przebieg 3-fazowy sinusoida

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
mlodywilczek
Posty: 8
Rejestracja: 08 cze 2016 20:17
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6

przebieg 3-fazowy sinusoida

Post autor: mlodywilczek »

Witam, mam problem chcialem w labview stworzyc przebieg pradu zmiennego (3fazowy) czyli 3 sinusoidy przesuniete wzgledem siebie o 90 stopni...nie mam pojecia jak stworzyc 3 sinusoidy, jeden przebieg zrobie z sinusa oraz petli for i wavefrom graph, moglby ktos to wytlumaczyc jak do tego dojsc bo brakujem i juz pomyslow, probowalem to mnozyc sumowac niestety tych sygnalow nie mozna laczyc...
Paw Saw
Posty: 37
Rejestracja: 12 maja 2016 16:02
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: przebieg 3-fazowy sinusoida

Post autor: Paw Saw »

Witam,

Możesz wykorzystać do tego bloczek Simulate Signal, w którym ustalasz rodzaj sygnału, amplitudę, częstotliwość, fazę, itp. O ile mi wiadomo, to fazy przesunięte są co 120 stopni, a nie 90. A jeśli chcesz wszystkie 3 przebiegi wykreślić na jednym wykresie to użyj bloczka Merge Signals.
Obrazek
mlodywilczek
Posty: 8
Rejestracja: 08 cze 2016 20:17
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6

przebieg 3-fazowy sinusoida

Post autor: mlodywilczek »

zgadza sie moj blad, chodzilo o 120 stopni, za Twoimi radami uzylem 3x bloczek simulate signal kazdy przesuniety o 120 stopni ? i na koncu zsumowalem je merge signal i do wavefrom graph ale jednak mam jakis blad w polaczeniu mozesz zerknac? Dopiero zaczynam zabawe z labview i nie do konca wiem co jest tam problemem czego tu brakuje?
Ostatnio zmieniony 13 cze 2016 21:23 przez mlodywilczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Paw Saw
Posty: 37
Rejestracja: 12 maja 2016 16:02
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: przebieg 3-fazowy sinusoida

Post autor: Paw Saw »

A po co Ci ta pętla for? Wrzuć to wszystko w While'a i będzie śmigać.
Obrazek
mlodywilczek
Posty: 8
Rejestracja: 08 cze 2016 20:17
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6

przebieg 3-fazowy sinusoida

Post autor: mlodywilczek »

uzylem for bo widzialem na tym filmiku : https://www.youtube.com/watch?v=Amm5mVxbM48
ze tez zostala uzyta petla for, z whilem dziala ale przebieg pokazuje sie dopiero po zapauzowaniu dzialania, a jest mozliwosc zeby zrobic ze po wcisnieciu run lub continous przebieg bedzie caly czas sie modelowal na ekranie oscyloskopu ?
Paw Saw
Posty: 37
Rejestracja: 12 maja 2016 16:02
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: przebieg 3-fazowy sinusoida

Post autor: Paw Saw »

Podejrzewam, że nie ustawiłeś w While'u żadnego opóźnienia wykonywania pętli (np. Wait (ms)) i pętla wykonuje się tak szybko, że nie jesteś w stanie zauważyć zmian.
Obrazek
Paco_MS
Posty: 43
Rejestracja: 25 paź 2011 15:04
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Re: przebieg 3-fazowy sinusoida

Post autor: Paco_MS »

Przede wszystkim wykres i Merge do pętli. W Simulate Signal jest taki zybzik Simulate real rime, czy jakoś tak. Będzie pobierał bufor czasowy, którego długość to liczba punktów pomnożona przez odwrotność częstotliwości próbkowania. Powodzenia.
mlodywilczek
Posty: 8
Rejestracja: 08 cze 2016 20:17
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6

przebieg 3-fazowy sinusoida

Post autor: mlodywilczek »

dzieki wielkie wam za pomoc :) ogromny browarek sie nalezy, jeszcze jakby ktos mi dokladnie wytlumaczyl dlaczego musialem zastosowac petle While a nie for? i czemu dla niektorych petli merge + wavefrom musi byc w petli a dla innych za petla? wiem ze to pewnie jakies podstawy ale przegladnalem kilka jakis instrukcji i tam nie do konca jest to wszystko wytlumaczone...
Ostatnio zmieniony 13 cze 2016 21:23 przez mlodywilczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aaddaas
Posty: 202
Rejestracja: 26 cze 2013 20:42
Wersja środowiska: LabVIEW 2015

przebieg 3-fazowy sinusoida

Post autor: aaddaas »

To są podstawy w każdym języku programowania. Pętla while wykonuje się... aż nastąpi warunek zatrzymujący (stąd nazwa). Pętla for wykonuje się zadaną ilość razy (stąd nazwa).
W sumie każdy program z interfejsem wykonuje się w pętli while, po to, by program działał, aż zdecydujemy się go zamknąć (nacisnąć stop, czy też X).

Jeśli zaś chodzi o merge signals... Jeśli masz część programu WEWNĄTRZ pętli, to z kazdym obiegiem pętli będzie się ten kawałek kodu wykonywał. Jeśli masz ZA pętlą, to póki pętla się nie zatrzyma, póty nie zostanie wykonany ten kawałek kodu. Szczególnie w LabVIEW dobrze to widzieć (główną zasadą działania jest Data Flow, czyli przepływ danych -> dane idą "kabelkami", tak jak widzisz!). Warto odpalić sobie "żarówkę" na block Diagramie i zobaczyć, co i jak się wykonuje...
Obrazek
mlodywilczek
Posty: 8
Rejestracja: 08 cze 2016 20:17
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6

przebieg 3-fazowy sinusoida

Post autor: mlodywilczek »

nie wiem czy ktos kasuje tu posty lub nie, ale mozna zamknac i usunac :)
ODPOWIEDZ