaje do niego szum i zapisuje pliki z głosem+szum, a nastepnie otwierajac zaszumiony sygnał usuwam ten szum i moge odtworzyc dzwiek. I teraz moj problem polega na tym ze nie wiem jak zapisac zaszumiony plik. Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
coolfon
Posty: 232
Rejestracja: 01 gru 2007 08:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Kontakt:

Labview wstawianie dźwięku

Post autor: coolfon »

A spróbowałeś chociaż chwilę poszukać rozwiązania?

W tej samej palecie, którą wcześniej Ci poleciłem, znajduje się Sound File Write Simple.vi. Nie zdaje on egzaminu?

Warto też pogooglować... Tutaj pierwszy z brzegu link >> CLICK <<.
spirala
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2015 22:12
Wersja środowiska: LabVIEW 7.0

Re: Labview wstawianie dźwięku

Post autor: spirala »

hej,
chciałabym zadać podobne pytanie do pytania kolegi.
Tzn wygenerowałam sobie falę o danej częstotliwości+szum,zapisuję to również do pliku .wav mam też program do odtwarzania.
Wszystko działa,tylko dźwięk,który zapisuję jest bardzo krótki.
Chciałabym móc nadpisywać do tego pliku,ale niestety nie wiem,jak to zrobić.
Bardzo proszę o pomoc.
Program,który napisałam jest w załączniku.
Załączniki
symulator_sin_bez_odtwarzania.vi
(67.05 KiB) Pobrany 401 razy
Ciastomir
Posty: 12
Rejestracja: 02 wrz 2014 15:52
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Labview wstawianie dźwięku

Post autor: Ciastomir »

Chcesz nadpisywać, czyli zastępować zawartość pliku nową zawartością? Jeśli tak, to czy w momencie uruchomienia programu?
Czy może chcesz dopisywać do tego samego pliku krótkie fragmenty (dokładać), dopóki nie naciśniesz przycisku stop? Raczej bym to zrobił przez dopisywanie fragmentów do waveforma (a nie pliku), a zapis do pliku przy wyłączaniu programu.
spirala
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2015 22:12
Wersja środowiska: LabVIEW 7.0

Labview wstawianie dźwięku

Post autor: spirala »

Chciałabym zastępować zawartość pliku nową zawartością w momencie uruchamiania programu i w miarę,jak program działa tym więcej będzie zapisane do tego pliku.Próbowałam to zrobić przy pomocy Shift Register,ale chyba coś źle połączyłam.
A jeśli chodzi o dopisywanie do waveforma, to potrzebuję do tego jakiejś funkcji?
Bo próbowałam też wyciągnąć funkcję do zapisu poza pętle,ale niestety wtedy program nie chciał działać
Ciastomir
Posty: 12
Rejestracja: 02 wrz 2014 15:52
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Labview wstawianie dźwięku

Post autor: Ciastomir »

We właściwościach wave file path zmieniłem Selection mode na New or existing. Zmieniłem też funkcję do zapisu plików wav, bo użytej przez Ciebie nie widziałem u siebie w paletach i bez przerwy pytała, czy może zastąpić plik. Polecam zamiast dopisywać do pliku (tutaj akurat jest zastępowanie jego rozszerzoną wersją) z góry zdefiniować, jak długi ma być sygnał i zapisać go raz. Chyba, że docelowa funkcjonalność jest inna.

Edycja:
Można też zrobić bez rejestru i konkatenacji sygnału i z vi, którego użyłaś. Trzeba go otworzyć i do Write characters to file podać append to file?=TRUE. Mnie się wtedy nic nie odtwarza z takiego pliku. : )
Załączniki
symulator_sin_bez_odtwarzania.vi
(22.22 KiB) Pobrany 398 razy
spirala
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2015 22:12
Wersja środowiska: LabVIEW 7.0

Labview wstawianie dźwięku

Post autor: spirala »

Działa i gra,dziękuję Ci bardzo za pomoc.
A czy mogę mieć jeszcze jedno pytanie do Ciebie?
Mam proste VI do rejestrowania sygnałów z mikrofonu,ale niestety nie działa prawidłowo.
Wyskakuje błąd na funkcji SI READ i szczerze mówiąc nie wiem,co mogę z nim zrobić.
Próbowałam uruchomić przykład,w którym jest użyta ta funkcja,ale tam wyrzucało mi taki sam błąd,jak w moim programie.
Załączniki
odczyt_z_mikrofonu_transformata.vi
(133.35 KiB) Pobrany 384 razy
Ciastomir
Posty: 12
Rejestracja: 02 wrz 2014 15:52
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Labview wstawianie dźwięku

Post autor: Ciastomir »

Pokombinuj z paletą Programming / Graphics & Sound / Sound. W sensie, że spróbuj przepisać sobie tego vi z użyciem tej palety. Funkcje w tym vi mogą już nie działać dobrze, bo chyba są już stare.
spirala
Posty: 4
Rejestracja: 25 sty 2015 22:12
Wersja środowiska: LabVIEW 7.0

Labview wstawianie dźwięku

Post autor: spirala »

Okej, będę próbować,dzięki!
Awatar użytkownika
koofaya
Posty: 38
Rejestracja: 23 sty 2014 14:51
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Re: Labview wstawianie dźwięku

Post autor: koofaya »

Od siebie dodam tylko tyle, że do wszystkich funkcji z palety Sound są przykłady w katalogu examples w folderze z LV.
Są tam wszystkie warianty: z pliku na głośnik, z mikrofonu do pliku itd.

Mi to wystarczyło, żeby napisać pracę magisterską, więc powinno też dać radę w przypadku mniejszego projektu.
Dobrze też zapoznać się paletą Waveform, bo jest to jeden z tych typów danych, które trzeba oswoić. Można też działać na tablicy typu Double i ja to podejście zastosowałem, bo tak chyba jest łatwiej.
malezis
Posty: 1
Rejestracja: 29 gru 2015 12:45
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Labview wstawianie dźwięku

Post autor: malezis »

Ja równiez mam problem. Wyświetla mi się okno z informacją o nierozpoznaniu formatu dźwięku. Nie wiem co jest grane bo plik został zmieniony na *.wav
proszę o podpowiedź co robić.
ODPOWIEDZ