Pomoc przy programie do analizy harmonicznych

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
kali
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2011 14:27
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Pomoc przy programie do analizy harmonicznych

Post autor: kali »

Witam

Mam duży problem. Otóż dostałem w pracy za zadanie stworzyć analizator harmonicznych na sprzęcie PXIe-6366, a jak narazie moja znajomość labview ogranicza się do prostych zabaw typu algebra boole'a.
Potrzebuje stworzyć program, który będzie analizował zadane napięcie:
a) Przemienne 115V 400Hz w paśmie 10 do 200Hz
b) Stałe 28V w paśmie 0 do 150kHz.
Ze szczególnym uwzględnieniem podharmonicznych i interharmonicznych. I tu zaczynają się schody.
Jak na razie zrobiłem coś takiego jak w załączniku. Nic wielkiego ale jakoś działa ;)

Potrzebuje jeszcze zrobić wykres słupkowy THD i poszczególnych harmonicznych oraz poszczególne wykresy dla napięć.
Jednak nie wiem za bardzo jak to zrobić. Próbwałem użyć histogramu z funkcji matematycznych ale pokazywał głupoty. Chyba, że coś sknociłem. Proszę pomóżcie!!!
Załączniki
harmoniczne.vi
(115.51 KiB) Pobrany 334 razy
kali
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2011 14:27
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Pomoc przy programie do analizy harmonicznych

Post autor: kali »

Widzę, że jak ktoś potrzebuje pomocy w pracy, a nie w szkole lub hobbystycznie to wszyscy pędzą z pomocą :-\
Może jednak, ktoś zechce mi pomóc nie patrząc na mnie jako na konkurencje, itp.

Gdyby jednak znalazła się dobra dusza to może mogłaby mi pomóc w kilku kwestiach:
a) Jak mogę sprawić aby wartość THD była sensowna? Porównuje otrzymaną wartość z analizatorem harmonicznych i różnica sięga kilkudziesięciu procent. Dla sygnału z generatora 400Hz, 4Vpp i modulowanego AM 120% i f= 5,6kHz thd z programu to 0,23% a z analizatora 61.2%.
Obrazek
b) Dodaktowo na wejściu karty pomiarowej pojawia mi się ciągle jakieś napięcie znikome około 0,3V. Próbowałem z łączenia mas obu urządzeń, uziemiana karty itd. i nic. Nie wiem już co moge zrobić dalej.
Obrazek
Załączniki
Analizator Harmonicznych.rar
(139.7 KiB) Pobrany 341 razy
Awatar użytkownika
skoziate
Administrator
Posty: 245
Rejestracja: 06 mar 2007 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomoc przy programie do analizy harmonicznych

Post autor: skoziate »

Cześć!

Z tego co rozumiem, to wykonujesz akwizycję sygnału o wspomnianych wcześniej parametrach, a następnie wykonujesz analizę pod kątem zniekształceń harmonicznych i wyniki nie są takie, jakbyś się spodziewał. Zanim przejdziemy do przetwarzania sygnału i jego analizy i obliczania THD, proponuję, żebyś na początek uzyskał pomiar sygnału, który wiesz, że jest poprawny.

Na początek podaj proszę podstawowe parametry Twojego układu pomiarowego:
1. Co jest źródłem sygnału (generator, jakiś obwód albo sieć)?
2. Czy i jak jest to źródło uziemione?
3. Jaka jest impedancja wyjściowa?
4. Do których pinów wejściowych PXIe-6366 podłączyłeś sygnał?
5. Czy mógłbyś zmierzyć i zapisać swój sygnał do pliku (text, TDMS), a następnie wrzucić go na forum?
ad. 5. Karty pomiarowe DAQ mają możliwość akwizycji sygnałów przez terminal uziemiony (RSE - Referenced Single-Ended) lub różnicowy (Differential). W każdym z nich będą inne piny, do których należy podłączyć sygnał. W Twojej aplikacji wejście w funkcji DAQmx Create Virtual Channel http://zone.ni.com/reference/en-XX/help ... techannel/ ma niepodłączone wejście input terminal configuration, więc wybiera domyślnie Default. Dla PXIe-6466 domyślna konfiguracja dla wejścia analogowego 0 to Differential (więcej http://zone.ni.com/reference/en-XX/help ... ermconfig/). Zatem sygnał powinien być podłączony to pinów 68 (dodatni) i 34 (ujemny).

Sprawdź połączenia, ewentualnie popraw i wykonaj pomiar ponownie i daj znać jaki jest rezultat.
Pozdrawiam,
Sebastian
ODPOWIEDZ