model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
Mikkaelo
Posty: 33
Rejestracja: 02 sie 2011 16:13
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Post autor: Mikkaelo »

Witam! Chciałbym zaimplementować model maszyny wyciągowej w labView, na podstawie modelu stworzonego w simulinku. Mój model ma jednak reagować online na zmiany parametru (prędkość zadana). Czyli ma się realizować w czasie rzeczywistym a nie być symulacją.
Wstępnie zacząłem realizować graf simulinka w LabView.
Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś realizował podobny projekt, na co powinienem zwrócić uwagę podczas implementowania grafu do LabView?? itd..
Wszelkie cenne uwagi i sugestie bardzo mile widziane
Załączniki
model maszyny.vi
(26.04 KiB) Pobrany 277 razy
DSC01230.JPG
DSC01228.JPG
Awatar użytkownika
czepek
Posty: 27
Rejestracja: 02 cze 2010 22:21
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Post autor: czepek »

W sumie w realizacji nie będzie jakiś duzych róznić pomiędzy LV a simulinkiem. Jeżeli masz juz stworzony model simulinka powinieneś zainteresowac się ,,simulation model converter'' według mnie dosyc kulawy ale jednak zaoszczędzi sporo pracy. Mimo że zdecydowaleś sie przenieść model do LabVIEW(moim zdaniem to lepsze rozwiązanie) to istnieje też takie cos jak toolkit SIT, ale szczerze mówiąc to dopiero zamierzam z niego skorzystać więc niewiele mogę o nim powiedzieć. Z synchronizacją symulacji nie powinno być jakiś specjalnych problemów (zakładka Timing parameters) natomiast powinieneś się liczyć z pewnymi ograniczeniami, na komputerze PC z windą minimalny krok symulacji to zdaje sie 1ms(bo clock wynosi 1kHz). Lepszym rozwiązaniem byłoby symulowanie na jakimś sprzęcie NI, ale o szczegółach musiałby sie wypowiedzieć ktoś kto ma dostep do takiego sprzętu i na nim pracuje. Pozdrawiam
Mikkaelo
Posty: 33
Rejestracja: 02 sie 2011 16:13
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Re: model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Post autor: Mikkaelo »

Dzięki za odpowiedź. Rozumiem że po zastosowanie simulation model converter w Labview model zostanie odpalony w pętli simulation loop. Pytanie zasadnicze więc brzmi.. jak wygląda przesyłanie zmiennych do pętli oraz ich otrzymywanie na jej wyjściu?
Awatar użytkownika
czepek
Posty: 27
Rejestracja: 02 cze 2010 22:21
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Post autor: czepek »

Nie wiem czy o to dokładnie chodziło.
Model obiektu w zasadzie nie wykonuje nic poza wzmacnianiem sygnału sinusoidalnego, wzmocnienie jest parametrem przekazywanym do pętli symulacyjnej.Wyjście pokazywane na grafie. Zobacz jak wygląda konfiguracja Timed Loop, pętla wykona się co 100 ms , w tym czasie wykonany zostanie jeden krok symulacji dlatego żeby oddać rzeczywisty stosunek czasowy w bloczku symulacji za długość kroku podajemy również 100 ms.
Załączniki
forum.rar
(478.43 KiB) Pobrany 285 razy
Mikkaelo
Posty: 33
Rejestracja: 02 sie 2011 16:13
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Re: model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Post autor: Mikkaelo »

Jeśli mógłbyś zapisać swój załącznik w wersji LV 8.5...bo właśnie z takiej wersji korzystam, będę wdzięczny i to bardzo.
Awatar użytkownika
czepek
Posty: 27
Rejestracja: 02 cze 2010 22:21
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Post autor: czepek »

Wersja 8.5 Przy konwersji pojawiły się niezapisane zmiany, program usunoł jeden bloczek który sam bedziesz musiał dodac i podrutować. Nawiasem mówiąc nie mam mozliwosci sprawdzić czy będzie to działać na wersji 8.5. Dodałem zrzut jak to wyglada u mnie
Załączniki
forum.rar
(154.81 KiB) Pobrany 281 razy
Mikkaelo
Posty: 33
Rejestracja: 02 sie 2011 16:13
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Post autor: Mikkaelo »

Dzięki! Znalazłem brakujące bloczki i dodałem do obj_model.vi... tylko że ten vi nie chce się dodać do środka pętli main.vi.. nie wiem dlaczego, metoda proponowana przeciągnij i upuść nie działa. W drugą stronę jest ok, może to jest związane z tym że obj_model.vi zawiera bloczki symulacji i nie można go wrzucić do innej pętli.
Awatar użytkownika
czepek
Posty: 27
Rejestracja: 02 cze 2010 22:21
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Post autor: czepek »

Znalazłem takie coś http://www.ni.com/pdf/manuals/371013a.pdf.Szczególnie polecam rodział dotyczący symulacji HIL :) W wersji 09 i 2010 ta metoda działa na 100% widocznie od wersji 8.5 zaszły znaczaczące zmiany :p
Mikkaelo
Posty: 33
Rejestracja: 02 sie 2011 16:13
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Re: model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Post autor: Mikkaelo »

Niestety jestem przywiązany do ver 8.5 taką udostępnia mi uczelnia. Chociaż artykuł chętnie przeczytam.. może uda się zastosować podobne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
czepek
Posty: 27
Rejestracja: 02 cze 2010 22:21
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Post autor: czepek »

Widze że zrezygnowałeś z opcji toolkit, niemniej zamieszczam banalny VI(ver.8.5 oby działalo :D). Jak widać nie musisz wcale umieszczAĆ bloków C&S poza pętlą symulacji.Często symulowany model obiektu lubie przeciągać do innych VI w ten sposób diagram wydaje mi sie bardziej czytelny (podział na obiekt , część do akwizycji). Ten sam sposób co tutaj pokazany jest w pdf z linku wyżej. NI pokazał nawet jak zintegrować symulacje z ich kartami DAQ.
Załączniki
Untitled 1.vi
(285.55 KiB) Pobrany 280 razy
Mikkaelo
Posty: 33
Rejestracja: 02 sie 2011 16:13
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Re: model maszyny wyciągowej w LabVIEW

Post autor: Mikkaelo »

Nie mogę niestety przetestować załącznika. LV nie może załadować diagramu blokowego - taki błąd mi wysypuje przy próbie odpalenia. :(
Co do karty pomiarowej to nie posiadam karty NI, universalną kartę portów na usb avt-414.
ODPOWIEDZ