sterowanie windą

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
bartek87
Posty: 15
Rejestracja: 05 kwie 2011 17:25
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

sterowanie windą

Post autor: bartek87 »

Witam!
Tworze program do obsługi sterowania windą w budynku czteropiętrowym. Do komunikacji z komputerem służy mi karta NI USB 6008. Działa już jazda w górę i w dół jednak nie wiem jak programowo zrealizować bezpośredni wybór pięter np. kabina znajduje się na parterze, naciskamy przycisk na 2 pietrze i winda tam jedzie. Lub drugi przypadek jesli winda znajduje sie na 2 pietrze, naciskamy guzik 1 pietra i winda tam jedzie. Po prostu nie wiem jak zrealizować to, że winda "wie" czy jechać w dół czy w górę po naciśnięciu jednego przycisku oraz ze winda nie pojedzie w dół/górę na parterze i ostatnim pietrze. W szybie windy umieszczone sa czujniki szczelinowe z których chciałbym pobierać dane na którym pietrze znajduje się winda. Proszę o jakiekolwiek wskazówki bowiem jestem początkującym użytkownikiem Labview.
Awatar użytkownika
Pitol
Moderator
Posty: 982
Rejestracja: 19 lip 2007 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Lokalizacja: Kraków

sterowanie windą

Post autor: Pitol »

Witaj,

Szczerze, to Twój problem w żaden sposób nie jest związany z LabVIEW. To, co musisz zrobić jako pierwsze, to usiąść przed biurkiem, wziąć kartkę papieru i rozrysować sobie algorytm działania windy (maszyna stanów dla przypadków, które opisałeś). Zastanów się, jakie warunki muszą być spełnione aby przejść z jednego stanu do kolejnego, jakie sygnały z czujników musisz sprawdzać, itp. Jak już będziesz miał to zrobione, to potem klepnięcie tego w LV czy w każdym innym języku będzie tylko formalnością.
ObrazekObrazekObrazek
Chcesz taki podpis? Zajrzyj tutaj
bartek87
Posty: 15
Rejestracja: 05 kwie 2011 17:25
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

sterowanie windą

Post autor: bartek87 »

algorytm juz jest tylko teraz mam problem z odbieraniem danych przez DAQassistant z czujnikow szczelinowych, które maja wskazywac na ktorym pietrze jest winda. Dokładnie chodzi o wykorzystanie odpowiednich bloczków by zapisywać stany logiczne czujników. Będę wdzięczny za podpowiedź bo jakoś nie moge znaleźć pasujacego tematu o akwizycji danych.
smiglo
Posty: 110
Rejestracja: 18 sty 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: sterowanie windą

Post autor: smiglo »

Dokładnie tak samo (tylko na odwrót :) ) jak robiłeś to w przypadku wystawiania wartości logicznych, czyli zamiast Measurement I/O->NIDAQmx->Write wstawiasz Read. W skrócie tak:
Załączniki
digital_read.JPG
smiglo
ODPOWIEDZ