Pomiary multipleksowane

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
mwojcie3
Posty: 27
Rejestracja: 07 sty 2015 07:05
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Pomiary multipleksowane

Post autor: mwojcie3 » 11 kwie 2019 11:49

Cześć

Mam taki oto problem:

Wykonuje pomiary multipleksowane przy pomocy karty pomiarowej PCIe-6361. Liczba kanałów pomiarowych wynosi: 11, częstotliwość próbkowania wynosi: 10 kHz.

Na wszystkich kanałach pomiary są ok, na jednym kanale widoczne są zakłócenia. Wygląda jakby to były zakłócenia wynikające z przełączania przetwornika ADC (ta sama częstotliwość co próbkowania). Poniżej przebieg zarejestrowany oscyloskopem.Mierzony napięcie jest podawane przez wtórnik napięciowy na wejście karty pomiarowej.

Jak wyeliminować tego typu zakłócenia?
probkowanie.jpg

PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Pomiary multipleksowane

Post autor: PiDi » 11 kwie 2019 21:26

Proponuję zacząć tutaj: https://knowledge.ni.com/KnowledgeArtic ... AS&l=pl-PL , całkiem porządny zestaw informacji o różnych problemach i ich rozwiązaniach.

Zacząłbym od przyjrzenia się kwestii impedancji źródła, żeby w ogóle zidentyfikować problem - choć skoro mówisz, że napięcie jest podawane przez wtórnik, to impedancja powinna być niska. W każdym razie można ją zderzyć z wykresami dotyczącymi settling time na stronie 2 speca: http://www.ni.com/pdf/manuals/374650c.pdf

W poszukiwaniu rozwiązań spróbowałbym najpierw obniżenia AI Convert Clocka (https://knowledge.ni.com/KnowledgeArtic ... A2&l=pl-PL) - driver domyślnie wylicza rate 110011 (jak? do poczytania: https://knowledge.ni.com/KnowledgeArtic ... AM&l=pl-PL ), więc próbuj po jeden w dół aż osiągniesz efekt:
ConvertClock.png
Jak to nie pomoże, to pozostaje szukanie któregoś z rozwiązań tutaj: https://knowledge.ni.com/KnowledgeArtic ... AE&l=pl-PL , przy czym z rozwiązań czysto programowych:
1. Ustaw problematyczny kanał jako pierwszy na liście kanałów (zapewni to odpowiednio długi czas przełączenia),
2. Użyj "dummy channel" jak opisano w linku powyżej, w celu dwukrotnego zeskanowania problematycznego kanału.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

ODPOWIEDZ