LabVIEW dla najmłodszych ... gimnazjum, szkoła średnia

Masz coś ciekawego do przekazania ?? Wszyscy o wszystkim piszą tutaj ...
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: LabVIEW dla najmłodszych ... gimnazjum, szkoła średnia

Post autor: smiga »

Jamal79 pisze: Najlepszym rozwiazaniem byly by kluby, np modelarskie...
Problem w tym, że większość tego typu klubów/modelarni, świetnie prosperujących za "komuny", w czasach kapitalizmu padła. Fajnie byłoby w jakiejś formie przywrócić taką inicjatywę. Wiem, że trudno dzisiaj "zrobić na tym kasę", ale czy wszystko zawsze musi być dla kasy?
Są środki UE, które w tym kierunku mogą być wydawane. Parki technologiczne, inkubatory i inne instytucje otoczenia biznesu pewnie też posiadają lub mogą posiadać jakieś środki, które mogą być przeznaczone na ten cel ... tylko potrzeba więcej ideowców. Zapominamy, że w tych wszystkich parkach technologicznych, inkubatorach itp. mają siedziby firmy innowacyjne (przynajmniej tak to w teorii miało wyglądać), a w nich ktoś musi pracować. Skąd brać tych techników, inżynierów, jeżeli młodzież nie chce wybierać kierunków technicznych, bo nie wiem "z czym to się je". Zajęcia z robotyki dla dzieciaków w takim fajnie zrobionym "laboratorium" w parku technologicznym, to świetna reklama dla parku i budowanie przyszłego zaplecza w zasoby inżynierskie w regionie. Tylko nikt nie myśli o tym co będzie za 10 lat, bo wykazać się trzeba umiejętnościami "zarządzania" (czyli wskaźnikami) dzisiaj, za rok, max 2.
Znam to z autopsji, bo właśnie mamy firmę w takim inkubatorze i nie możemy znaleźć inżynierów na rynku. Staram się być jednak optymistą i próbuję skłonić "inkubator" do budowy takiego laboratorium, które choć w części będzie służyło dzieciakom. Próbuję też skłonić różne instytucje do współpracy (inkubatr, technika, licea, gimnazja, szkoły wyższe, inne), żeby młodzież część jakiś zajęć praktycznych mogła mieć w takim laboratorium. Wszyscy wiemy, że poza murami szkoły chęć uczenia się wzrasta, tym bardziej, gdy jest to ciekawą zabawą.

Wszyscy musimy zrozumieć, że mądra młodzież jest najlepszym kapitałem tego kraju i dlatego warto wspierać wszelkie inicjatywy, które mogą wzbudzić w dzieciakach chęć bycia inżynierem ... pasję tworzenia.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
dzojstik22
Posty: 103
Rejestracja: 17 gru 2011 21:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Re: LabVIEW dla najmłodszych ... gimnazjum, szkoła średnia

Post autor: dzojstik22 »

Może zainteresuje Was temat pt. mały inżynier. Jest taka firma która nazywa się Mały inżynier, która dokładnie realizuje takie projekty o których wspomniał Smiga. Mało tego oferty nie są kierowane tylko do maluchów ale również dla studentów (praktyki studenckie) jak również do przedsiębiorców (franczyza). Można podpisać z nimi umowę i nawet na tym zarobić. Firma działa w wielu miastach- być może mają działalność na Waszym terenie i o tym nie wiecie. Kiedyś byłem na pikniku rodzinnym organizowanym przez "bogatą firmę", która wykupiła pokazy dla dzieci pracowników. Na początku się zdziwiłem jak zobaczyłem Lego Mindstorms w takim miejscu ale powiem Wam, że dzieci od tego nie dało się oderwać. Rozmawiałem z pracownikami i powiedzieli, że otworzyli firmę z funduszy Unii Europejskiej. Co ciekawe można u nich zamówić warsztaty, pokazy, zajęcia pozalekcyjne,"naukowe urodziny" a nawet kolonie :). Dla zainteresowanych podaję kontakt: http://www.malyinzynier.pl/

Ps. Mam nadzieję, że admini nie będą mi mieli za złe, że zrobiłem reklamę.
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

LabVIEW dla najmłodszych ... gimnazjum, szkoła średnia

Post autor: Jamal79 »

Niezle...
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: LabVIEW dla najmłodszych ... gimnazjum, szkoła średnia

Post autor: smiga »

"Malyinzynier" to podobna inicjatywa do http://www.robocamp.pl/ - oni też rozkręcili to z pieniędzy UE.

Właśnie dzisiaj otrzymaliśmy, jako firma, propozycję udziału w innym projekcie - „NEW-TECH Program rozwoju praktycznych kompetencji nauczycieli zawodów branż nowych technologii”
... bo właśnie to od kształcenia kadry uczącej trzeba zacząć.
Więcej: http://www.newtech.eduportal.pl

Jednak coś powoli się dzieje - znowu zastrzyk optymizmu. ;)
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: LabVIEW dla najmłodszych ... gimnazjum, szkoła średnia

Post autor: smiga »

Polecam wysłuchać - jak najbardziej związane z tematem, bo mówi o szkole, zwanej życiem, o marzeniach, pasji ...:
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... tjMz7c3ke4
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
marta77
Posty: 1
Rejestracja: 09 gru 2015 16:36
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW
Kontakt:

LabVIEW dla najmłodszych ... gimnazjum, szkoła średnia

Post autor: marta77 »

Kurcze, fajna rzecz. Muszę swojego mlodszego brata zaangażować w taką akcje, bo maniak komputerowy praktycznie od urodzenia i od 3 r.ż z tabletem lub komputerem w dłoni ;p
monkej
Posty: 13
Rejestracja: 16 lis 2015 21:02
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: LabVIEW dla najmłodszych ... gimnazjum, szkoła średnia

Post autor: monkej »

smiga pisze: Zapraszam też do dyskusji najmłodszych użytkowników forum, czyli studentów, którzy chwilkę wcześniej "zajarali" się zabawą z LabVIEW (co spowodowało, że Was to "wzięło"?)
U mnie na uczelni LabVIEW nie ma w programie nauczania. Nigdy wcześniej o tym programie nie słyszałem. Jeden z wykładowców zaproponował abym zrobił automatyczny pomiar czasu na jednym z stanowisk w laboratorium właśnie w LabVIEW. I żeczywiście fajny to program. Myślę, żę po zakończeniu tego zadania jeszcze coś porobie z tym programem. I zawsze chciałem się nauczyć jakiegoś języka programowania. Więc jakiś początek już jest.
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: LabVIEW dla najmłodszych ... gimnazjum, szkoła średnia

Post autor: smiga »

Marta77 - angażuj brata i wszystkich jego kolegów :)
Monkej - baw się LabVIEW jak najwięcej, szukaj wiedzy gdzie tylko się da (książki, fora, youtube, strona ni.com itd.) ...trzymam kciuki :)
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ