Problem z ponownym odpaleniem Arduino USB

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
Awatar użytkownika
chamakus
Posty: 37
Rejestracja: 19 cze 2012 15:20
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Problem z ponownym odpaleniem Arduino USB

Post autor: chamakus »

Witam,

Przed chwilą zamieściłem bardzo podobny temat, jednak sprawa dotyczyła urządzenia pod USB na bloczkach VISA.

Ten temat zamieszczam do problemów z komunikacją Arduino Uno R3 --> LabVIEW LIFA.

Ładuję soft do płytki, odpalam kod w LV i wszystko ładnie śmiga - potencjometr analogowy.
Ale po restarcie komputera lub odłączeniu nawet na chwilę kabla USB nie mogę odczytywać danych z Arduino.

Dopiero ponowne wgranie softu LIFA BASE... do płytki i dopiero odpalenie programu w LV pozwala odczytywać wejścia analogowe.

Czy ktoś zna rozwiązanie, jak to rozwiązać.
Z tego co się orientuję to program soft jest wgrany do Arduino cały czas, nie rozumiem dlaczego ponowne - zasilenie płytki nie pozwala odbierać danych.
Domyślam się że chodzi o obsługę samego portu USB w komputerze... albo coś.

Próbowałem również na pożyczonej płytce Arduino z innym kablem USB i to samo...

Może dla wyjadaczy w LV rozwiązanie jest proste, ale dla początkującego użytkownika to PROBLEMOS.

Z góry dzięki za pomoc
Habs
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2012 14:38
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Problem z ponownym odpaleniem Arduino USB

Post autor: Habs »

Całkiem prawdopodobne, że jest to problem z obsługą portu USB w komputerze, gdyż w LV jak otworzysz jakiś port musisz go ręcznie zamknąć bo inaczej nie będziesz w stanie skomunikować się za pomocą tego samego portu ponownie. I nie ma znaczenie urządzenie czy kabel którym się komunikujesz. W sytuacji gdy tracisz zasilanie bądź wyciągasz kabel w trakcie działania programu port zostaje otwarty i każda próba ponownego połączenia się przez niego zakończy się błędem. Reasumując rozwiązaniem jest by w takich przypadkach zamykać port zawsze. :)

Pozdrawiam
Obrazek
Extensa - certyfikowani programiści LabVIEW z Krakowa.
Awatar użytkownika
chamakus
Posty: 37
Rejestracja: 19 cze 2012 15:20
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Problem z ponownym odpaleniem Arduino USB

Post autor: chamakus »

Poprawiłem zamknięcie PORTU i działa :)
Po ponownym uruchomieniu na początku trochę przycina, ale potem się rozkręca i działa płynnie.

Dzieki za podpowiedź.


Pozdrawiam
dzojstik22
Posty: 103
Rejestracja: 17 gru 2011 21:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Re: Problem z ponownym odpaleniem Arduino USB

Post autor: dzojstik22 »

Co rozumiecie przez pojęcie "zamknięcie portu"- w jaki sposób tego dokonujecie?
Habs
Posty: 4
Rejestracja: 20 paź 2012 14:38
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Problem z ponownym odpaleniem Arduino USB

Post autor: Habs »

W LV do obsługi portów szeregowych używamy funkcji VISA. W momencie otwierasz połączenie bloczkiem VISA Open musisz je później zamknąć za pomocą VISA Close bo inaczej port zostanie zablokowany i nie będziesz mógł się przez niego komunikować.
Obrazek
Extensa - certyfikowani programiści LabVIEW z Krakowa.
Awatar użytkownika
chamakus
Posty: 37
Rejestracja: 19 cze 2012 15:20
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Problem z ponownym odpaleniem Arduino USB

Post autor: chamakus »

Popełniałem również błąd przy zatrzymywaniu działania programu.
Raz używałem ABORT EXECUTION (czerwony guzik na górze ekranu) a innym razem STOP zawarty w programie.
W moim programie nie miało to wpływu na działanie, do czasu aż odłączyłem kabel USB lub zrestortowałem kompa na nowo. Wtedy nie zawsze działało.

Zatrzymywanie prawidłowo przez STOP - rozwiązało sprawę.

DZieki
ODPOWIEDZ