Generator częstotliwości - problem

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
Doniaczo
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2015 15:52
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Generator częstotliwości - problem

Post autor: Doniaczo »

Witam, chciałem jak narazie stworzyć prosty generator sygnału prostokątnego o regulowanej częstotliwości, który wpływałby na miganie diody LED. Tzn. ustawiam przykładowo częstotliwość 2 Hz i dioda miga z taką częstotliwością. Do generowania sygnału użyłem generatora z Express, bo tylko on pozwalał mi podpiąć diodę, jako zmienną boolowską, na wyjściu. Tutaj pojawiają się moje problemy, ponieważ wydaje mi się, że dioda wcale nie miga z taką częstotliwością, jaką zadaje na wejściu. Stąd nasuwa mi się kilka pytań. Czy wpływ ma na to bloczek generatora z Expressu? Może zamiast niego użyć innego? Wtedy jednak pojawia się problem, bo do innych generatorów nie jestem w stanie podpiąć diody LED na wyjściu i nie wiem, jak dokonać właściwej konwersji. Zależy mi na tym, aby na wyjściu była zmienna boolowska, gdyż planuje później jakoś rozwinąć ten projekt. Mam też wątpliwości co do bloczka wait (ms), w jaki sposób go ustawić. Czy możliwe byłoby stworzenie takiego generatora za pomocą podstawowych funkcji, niekoniecznie przy użyciu gotowego generatora? W załączniku przesyłam moją dotychczasową pracę. Bardzo proszę o wszelkie sugestie.
Załączniki
Generator.vi
(34.89 KiB) Pobrany 322 razy
Awatar użytkownika
dajpanspokój
Posty: 145
Rejestracja: 05 lis 2015 08:15
Wersja środowiska: LabVIEW 2016

Re: Generator częstotliwości - problem

Post autor: dajpanspokój »

Poczytaj czym się różni "Wait" od "Wait until next ms" i zacznij używać tylko tego drugiego.
Pewnie, że możesz używać prostych bloczków, tutaj jest jeden ze sposobów:

Ważne: "Milliseconds to wait" musi być dzielnikiem 1000/f
Załączniki
bool.png
Obrazek
Doniaczo
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2015 15:52
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Generator częstotliwości - problem

Post autor: Doniaczo »

Dziękuję za Twoją szybką pomoc, nie wiedziałem, że na tak prostych bloczkach można zrealizować ten problem. Wszystko działa tak, jak tego chciałem. Nie rozumiem tylko do końca działania bloczka Quotient & Remainder.
Awatar użytkownika
dajpanspokój
Posty: 145
Rejestracja: 05 lis 2015 08:15
Wersja środowiska: LabVIEW 2016

Generator częstotliwości - problem

Post autor: dajpanspokój »

to jest bloczek dzielenia z reszta. Licznik petli (bloczek "i") rosnie o 1 za kazdym wejsciem do petli. Jeżeli bool ma byc resetowany co 5 wejść to dzielisz licznik przez 5 i sprawdzasz resztę z dzielenia. Ta reszta to będzie 0, 1, 2, 3, 4, 0, 1, 2, 3 itd. Wtedy kiedy będzie 0, bool powinien być zmieniony na przeciwny.
Obrazek
ODPOWIEDZ