Perspektywy

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
mateusz_wa
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2017 17:37
Wersja środowiska: LabVIEW 2016

Perspektywy

Post autor: mateusz_wa »

Witam wszystkich,

jestem na początku swojej drogi z LV. Nie ukrywam, że sam język mnie zaciekawił i przyjemnie mi się w nim pracuje. Jestem studentem Politechniki Śląskiej na III roku i planowałem skupić się głównie na programowaniu w tym środowisku, włączając w to pracę inżynierską, praktyki, które mamy w okresie wakacyjnym i późniejszą karierę. Zaniepokoiła mnie jednak jedna rzecz: przeglądając oferty pracy z okolic Katowice - Bielsko dla automatyków czy programistów, praktycznie nie pojawiają się takie, w których jest coś wspominane o LV, nie mówiąc już o praktykach czy stażu, gdzie nie znalazłem ani jednej. Z większych firm w okolicy udało mi się zlokalizować tylko Veritecha.
Nasuwa mi się więc jedno pytanie: czy nie porzucić tego kierunku na rzecz innego języka? Programowanie nigdy nie sprawiało mi większego problemu porównując się z kolegami z roku. Nie ukrywam jednak, że LV bardzo mnie zaciekawiło, a jako studenta automatyki i robotyki interesuje mnie tylko praca z niedużą ilością delegacji, więc PLC-ki raczej odpadają.

Wiem, że post nie jest ściśle związany z tematyką forum, jednak liczę na pomocne rady, czy potencjalne miejsca praktyk :)

Pozdrawiam,
Mateusz.

Edit: dodam jeszcze, że aktualnie realizuję projekt na studiach wykorzystujący wizję przy pomocy Microsoft Kinect
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Perspektywy

Post autor: smiga »

W okolicach Katowic wybór masz spory, wystarczy zerknąć tylko na Alliance Partner'ów NI:
https://partners.ni.com/partner_locator ... tner+Level
Pamiętaj, że jest na pewno kilka firm, które nie są partnerami NI, a też używają LabVIEW.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Perspektywy

Post autor: bogdani »

Tak jak smiga napisał, w okolicy Katowic i Bielska jest sporo firmy które korzystają z LabVIEW. Są partnerzy NI - zapraszam do veritech.pl - oraz jest spora grupa firmy, które wykorzystują LabVIEW. Może być sytuacja, że nie poszukują pracowników ze znajomością LabVIEW, ale na praktyki w twoim przypadku powinny być miejsca :-).

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
mateusz_wa
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2017 17:37
Wersja środowiska: LabVIEW 2016

Perspektywy

Post autor: mateusz_wa »

Dziękuję za szybkie i treściwe odpowiedzi jednak męczy mnie jeszcze jedna rzecz: czy na początku pracy zawodowej mogę LabVIEW potraktować jako główne środowisko programowania, czy może lepiej jako dodatek/uzupełnienie. Na targach pracy spotkałem się z opinią przedstawiciela jednej z firmy, że jako tako ludzi programujących w LabVIEW się za bardzo nie szuka. Jeśli firma potrzebuje takowego pracownika, to jest w stanie go sama wyszkolić, gdyż programista korzystający przykładowo z C jest w stanie opanować potrzebne umiejętności w krótkim czasie.

Pozdrawiam,
Mateusz
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Perspektywy

Post autor: smiga »

:)
Programista korzystający z LabVIEW też jest w stanie opanować C w krótkim czasie.
Nie słuchaj takich opinii. Rób swoje, korzystając z narzędzi, które najbardziej Ci odpowiadają i najszybciej rozwiązują Twoje problemy. Ten co Ci to powiedział na pewno programował w innym języku niż LabVIEW lub zatrudniał programistów w innych językach. Tak to już jest, że każdy uważa swoje środowisko pracy za najlepsze...i jakoś tak się składa, że tych "najlepszych" jest wiele, bo tak naprawdę są najlepsze do czegoś konkretnego. U nas w firmie mamy programistów (nie liczę osób korzystających z PHP, Java, Asembler, VHDL, Matlab, VBA, Delphi itd. ... gdy jest taka potrzeba, a bywa często - Matlab każdego dnia :) ) głównie C++, C# i LabVIEW z czego tych ostatnich kilkunastu, a wcześniejszych kilku. Wynika to oczywiście ze specyfiki firmy, bo gdybyśmy programowali aplikacje webowe, to pewnie tych od LabVIEW byłoby zero. Jedno jest pewne, liczba programistów korzystających z LabVIEW w Polsce i na świecie rośnie.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
pawhan11
Posty: 67
Rejestracja: 21 wrz 2011 16:25
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Perspektywy

Post autor: pawhan11 »

Jest sporo firm zatrudniających programistów LabVIEW, jednak zdecydowanie mniej niż firm zatrudniających programistów popularnych językach C#/Java/Python...
Podobnie jest z zarobkami, w większości przypadków doświadczony programista LV zarobi dużo mniej niż doświadczony programista w innym języku.

Na twoim miejscu nauczyłbym się bardziej popularnego języka a LV traktował jako dodatek ale to jest kwestia wybalastowania pomiędzy tym co się lubi robić a zarobkami.
CLS - Certified LabVIEW Student
mateusz_wa
Posty: 5
Rejestracja: 21 mar 2017 17:37
Wersja środowiska: LabVIEW 2016

Re: Perspektywy

Post autor: mateusz_wa »

Dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi,

Pozdrawiam,
Mateusz.
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Perspektywy

Post autor: smiga »

pawhan11 pisze:Jest sporo firm zatrudniających programistów LabVIEW, jednak zdecydowanie mniej niż firm zatrudniających programistów popularnych językach C#/Java/Python...
Podobnie jest z zarobkami, w większości przypadków doświadczony programista LV zarobi dużo mniej niż doświadczony programista w innym języku.
Pierwsza część zdania jest prawdą, ale druga już nie, a na pewno nie w krajach rozwiniętych, do których Polska się szybko zbliża. Na szkoleniu dla architektów w Monachium miałem okazję spotkać programistów z firm partnerskich NI z całej Europy. Rozmawialiśmy o kwotach za ile dana firma sprzedaje godzinę pracy inżyniera LabVIEW. Najdrożej sprzedają Niemcy - ok. 135 Euro/h. Anglia - 100 Euro/h. Austria, Włochy, Holandia 70-90 Euro/h. Polska ok. 50 Euro/h. Dla porównania godzina programisty Java jest sprzedawana w Niemczech czy Austrii za około 35 Euro. Oczywiście mówię tu nie o zarobkach inżynierów, a o stawkach sprzedaży ich pracy na rynku, ale zrozumiałym jest, że jest między tymi wartościami korelacja.

Programistów LabVIEW uważa się za bardziej uniwersalnych fachowców, ponieważ najczęściej pracują z zaawansowanym sprzętem, nie boją się go. Programiści C#, Java, PHP itp. najczęściej siedzą w aplikacjach webowych, czyli interesuje ich tylko komputer. Co ciekawe, programiści wspomnianych języków są najczęściej absolwentami kierunków informatycznych, a programiści LabVIEW są najczęściej absolwentami wszystkich kierunków technicznych, poza informatycznymi.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Perspektywy

Post autor: bogdani »

smiga, zgadzam się z twoją wypowiedzią. Niestety czasem jest tak, że pracę programisty LabVIEW trudno sprzedać, w końcu to tylko kawałem programu. Sprawa wygląda tak, że programista LabVIEW, to nie tylko programista, to człowiek który rozwiązuje większy problem, a oprogramowanie jest tylko częścią rozwiązania. Ja osobiście zatrudniam kilkanaście osób ze znajomością LabVIEW. Nikt z nich nie jest po informatyce. To są inżynierowie różnych specjalności, niektórzy nauczyli się LabVIEW na studiach (w czasie zajęć), a niektórzy (w tym i ja) nauczyli się LabVIEW sami. smiga również się sam nauczył LabVIEW. I teraz obaj uczymy innych :-P

Tak się składa, że jak robisz to co lubisz, to jesteś w tym w pewnym momencie bardzo dobry i do tego sprawi ci to przyjemność. I o to właśnie chodzi.
Jak lubisz pisać )malować :-p) w LabVIEW to podążaj tą drogą. Ja poznałem kilka języków programowania. Teraz w zasadzie znam jeden :-).

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Perspektywy

Post autor: smiga »

U nas w firmie z 30 inżynierów, 20 potrafi programować w LabVIEW, z czego 10 na wysokim poziomie. Z tej 20 tylko 2 to informatycy z wykształcenia, ale oni nie są w tej grupie 10 - wybrali języki pisane i specjalizują się w C#. Jeden z nich nawet zaliczył CLAD, bo chciał poznać nowe narzędzie, a od 20 lat programuje jednak w językach tekstowych i jest wysokiej klasy architektem C# ...więc pewnie już zostanie przy językach pisanych. LabVIEW wybrali u nas elektronicy, mechatronicy, automatycy, inżynierowie biomedyczni.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ