Różniczkowanie po zmiennej w Control Design and Simulation

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
spalinowy
Posty: 169
Rejestracja: 03 lut 2012 15:09
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Różniczkowanie po zmiennej w Control Design and Simulation

Post autor: spalinowy »

Mam następujące pytanie.
W jaki sposób mogę obliczyć równanie Lagrange'a w Control Design and Simulation (CDaS)? Rzecz w tym, że najpierw m.in. trzeba obliczyć pochodną energii kinetycznej po prędkości a w CDaS jest tylko różniczkowanie po czasie.
Paco_MS
Posty: 43
Rejestracja: 25 paź 2011 15:04
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Re: Różniczkowanie po zmiennej w Control Design and Simulation

Post autor: Paco_MS »

Funkcje Control Design and Simulation generalnie są przeznaczone do przetwarzania sygnałów czasowych, stąd domyślnie ten czas jest wszędzie ciągnięty.
Nie wiem z jakich funkcji chcesz korzystać, ale od strony matematycznej dla liczenia pochodnej nie ma znaczenia, czy zapis będzie dx/dt czy dE/dv. Jako wejścia funkcji różniczkującej zwykle wchodzi ciąg Y-ków oraz X-ów lub krok dx - interpretacja fizyczna to inna sprawa.
Napisz z jakich funkcji chcesz skorzystać i zastanów się, czy nie lepiej będzie skorzystać z palety funkcji MATHEMATIC - tam powinny być całki i pochodne.
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: Różniczkowanie po zmiennej w Control Design and Simulation

Post autor: PiDi »

Cross-post: http://forums.ni.com/t5/LabVIEW/Lagrang ... -p/3271001

Moja wiedza o równaniach Lagrange trochę zardzewiała (jak pewnie i większości innych użytkowników forum), więc jakbyś podał jakieś równanie i napisał, co właściwie chcesz z nim zrobić, to pewnie będzie Ci łatwiej pomóc.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
spalinowy
Posty: 169
Rejestracja: 03 lut 2012 15:09
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Różniczkowanie po zmiennej w Control Design and Simulation

Post autor: spalinowy »

Cieszę się, że ktoś się zainteresował i przepraszam jednocześnie za zwłokę w odpowiedzi.

Odnośnie do linku to też mój temat ;) Jednak tamta odpowiedź nie rozwiązała mojego problemu.

Równanie Lagrange'a można zapisać tak: Obrazek. Robiąc to na piechotę w nawiasie w mianowniku jest prędkość, którą łatwo jest obliczyć różniczkując położenie względem czasu. Następnie obliczamy energię kinetyczną (1/2*m*V^2). No i potem trzeba zróżniczkować po prędkości (wtedy ładnie kasuje się kwadrat i 1/2) po czym otrzymujemy zwykłe równanie pędu (mV=0). I na koniec już tylko raz różniczkujemy po czasie i mamy przyspieszenie m*a=0.

W załączniku daję na szybko zmontowanego VI jak widzę to do momentu obliczenia energii kinetycznej.
A problem tkwi u mnie w tym, co dalej wstawić w VI, aby na koniec było co trzeba, czyli m*a?
Załączniki
Lagrange.vi
Równanie
(11.36 KiB) Pobrany 373 razy
ODPOWIEDZ