Program na początek Pomoc

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
Kornel1985
Posty: 37
Rejestracja: 28 kwie 2007 00:00

Program na początek Pomoc

Post autor: Kornel1985 »

Witam,
Dawno już nie korzystałem z Labview chciałbym zacząć pisać znów program. Proszę o pomoc w rozpoczęciu. Chodzi mi o prosty program na początek z listą, z której możemy wybrać jakąś pozycję np. multimetr najlepiej żeby była możliwość też szukania. Jak wybierzemy multimetr to otworzy nam plik w excelu. Jeśli ktoś mógłby poświęcić chwilkę czasu i coś takiego zrobić tylko na początek żebym się w drożył dalej będę robił sam oczywiście z pomocą forum. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Pitol
Moderator
Posty: 982
Rejestracja: 19 lip 2007 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Lokalizacja: Kraków

Program na początek Pomoc

Post autor: Pitol »

Witaj!

Pewnie, że pomożemy :)
Ale żeby nie było tak łatwo zacznijmy od uporządkowania tego, co chcesz osiągnąć.
Twój post dość chaotycznie opisuje zarys programu.

Postaraj się konkretnie napisać co i jak ma działać.
"Program z listą" - no to jakoś w miare zrozumiałe, ale co ma być na liście?
"możliwość szukania" - gdzie? czego?
"otworzy plik w excelu" - po co? pusty? nazwa? itp., itd...

Ja to widzę tak:
Zamiast dać Ci gotowca będziemy Ci pomagać z każdym krokiem Twojego "nowego" startu z LabVIEW.
Moim zdaniem więcej nauczysz się sam próbując (z naszymi poradami) niż otrzymując gotowy kod.

Podsumowując:
Napisz konkretniej co chcesz osiągnąć, a potem będziemy powoli Cie kierować jak się za to zabrać.

Pasuje? :)
ObrazekObrazekObrazek
Chcesz taki podpis? Zajrzyj tutaj
Kornel1985
Posty: 37
Rejestracja: 28 kwie 2007 00:00

Program na początek Pomoc

Post autor: Kornel1985 »

Ok dziękuję za odpowiedź. To ma być program docelowo do laboratorium ponieważ wzorcuje przyrządy. Lista jest po to żeby wybierać z niej po kolei np. Pracownia Elektryczna potem jak wybiorę pracownie pokazuje mi np. Multimetr Cyfrowy lub np. Oscyloskop potem wybiorę oscyloskop pokazuje mi już wtedy konkretny model np. Keysight jakiś tam. Potem jak wybiorę ten keysight jakiś tam to otworzy mi przygotowaną formatkę do niego w Excelu bo na razie nie dałbym rady zrobić w Labview wszystkiego łącznie żeby wyświetlał punkty pomiarowe, liczył błąd, wprowadzane były dane, liczona niepewność pomiaru i na końcu tworzony byłby raport. Chociaż nie ukrywam, że docelowo marzy mi się taki program i chciałbym takie coś osiągnąć ale mierze siły na zamiary. Bo tam do niepewności potrzebowałbym wprowadzać dane ze świadectw wzorcowania dopasowywać prostą metodą najmniejszych kwadratów i wiele innych rzeczy, które w excelu już mam. Szukanie jest potrzebne do tego żebym mógł z tej listy od razu wyszukać po wybraniu np. pracowni lub nawet nie przyrząd który zamierzam wzorcować. To jest na początek takie proste powiedzmy otwieranie konkretnego excela po wybraniu odpowiedniego przyrządu bo na razie wzorcując wprowadzam dane do excela. Mam nadzieję, że teraz troche bardziej to jest zrozumiałe:) Znalazłem już w przykładach otwieranie excela (excel write table) coś już mam:D. Nie wiem czy do listy najlepszy by był Combo box do listy czy coś innego. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
aaddaas
Posty: 202
Rejestracja: 26 cze 2013 20:42
Wersja środowiska: LabVIEW 2015

Program na początek Pomoc

Post autor: aaddaas »

Hej!
Dla zrealizowania Twojego pomysłu (oraz pozostawienia sobie furtki do późniejszych rozbudowań) skupiłbym się na wykorzystaniu Listbox. Jest to po prostu lista elementów.
Kilka rzeczy o listboxie:
- na BD jest to wartość I32, która wskazuje aktywnie zaznaczony element
- listbox uzupełnia się przy pomocy property node -> Item names

Program zaś oparłbym przede wszystkim na plikach, które byś miał zgromadzone w poszczegółnych folderach (tak jak to opisałeś - folder danej pracowni, a w niej pliki excela z przyrządami).
Do przeglądania zawartości folderów polecam użyć List Folder, które znajduje się w File I/O - Adv File Funcs. Dla wskazanego adresu wylistuje Ci znajdujące się elementy w danym folderze. Z tego miejsca polecam pobawić się w posortowanie po rozszerzeniu czy coś w ten deseń.
Możesz bawiąc się ścieżkami i stringami dostosować swój program tak, by otwierał dany element/folder w zależności od wskazania na liście i przyciśnięcia przycisku "otwórz".
Polecam dodatkowo zaznajomić się ze strukturą Event Structure, w której istnieje możliwość zastąpienia przycisku "otwórz" na przykład podwójnym kliknięciem, lub/i przycisku na klawiaturze.

Jeśli masz chęć możesz listbox zastąpić multicolumn listbox i w pierwszej kolumnie dorzucić np symbol foldera oraz symbol pliku excel - trochę więcej zabawy, ale efekt przyjemniejszy.

----
Dlaczego proponuję takie podejście?
Ponieważ, jak już kiedyś stworzysz sobie osobne podprogramy dla każdego urządzenia, czyli w domyśle osobne VI, możesz albo je wszystkie wpakować do głównego programu do Case structure, albo właśnie wyszukiwać na dysku.
Jedna i druga metoda ma swoje plusy i minusy: Użycie Case Structure będzie wymagało większej ilości pracy w przypadku gdyby VI danego urządzenia zmieniłby swoje wejścia/wyjścia, lub trzeba by było go usunąć.
Użycie metody wyszukania na dysku ma z kolei tę wadę, że główny program nie wie, czy wybrany VI jest wykonywalny (czy nie ma złamanej strzałki).
Wybór zależy od Ciebie;)
Mam nadzieję, że będzie to jakimś wstępem
Obrazek
Kornel1985
Posty: 37
Rejestracja: 28 kwie 2007 00:00

Re: Program na początek Pomoc

Post autor: Kornel1985 »

Dzięki chciałbym się skupić na początek na samym otwieraniu excela. Mam taki programik jak w załączniku (jest to program z przykładów). Otwiera mi excel ten co che bo dodałem do template ścieżkę pliku ale dodaje także dodatkowy arkusz, w którym dodaje tą tabelę i zmienia też nazwę otwartego pliku dadając 1 na końcu. Nie mam pojęcia jak to zmienić co usunąć, żeby poprostu otwierało plik ze ścieżki i nic więcej.
Załączniki
Metrologia.vi
(16.66 KiB) Pobrany 339 razy
Awatar użytkownika
aaddaas
Posty: 202
Rejestracja: 26 cze 2013 20:42
Wersja środowiska: LabVIEW 2015

Re: Program na początek Pomoc

Post autor: aaddaas »

Jeśli chcesz tylko otworzyć, w invoke node zamiast "add" czyli dodaj workbook (stwórz nowy obszar roboczy) Wybierz Open...
Tabela.png
Tabela.png (35.55 KiB) Przejrzano 7185 razy
Obrazek
ODPOWIEDZ