Kurs dla poczatkujacych w Labview

Masz coś ciekawego do zaprezentowania, nie krępuj się o tym tutaj napisać.
wkaczurba
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2007 23:17
Kontakt:

Kurs dla poczatkujacych w Labview

Post autor: wkaczurba »

Witajcie!

Na www.kaczurba.pl umiescilem kurs LabVIEW dla poczatkujacych. Strona jest ciagle uzupelniana. Prosilbym Was o komentarze - czego brak, co powinno byc, itd.

Bede starac sie na biezaco z tym popychac. Samemu w robocie kazali mi poznawac - wiec postanowilem napisac krotki tutorial.
Postaram sie przyklady proste dodac niebawem, ale najpierw musze sie wyspac...

Dzieki ogromne za pomoc i wszelkie wskazowki! :)

Witold Kaczurba
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 209
Rejestracja: 17 paź 2004 00:00
Lokalizacja: Aktualnie TRW

Re: Kurs dla poczatkujacych w Labview

Post autor: rumcajs »

Oprócz reklam powklejanych w treść to mnie się w zasadzie podoba. Gratulacje.
Rumcajs.
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Kurs dla poczatkujacych w Labview

Post autor: Mikrobi »

Pomysł dobry, życzę powodzenia w realizacji. Uwaga nr1: Pętla 1
- Wait Until Next ms Multiple czeka do kolejnej wielokrotności wartości (podawanej w tikach) milisekundowego zegara komputera - wartości którą zwraca np. Tick Count z tej samej palety.
Zatem opis
pętla ma 1-sekundowe opóźnienie (1000ms)
odnosił by się do funcji Wait,
:arrow: tutaj pętla czeka do kolejnej wielokrotności 1000 ms na liczniku zwracanym przez Tick Count - w danej chwili na liczniku może być 324 358 584 więc do kolejnej wielokrotności zostało 416ms i po takim czasie nastąpi kolejne wywolanie procedury zawartej w pętli.
Uwaga nr2: Iteratory pętli np. FOR mają reprezentację I32 i taki powinien być indykator.
UWAGA OGÓLNA: Przeydatnym będzie podłaczenie prostego forum pod kurs, albo stworzenie subforum przy labview.pl gdzie można będzie takie uwagi zgłaszać i dyskutować z założenia forum.
Piszę o tym, gdyż chciał bym, aby moje uwagi były odebrane jako konstruktywne a nie jako atak. ;)
Ostatnio zmieniony 21 lis 2007 09:01 przez Mikrobi, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
Awatar użytkownika
jogurt_owocowy
Posty: 1317
Rejestracja: 30 lis 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Kraków

Re: Kurs dla poczatkujacych w Labview

Post autor: jogurt_owocowy »

Oprócz reklam powklejanych w treść...
Na takie kłopoty polecam NoScript. Po początkowym okresie oswajania nie można się bez tego obejść :)
A wracając do głównego wątku... Brawo wkaczurba! Ale żeby nie było za słodko, to dorzucę garść, konstruktywnej - mam nadzieję, krytyki. Sory, że czasami, się czepiam drobnych spraw, ale skoro już je namierzyłem to też o nich piszę. Do rzeczy...
Z Tools Palette wybieramy narzędzie Connect wire, służące do łączenia obiektów diagramu blokowego.
Zdecydowanie lepiej zwrócić uwagę na możliwość włączenia doskonale działającego automatycznego wyboru narzędzia. Poza nim na Tools Palette najużyteczniejszy jest pędzelek :)
(...) panela (...)
Zdecydowanie "panelu".
Efekt obliczeń może trafić do elementów ekspozycyjnych panelu frontowego.
Pretensjonalnie, za "mądrze" i nieładnie. Po prostu "Chcąc wyświetlić efekt obliczeń dołączamy drut do kontrolki (czy wskaźnika)"
SubVI stanowi osobny plik (.vi), który może istnieć niezależnie od wszystkich ikon, lub też może zostać włączony do biblioteki.
???
Zamiast tego proponuję podkreślenie, że subvi to nic innego jak inny .vi, oraz dodanie, że w razie potrzeby viaje składające się na projekt można zawrzeć w bibliotekach.
Wady SubVi - zewnętrzny plik może zapodziać się i spowodować że projekt VI nie będzie funkcjonować - niedokładnie zdefiniowane wartości początkowe SubVI mogą być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania algorytmu (należy zwracać uwagę np. na długość Array w SubVI)
Nie, nie, nie. Pierwsza z wymienionych wad to wada programisty, a druga... nie wiem co miałeś na myśli. Wartości początkowe są jakie są, bo jakieś muszą być. Po to do subvi podłączamy druty, żeby je odpowiednio zmienić. Subvi sam w sobie nie ma wad, a tylko zalety Poważnie.. Nie wolno w żaden sposób "zrażać" nikogo do używania subviajów. Tylko agitacja, bo to samo dobro! :)
Logiczne porównanie znajdziemy typu AND znajdziemy Arith/Compare > Boolean.
Podwójne "znajdziemy" - pierdółka do poprawki. Poza tym z tego co pamiętam AND jest w Functions -> Boolean. I nie jest to żadne porównanie.
Debugowanie (...) Dzięki nim możliwe jest śledzie wykonywanego programu
Kolejna pierdółka ...
Jeżeli przycisnęlibyśmy Step Over - ominęlibyśmy FtoC.vi i przeszli do kolejnego elementu
"Ominęlibyśmy" sugeruje jakoby funkcja nie była wykonywana czy coś takiego.
Warunki zakańczania pętli
"Zakończenia" lepiej brzmi :)
pomińmy przycisk stop - zostanie on automatycznie dodany w momencie dodawania pętli while do diagramu blokowego.
Tu bym się tak nie rozpędzał, bo to zależy od wersji LV albo od ustawień w opcjach. U mnie np. "STOP" nie jest dodawany (na szczęście). Pierdółka, ale skoro to kurs dla początkujących, to jest to ważne.
Grubość połączenia wzrasta ze wzrostem ilości wymiarów tablicy.
Chyba nie. Jeśli dobrze pamiętam to zróżnicowanie wyglądu ogranicza się tylko do jedno- i wielowymiarowych tablic (2, 3, 4 wymiary... - wygląd się nie zmienia)
Przewód (Wire) symbolizujący połączenie klastry - jest koloru różowego.
A brązowy?
Case działa w oparciu o zasadę wyboru algorytmu.
Za "mądrze". Może po prostu "działa tak jak if albo switch" - robi za jedno i drugie.
Łańcuchy
Jeśli już to łańcuchy znakowe, a najlepiej po prostu uznane powszechnie i lubiane stringi.
To jeszcze kilka luźnych uwag.
1. Zwróciłbym wyraźnie uwagę na rożnicę między Graphem i Chartem. 2. Przy okazji pętli while warto byłoby podkreślić jej naturę "do-while", a przy okazji pętli for - to, że w LV 8.5 pojawia się break. 3. Last but not Least, a nawet na odwrót: Za mało jest o dataflow, co w zasadzie jest jedną z najważniejszych rzeczy w LV! Mało tego. Sam padłeś tego ofiarą, bo przykład pomiaru czasu wykonywania zamieszczony w dziale Sequence structures jest niepoprawny (załącznik).
Zgodnie z filozofią dataflow najpierw może przekręcić się pętla (1), potem (albo w jej trakcie, co też jest złe) Tick Count (2), potem Tick Count (3), a potem pętla (4). Wynik=0.
Na koniec brawo za kawał dobrej roboty i powodzenia w rozwijaniu kursu. Po doszlifowaniu istniejącej części proponuję dołożenie rozdziału o eventach - jest to coś do czego tutoriali nigdy dość.
Powodzenia, pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 21 lis 2007 09:51 przez jogurt_owocowy, łącznie zmieniany 1 raz.
wkaczurba
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2007 23:17
Kontakt:

Kurs dla poczatkujacych w Labview

Post autor: wkaczurba »

Chcialem Wam ogromnie podziekowac za odpowiedz na moj post!
Bede starac sie jak najszybciej robic aktualizacje (w tym tygodniu powinno mi sie to udac, w najgorszym przypadku za tydzien) - zwazajac przede wszystkim na rady jakie daliscie mi.

jogurt_owocowy - naprawde kawal roboty w przegladaniu!. Dzieki!
Dzieki Mikrobi - odbieram wszelkie uwagi bardzo konstruktywnie!

Strasznie mnie wszelkie szkolenia przygniotly i brak czasu na spanie...
Ale strona musi byc ;) i bedzie :).

Dziekuje Wam ogromnie!
Witek Kaczurba
ODPOWIEDZ