LabVIEW Embedded oraz BlackFin

Masz coś ciekawego do zaprezentowania, nie krępuj się o tym tutaj napisać.
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

LabVIEW Embedded oraz BlackFin

Post autor: bogdani »

Dzięki Mikrobiemu dowiedziałem się o stronce, która przybliża możliwości współpracy procesora BlackFin firmy Analog Devices oraz LabVIEW Embedded.
Więcej informacji można znaleźć na stronach: National Instruments LabVIEW Embedded Module for Analog Devices Blackfin Processors.
W szczególności polecam BOLD Training.
bogdani
Ostatnio zmieniony 18 cze 2006 09:15 przez bogdani, łącznie zmieniany 1 raz.
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: LabvIEW Embedded oraz BlackFin

Post autor: Mikrobi »

Środowisko LabVIEW pozwala obecnie - w wersji LabVIEW Embedded - na tworzenie diagramów uzupełnionych o moduły wejścia / wyjścia: - logicznego (Boolean),
- portu ( I8 ) - analogowego oraz wyjścia PWM.
Moduły te podobne są do stosowanych przy tworzeniu diagramów dla FPGA lub CopactRIO.
Wytworzony diagram jest konwertowany do kodu języku C, co pozwala na przeniesienie go do środowiska Visual DSP firmy Analog Device dla procesorow BlackFin lub dowolnego innego kompilatora np. gcc. Wlaśnie wersja środowiska dla procesorów Blackfin wyposażona zostala w dodatkowe narzedzia łączące LabVIEW z VisualDSP.
Pozwala to wykorzystać środowisko, oczywiście w pewnym zakresie dostępnym dla aplikacji embedded, na dowolnym procesorze 32 bitowym.
Istnieje oczywiście już zestaw narzedzi dla procesorów BlackFin - to własnie LabVIEW Embedded for Blackfin Processors. Można oczekiwać, a raczej mieć andzieję ;) że w najbliższym czasie zaczną pojawiać się specyfikacje umozliwiające stworzenie podobnych narzędzi dla innych procesorów 32bitowych.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 209
Rejestracja: 17 paź 2004 00:00
Lokalizacja: Aktualnie TRW

Re: LabVIEW Embedded oraz BlackFin

Post autor: rumcajs »

Pozostaje pytanie - za jaką kasę?
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: LabVIEW Embedded oraz BlackFin

Post autor: Mikrobi »

and the answer is:

http://sine.ni.com/nips/cds/view/p/lang/en/nid/202659

a procesorek (BlackFin) szacunkowo: 5$ do10$
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 209
Rejestracja: 17 paź 2004 00:00
Lokalizacja: Aktualnie TRW

Re: LabVIEW Embedded oraz BlackFin

Post autor: rumcajs »

Oczywiście to miałem na myśli - dobry samochód.
To nie jest cena dla ludu więc nie widzę przyszłości tego produktu.
Tak na marginesie, pracuję w firmie motoryzacyjnej która m.in. tworzy od podstaw systemy sterowania do systemów bezpieczeństwa (airbagi, pasy bezp. itp.) oparte na mikrokontrolerach (rozwiązania typu embedded) różnych producentów i jakoś nikt nie kwapi się wykorzystywać do tego LV - nawet do testowania, argument - cenyyyyyyyyy.
Pozdrawiam.
Rumcajs.
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: LabVIEW Embedded oraz BlackFin

Post autor: Mikrobi »

Myslę, że ten produkt jest wycelowany w firmy w których R&D dysponuje odpowiednimi zasobami pieniędzy, a nie dysponuje zasobami czasu.
Kwesta ceny...cena JEST pojeciem względnym.

A to NIE JEST "produkt dla ludu" tylko dla firm które potrzebują szybko prototypów dla krótkoseryjnych produktów.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 209
Rejestracja: 17 paź 2004 00:00
Lokalizacja: Aktualnie TRW

Re: LabVIEW Embedded oraz BlackFin

Post autor: rumcajs »

Niestety nie masz racji Mikrobi. Z akademickiego punktu widzenia nie znasz realiów finansowych firm produkcyjnych i R&D.
Zawsze nacisk jest położony na koszty pomimo sloganów o wyższości jakości nad ilością. Królują programy Six Sigma i tym podobne.
A skoro da się to zrobić równie szybko i sprawnie za pomocą innych - dużo tańszych - narzędzi, NI musi spuścić z tonu jeżeli chce sprzedać swój produkt.
Wiem, że jesteś entuzjastą LV, ja również, ale "nie wszystko LV co się świeci".
Rumcajs.
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: LabVIEW Embedded oraz BlackFin

Post autor: Mikrobi »

rumcajs pisze: Zawsze nacisk jest położony na koszty pomimo sloganów o wyższości jakości nad ilością. Królują programy Six Sigma i tym podobne.
Masz oczywiście rację.
Koszt jednak o ile mi wiadomo to również czas przejścia między etapami prototyp - testy - produkcja. Korzystając z LVEmb można będzie przejść te etapy o wiele szybciej. Takie są przynajmniej założenia twórców LVEmb.
rumcajs pisze:A skoro da się to zrobić równie szybko i sprawnie za pomocą innych - dużo tańszych - narzędzi, NI musi spuścić z tonu jeżeli chce sprzedać swój produkt.
Oczywiście, przy założeniu że zostanie skompletowana platforma taka jak LVEmb.
Nalezy jednak pamietac że : - polski przemysł to nie jest jedyny target NI - istnieja firmy w których opracowania oparte na LabVIEW mają historię dwucyfrową, co za tym idzie posiadaja one: -> rzetelna wiedze o srodowisku,
-> bazę programistów
-> wypracowaną metodyke pracy z LabVIEW i często własnie działalnośc typu R&D
rumcajs pisze:Wiem, że jesteś entuzjastą LV, ja również, ale "nie wszystko LV co się świeci".
8) To juz jest temat na osobny wątek.
Oczywiście jeśli ktoś pracuje z mikrokontrolerami 8 lub 16 bitowymi nie będę namawiał go żeby programował je korzystając z LabVIEW. Sa do tego narzędzia chociaż zdajemy sobie sprawę, że przy mocnym samozaparciu udało by się popełnic program w LabVIEW (lub np. LabVIEW RT ;) ) o funkcjonalności programatora mikrokontrolerów.
Jesli ktoś projektuje obwody drukowane - nie będę namawial go do korzystania z palety Picture dla tworzenia obwodów drukowanych. Była by to "figura o nazwie Z Brzytwą Na Poziomki".
Do projektowania PCB jest ogromna ilośc narzedzi - od Eagle na przykład zaczynając.
Faktem jest jednak że programowanie zdąża w strone sprzętu i jest coraz bliżej. Zaczęło sie od LabVIEW FPGA, teraz NI drąży głebiej.
Ogladająć ostatnie prezentacje AD związane z BlackFinem i uClinux'em widac też, że LabVIEW Embedded for Blackfin to nie jest jedyna droga by dosiąść BlackFina.
Po prostu jedna z dróg :)
Zapraszam na spotkanie 1 lipca.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: LabVIEW Embedded oraz BlackFin

Post autor: bogdani »

wITAM
Pozwolę sobie wtrącić się do dyskusji.
rumcajs pisze:(...) Tak na marginesie, pracuję w firmie motoryzacyjnej która m.in. tworzy od podstaw systemy sterowania do systemów bezpieczeństwa (airbagi, pasy bezp. itp.) oparte na mikrokontrolerach (rozwiązania typu embedded) różnych producentów i jakoś nikt nie kwapi się wykorzystywać do tego LV - nawet do testowania, argument - cenyyyyyyyyy.
Sugerujesz Rumcajs,że taka firma jak ... w której pracujesz nie zauważa szybkości tworzenia i elastyczności aplikacji tworzonych w LV? W szczególności aplikacji tworzonych do przeprowadzania różnch testów. Trochę nie chce mi się wierzyć.
Wiem że do wielu zastosowań są tańsze środowiska niż LVEmb, ale trzeba zwrócić na to również uwagę, iż jest to produkt nowy w stosunku do 20 lat samego LV.
W tej chwili jeśli patrzeć na rozwiązania Embedded wielu jest już wyuczonych inżynierów do pracy z odpowiednimi procesorami i wydaje mi się, że samo pisanie aplikacji nie zabiera dużo czasu, a faktycznie dużo narzędzi jest wręcz darmowych (u mnie w firmie również patrzy sie na pieniądze i to nawet bardzo, bo o to chodzi w biznesie). Wydaje mi się iż jeśli LVEmb bardziej dojrzeje to będzie to dobra alternatywa dla takich firm jak twoja Rumcajs.
bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ