Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
marte
Posty: 30
Rejestracja: 26 maja 2006 00:00

Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: marte »

Witam!
Czy da się wykonać połączenie symulatora sterowników PLCSim siemensa z Lab View? Jeżeli tak to jak to można zrobić???
Będe bardzo wdzięczny. Chciałbym wykorzystać Lab View jako skade do analizy danych.
PMaj
Posty: 231
Rejestracja: 04 sty 2004 00:00

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: PMaj »

Witam

Nie znam do konca możliwości PLCsim, mimo, ze uzywalem kilka razy, ale od strony LabVIEW da się - można spróbować użyć OPC server i podłaczyć się do danych z symulowanego sterownika, ktory powinien te dane udostepnic.

pozdrawiam
pmaj
Nie jestem leniwy
Mam zawyżone wymagania motywacyjne
marte
Posty: 30
Rejestracja: 26 maja 2006 00:00

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: marte »

PMaj pisze:Witam

Nie znam do konca możliwości PLCsim, mimo, ze uzywalem kilka razy, ale od strony LabVIEW da się - można spróbować użyć OPC server i podłaczyć się do danych z symulowanego sterownika, ktory powinien te dane udostepnic.

pozdrawiam
pmaj
A możesz coś więcej napisać o tym OPC server? Jak to uryść?
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 209
Rejestracja: 17 paź 2004 00:00
Lokalizacja: Aktualnie TRW

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: rumcajs »

Nie może, bo się nie da. A może Pan Maj nam to wyjaśni jak się da ?
Rumcajs.
Gość
Posty: 656
Rejestracja: 10 lis 2003 00:00

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: Gość »

rumcajs pisze:Nie może, bo się nie da. A może Pan Maj nam to wyjaśni jak się da ?
Rumcajs.
Wiem, że można tylko nie wiem jak to zrobić przez OPC. Pzdr
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 209
Rejestracja: 17 paź 2004 00:00
Lokalizacja: Aktualnie TRW

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: rumcajs »

Gość pisze: Wiem, że można tylko nie wiem jak to zrobić przez OPC. Pzdr
Tak, jak i ja wiem że będzie koniec świata tylko nie wiem kiedy i od kogo :)
link
Rumcajs.
PMaj
Posty: 231
Rejestracja: 04 sty 2004 00:00

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: PMaj »

Witam
W swojej odpowiedzi użyłem stwierdzenia "od strony LabVIEW da się" - to było błędem - gdyż nie bylem pewny czy się da. Teraz ciągle nie jestem pewny mimo linku rumcajsa, ponieważ post był wysłany ponad rok temu, od tego czasu wiele się zmieniło.
Moje rozumowanie było następujące - mamy symulator simensa, który powinien mieć możliwość udostępniania zmiennych serverowi OPC (nie wiem czy ma), do którego
powinna być również możliwość podłączenia z poziomu LabVIEW.
Niestety nie mam w tym temacie dużego doświadczenia. OPC servera użyłem do podłączenia sie zdalnie do karty pomiarowej (instrukcja jak to zrobić na stronie NI) i to wszystko, nie miałem okazji pracować ze sterownikami innych firm przy zastosowaniu LabVIEW.
Jeżeli nie OPC to może coś innego? - być może (tego również nie wiem) symulator siemensa ma możliwość wysłania danych przez RS232, wtedy można przepiąć wtyczkę z jednego COMa na drugiego i probować coś analizować.
Jeżeli rzeczywiście sie nie da - to przepraszam za wprowadzanie forumowiczów w błąd
pozdrawiam pmaj
Nie jestem leniwy
Mam zawyżone wymagania motywacyjne
Gość
Posty: 656
Rejestracja: 10 lis 2003 00:00

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: Gość »

PMaj pisze:Witam
W swojej odpowiedzi użyłem stwierdzenia "od strony LabVIEW da się" - to było błędem - gdyż nie bylem pewny czy się da. Teraz ciągle nie jestem pewny mimo linku rumcajsa, ponieważ post był wysłany ponad rok temu, od tego czasu wiele się zmieniło.
Moje rozumowanie było następujące - mamy symulator simensa, który powinien mieć możliwość udostępniania zmiennych serverowi OPC (nie wiem czy ma), do którego
powinna być również możliwość podłączenia z poziomu LabVIEW.
Niestety nie mam w tym temacie dużego doświadczenia. OPC servera użyłem do podłączenia sie zdalnie do karty pomiarowej (instrukcja jak to zrobić na stronie NI) i to wszystko, nie miałem okazji pracować ze sterownikami innych firm przy zastosowaniu LabVIEW.
Jeżeli nie OPC to może coś innego? - być może (tego również nie wiem) symulator siemensa ma możliwość wysłania danych przez RS232, wtedy można przepiąć wtyczkę z jednego COMa na drugiego i probować coś analizować.
Jeżeli rzeczywiście sie nie da - to przepraszam za wprowadzanie forumowiczów w błąd
pozdrawiam pmaj
Problem rozwiązany da sie połączyć przez Protool/Pro...
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 209
Rejestracja: 17 paź 2004 00:00
Lokalizacja: Aktualnie TRW

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: rumcajs »

Od tego czasu nic się nie zmieniło, tzn. PLCSim jest symulacją PLC a nie urządzeniem i nie ma możliwości komunikacji po żadnym z interfejsów... ale....
Jest aplikacją, i do tego Bill Gete'owska :) co oznacza iż posiada pewne właściwości modelu COM..... wtajemniczeni już wiedzą o co chodzi.
Mówiąc prościej, do komunikacji z LV można wykorzystać komponenty Active X. Tak więc marte możesz w LV umieścić kontener ActiveX skojarzyć go z obiektem Active X opisanym jako S7PROSIM i wykorzystać jego metody i własności do komunikacji z PLCSIM.
Manuale i przykład wykorzystania PROSIM do komunikacji z MATLABEM (słowacki się kłania) w załączniku.
Rumcajs.
piotrp
Posty: 12
Rejestracja: 11 gru 2005 00:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: piotrp »

Jesli chcesz podglądać dane z function block w sterownikach simens serii s7-300 i wyzszych to najlepiej chyba bedzie wykorzystac MPI, ProfiBUS badz skorzystac z modułów, ktore mozna dopiac do sterownika wypozasone w swoj wlasny interfejs RS-232 lub TCP/IP.
Robson_7777
Posty: 25
Rejestracja: 27 mar 2006 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: Robson_7777 »

Temat ciekawy, tyle czy możliwy do realizacji? (może warto sprawdzić pomysł Rumcajsa). Należy pamiętać, że PLCSim jest symulatorem i posiada pewne uproszczenia i ograniczenia (jeśli ktoś programuje PLC wie o czym mówię:) ) i nadaje się do symulowania prostych procesów!Zatem próba wykorzystania PLCSim do symulacji współpracy z aplikacją typu SCADA w środowisku LabView nie jest dobrym pomysłem. Pozdrawiam
Gość
Posty: 656
Rejestracja: 10 lis 2003 00:00

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: Gość »

ActiveX S7PROSIM to nie pomysł to sprawdzony sposób.
Jeżeli chodzi o sprawdzenie programu PLC w symulatorze i podłączenie go do SCADA to myśle, że jest to dobry sposób. Praktyka jednak mówi, że najwięcej problemów jest nie z wymianą danych co z ustanowieniem połączenia i komunikacją po fizycznym medium. Jeżeli ktoś miał do czynienia z OPC, DCOM'ami i Firewallami to wie o czym mówię.
Rumcajs.
Robson_7777
Posty: 25
Rejestracja: 27 mar 2006 00:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: Robson_7777 »

Może źle to określiłem "nie jest dobrym pomysłem" :) PLCSim jest przydatnym narzędziem, którego sam używam testując wstępnie program. Wielokrotnie jednak spotkałem się z tym, że program działający na symulatorze nie działa na obiekcie w rzeczywistym PLC (inny czas cyklu, kasowanie stosu itp.). Druga sprawa to liczba sygnałów (tagów) jakie bedą wykorzystane w aplikacji SCADA (przy małej liczbie nie ma problemu, jednak co jesłi masz w systemie np. 100 lub więcej sygnałów zarówno analogowych jak i cyfrowych?).
Rumcajs pisze: ActiveX S7PROSIM to nie pomysł to sprawdzony sposób.
Miło słyszeć :)
Pozdrawiam
philos
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2006 00:00

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: philos »

czy komuś już udało się zrobić to połączenie PLCSIM i Labview?
marte
Posty: 30
Rejestracja: 26 maja 2006 00:00

Re: Połączenie PLCSim simenesa z Lab View??

Post autor: marte »

philos pisze:czy komuś już udało się zrobić to połączenie PLCSIM i Labview?
Jasne. Rozwiązałem problem poprzez wykorzystanie serwera OPC np oprogramowania ProTool Pro. Jeśli potrzebujesz więcej informacji to pisz...
ODPOWIEDZ