Strona 1 z 1

Korzyści z PXI

: 06 kwie 2013 18:32
autor: laradek
Witam,

Jak przekonać klienta do zakupu stanowiska testowego na osprzęcie PXI - LabView zamiast PC-C++ ?
Proszę piszcie swoje propozycje argumentów :)

Pozdrawiam

Korzyści z PXI

: 06 kwie 2013 18:43
autor: bogdani
Niech poproszą kogoś o ofertę na PC i oprogramowanie napisane w C++ :-)

Poza tym bardzo ważne jest co to ma być za stanowisko oraz ile kosztuje klienta jego brak.
Potem można pokazać o ole szybciej powstanie stanowisko z oprogramowaniem w LabVIEW.

PXI jest fajny, ale nie zawsze nie jest niezbędny, są też inne platformy NI, czy też zwykłe PC. Wszystko zależy od wymagań ...

To tak jakbyś chciał pojechać np. z domu na lotnisko. Starym fiacikiem dojedziesz i najnowszym mercedesem. Kwestia, jak wygodnie, jak szybko, jak niezawodnie.

Na koniec, poproś NI o pomoc, dostarczą ci sporo argumentów :-)

bogdani

Re: Korzyści z PXI

: 06 kwie 2013 19:00
autor: laradek
Dzięki za szybką odpowiedź :)

Firma ma swoich programistów. Na jakim poziomie są z LabView czy C++ to inna sprawa - to chyba wiedzą tylko oni sami :)
Po mojej stronie byłaby tylko budowa stanowiska na PXI (hardware).
Tam widzą tylko koszty - czy kupić PC i jakąś kartę za kilka tysięcy czy PXI za kilkadziesiąt. A z oprogramowaniem sobie jakoś poradzą i będzie jakoś działało.

Korzyści z PXI

: 06 kwie 2013 23:16
autor: bogdani
No to pozostaje kwestia wymagań wobec aplikacji - jeśli trzeba synchronizować karty, w przyszłości rozszerzać konfigurację, itd. to pewne rzeczy łatwiej na PXI zrobić bo są obudowy wieloslotowe (łatwo rozbudować konfigurację), specjalne linie do synchronizacji kart pomiarowych. Sam sprzęt przygotowany do pracy 24H w przemyśle. Jeśli aplikacja ma pracować pod systemem Real-Time to też kontrolery PXI są lepiej przystosowane do niego, niż dowolna konfiguracja PC.
NI w swojej ofercie ma również specjalne programy gwarancyjne np. 3 lub 5 lat gwarancji, sprzęt zastępczy na czas naprawy, itd.

Czy ja się tu w jakiegoś sprzedawcę bawię ;-)

Jeśli ty odpowiadasz za ten sprzęt PC czy PXI i dajesz gwarancję na cały system to musisz sobie to wliczyć w koszty. Czy wybierzesz PC i zaoszczędzisz w zakupie, ale musisz zabezpieczyć sobie gwarancję, czy droższy PXI z wykupionym programem gwarancyjnym.

jeszcze trochę zależności jest. Teraz mam podobną sytuację, ale zamiast kombinować z ryzykami i składać PC, wolę skonfigurować PXI, ja za to potem odpowiadam i mam robić serwis, więc po co mam sobie utrudniać.

bogdani

Re: Korzyści z PXI

: 08 kwie 2013 08:58
autor: TMa
Wspomnę jeszcze o gigantycznych (kilka GB) możliwościach transferu danych. Zarówno między kontrolerem a poszczególnymi modułami jak i bez jego udziału (peer-to-peer). Choć oczywiście jest to wykorzystywane, tam gdzie jest to potrzebne :)

Unikalną cechą jest również programowanie FPGA. Dużo by mówić. Jak wspomniał kolega bogdani zgłoś się do supportu albo uważnie - pod kątem systemowym -przestudiuj informacje ze www.ni.com/pxi/

Korzyści z PXI

: 08 kwie 2013 12:46
autor: bogdani
Czasem jeszcze można zrobic coś tańszego na cRIO.
Trzeba tylko dobrze poznać wymagania. :D

Re: Korzyści z PXI

: 11 kwie 2013 00:08
autor: laradek
Dzięki za cenne wskazówki Panowie :)
A kiedy potrzebne są takie duże transfery pomiędzy kontrolerem a kartą? Czy wtedy jak zbieram dużo danych z kanału z dużą częstotliwością?
I kiedy jest potrzebna synchronizacja pomiędzy kartami? Czy będzie potrzebna wtedy gdy np. jedną kartą wyzwolę otwarcie zaworu przez DO a inną będę mierzył odpowiedź na czujniku przez AI ?

Re: Korzyści z PXI

: 11 kwie 2013 10:50
autor: TMa
laradek pisze:A kiedy potrzebne są takie duże transfery pomiędzy kontrolerem a kartą? Czy wtedy jak zbieram dużo danych z kanału z dużą częstotliwością?
Dokładnie tak. Wtedy kiedy obrabiasz duże ilości danych. Mogą to być kanały AI/AO/DIO taktowane dużą częstotliwością, generatory/analizatory wektorowe RF z próbkowaniem MS/s czy chociażby przetwarzanie wizyjne zaimplementowane np. na FPGA. Praktycznie każda karta przy podjechaniu do wartości granicznych wykorzystuje w pełni PXI.

Korzyści z PXI

: 11 kwie 2013 23:43
autor: bogdani
Tak jak TMa wspomniał w przypadku kart RF np. nowej karty VST firmy NI osiągnięcie 800 MB/s to nie problem - a to tylko akwizycja, dołożysz do tego generowanie i przetworzenie podobnych strumieni to nawet PXIe będzie mało :-)
Możesz też mieć 100-200 kanałów po 1 Ms/s (każda próbka to 2 bajty dla przetworników 16-bitowych) więc już się robi z tego max. 400 MB/s :-)

Co do synchronizacji to np. będziesz mierzył wielokanałowo drgania i chcesz wyznaczyć przesunięcie fazowe - do tego potrzebujesz miećwszystkie kanały równoległe próbkowane.
Możesz też chcieć zmierzyć opóźnienia pomiędzy sygnałami i do tego możesz wykorzystać StarTriger który jest na PXI - magistrala do wyzwalania pomiarów z opóźnieniem między modułami na poziomie ps.

bogdani

Re: Korzyści z PXI

: 12 kwie 2013 16:43
autor: laradek
Czy synchronizacja pomiędzy kartami jest sprzętowa czy mają na nią wpływ opóźnienia związane z działaniem windowsa?

Re: Korzyści z PXI

: 14 kwie 2013 22:40
autor: laradek
Przyszło mi do głowy jeszcze takie pytanie:
co zrobić z taką ilością danych jak 400MB/sek ? Da się gdzieś to zarejstrować/zapisać ?
Jakoś nie orientuje się jaki transfer mają współczesne dyski twarde.
:)

Korzyści z PXI

: 14 kwie 2013 23:54
autor: bogdani
Jak sobie odpowiednio skonfigurujesz sygnały i karty pomiarowe to będzie sprzętowa synchronizacja i Windows ci niczego nie popsuje - no chyba że się zawiesi i zrestartuje komputer.

400 MB/s możesz zapisać bez problemu na macierzy RAID. Nowe dysku SSD też powinny dać radę, ale 100% pewności nie ma, lepiej zrobić trsty, bo powinieneś być na granicy wydajności zapisu.

Poza tym 400 MB/s to lepiej przetworzyć i zapisywać jeśli są niezgodności :-), bo co potem z tym zrobisz?

bogdani

Re: Korzyści z PXI

: 15 kwie 2013 08:50
autor: TMa
400 MB/s
to jeszcze nic. Niektóre AWG potrafią pchnąć 200MS/s na wektor IQ. Jeśli dodamy do tego akwizycję o podobnej częstotliwości to otrzymujemy przepustowość śmiało przekraczającą GB/s. Stosuje się to nie tylko jako streaming na dysk co może być przydatne np. w symulacji trajektorii GPS, ale również wykorzystując DMA, P2P, FPGA i mocny kontroler do przetworzenia DSP i wyłuskania szukanych danych do późniejszej analizy.

Re: Korzyści z PXI

: 29 kwie 2013 10:34
autor: laradek
A co to jest AWG i wektor IQ? :)

Re: Korzyści z PXI

: 29 kwie 2013 11:57
autor: TMa
hmmm...nie lubię googlować za kogoś ale niech tam - AWG IQ