Analiza danych pomiarowych

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
sebjag92
Posty: 6
Rejestracja: 09 kwie 2018 07:56
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Analiza danych pomiarowych

Post autor: sebjag92 »

Witam, muszę wykonać na uczelnię projekt z analizą danych pomiarowych. Niniejszym mam wczytywać dane z pliku excela bądź wprowadzić je ręcznie z front panela, następnie dane mają zostać przeanalizowane statystycznie np. średnia, odchylenie standardowe czy tez korelacja. Czy ktoś mógłby doradzić jak zacząć. Nie oczekuje gotowego programu tylko jakieś rady ponieważ jestem początkujący w labview.
Awatar użytkownika
micard
Posty: 207
Rejestracja: 30 wrz 2011 11:28
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Kontakt:

Re: Analiza danych pomiarowych

Post autor: micard »

sebjag92
Posty: 6
Rejestracja: 09 kwie 2018 07:56
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Analiza danych pomiarowych

Post autor: sebjag92 »

dzięki na pewno przetestuje :)
sebjag92
Posty: 6
Rejestracja: 09 kwie 2018 07:56
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Analiza danych pomiarowych

Post autor: sebjag92 »

Posiedziałem trochę nad tym i zrobiłem coś takiego: https://zapodaj.net/814331aece0ff.jpg.html

Teraz moje pytanie jest następujące ponieważ jak na razie mam wykres za pomocą funkcji linear fit. Muszę użyć jeszcze logarithm fit i power fit, myślę że dałbym sobie z tym radę jednakże mam dodać możliwość wyboru wyświetlanego wykresu za pomocą przycisków. Prosiłbym o naprowadzenie mnie na prawidłową drogę :)

Jeśli coś jest mało czytelne proszę również o doradzenie jak uporządkować :)
Awatar użytkownika
dajpanspokój
Posty: 145
Rejestracja: 05 lis 2015 08:15
Wersja środowiska: LabVIEW 2016

Re: Analiza danych pomiarowych

Post autor: dajpanspokój »

Tam gdzie masz budowanie tablicy przed wyswietleniem na graf, mozesz dodac tez grafy z log i power fit.
Wokól grafu zbuduj while loop i event structure i w zaleznosci jaki przycisk jest nacisniety, wyświetlają się odpowiednie dane.
Jesli przycisniesz stop, to wykonywany jest event przycisku stop, ktory wychodzi z programu, cos takiego:
snip.png
snip.png (40.57 KiB) Przejrzano 10794 razy
To rozwiazanie jest ok, jesli nie chcesz podczas dzialania programu ladowac innych danych niz te, które wczytałes na poczatku. Jesli chcesz dodac przycisk, dzieki ktoremu zaladujesz inne dane, to musisz dodac shift register, który bedzie przechowywal wczytane dane.
Obrazek
sebjag92
Posty: 6
Rejestracja: 09 kwie 2018 07:56
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Analiza danych pomiarowych

Post autor: sebjag92 »

Chodzi mi o to, żeby log, linear i power fit zrobiły się na podstawie danych które wczytuje z pliku csv. Oprócz tego ma być robiona typowa statystyka typu tzn. równanie prostej,mediana, max, min itp. tak teraz myślę czy akurat do tego nie byłby lepszy blok statistic?

Oraz czy jeśli z wczytanych danych będę robił wszystkie wykresy to potrzebuje 3 przyciski + stop?
Awatar użytkownika
dajpanspokój
Posty: 145
Rejestracja: 05 lis 2015 08:15
Wersja środowiska: LabVIEW 2016

Re: Analiza danych pomiarowych

Post autor: dajpanspokój »

czy akurat do tego nie byłby lepszy blok statistic?
Nie wiem co to jest blok statistic, ale tak jak robisz swoja analize jest jak najbardziej w porzadku.

Mozesz zrobic tak, ze wszystkie twoje obliczenia beda wykonane przed wejsciem do tej petli. Tak samo jak stworzyles graf do linear fit, stworz jeszcze do logarithmic fit i power fit. Jak połączysz je wszystkie w jedna tablice (build table), to po wejsciu do petli po nacisnieciu guzika tylko zaznaczasz, które elementy z tej dużej tablicy chcesz wyświetlić na grafie.

Jeśli chcesz wyświetlić linear fit, to po naciśnięciu tego przycisku, zaznaczasz, że chcesz wyświetlic oryginalne dane i pierwszy element listy, czyli linear fit. Jeśli zaznaczysz logarithmic, to chcesz pierwszy i trzeci element itp.
Wiec tak, potrzebujesz 3 przyciski + stop. Mozesz miec dodatkowy przycisk, który wyświetla wszystkie 3 statystyki itp. Mozesz tez miec checkboxy, które dodadza odpowiedni wykres do grafu, ale to jest troche trudniejsze do zrobienia.

Jeśli chcesz, żeby równanie prostej wyświetlało się tylko jak nacisniesz linear fit, a w innych przypadkach było niewidoczne, to na front panelu kliknij na ten indicator prawym Create -> Property Node-> Visible, kliknij na to prawym i zaznacz Change to Write i w zależności, ktory przycisk nacisnałeś ustawiasz wejscie jako True albo False
Obrazek
sebjag92
Posty: 6
Rejestracja: 09 kwie 2018 07:56
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Analiza danych pomiarowych

Post autor: sebjag92 »

Zrobiłem coś takiego jednakże funkcje log, linear i power fit wyglądają dość dziwnie. Załączam plik do VI, niestety pliku z danymi z których korzystam nie mogę wysłać bo pokazuje mi błędny format, są zapisane jako .csv żebym miał możliwość wczytania właśnie ich poprzez stworzona aplikację.
Załączniki
PRACA V3.vi
(115.3 KiB) Pobrany 366 razy
Awatar użytkownika
dajpanspokój
Posty: 145
Rejestracja: 05 lis 2015 08:15
Wersja środowiska: LabVIEW 2016

Re: Analiza danych pomiarowych

Post autor: dajpanspokój »

"u mnie dziala" ;D

Nie wiem czemu power fit nie dziala jak wartosci x nie sa dodatnie... :-? moze przez to masz problemy
Załączniki
PRACA V4.vi
(116.61 KiB) Pobrany 380 razy
Obrazek
sebjag92
Posty: 6
Rejestracja: 09 kwie 2018 07:56
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Analiza danych pomiarowych

Post autor: sebjag92 »

Faktycznie Twoje działa o wiele lepiej jednakże, nie wczytuje mi pliku który potrzebuje tylko jakieś losowe dane i nie do końca rozumiem dlaczego.
Wydaje mi się jakby brało tylko wartości z case'a false
ODPOWIEDZ