Labview write to spreadsheet

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
Wojteczek
Posty: 2
Rejestracja: 23 sty 2015 15:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Labview write to spreadsheet

Post autor: Wojteczek »

Cześć, potrzebuje waszej pomocy.

Chcę zapisać dane przy pomocy funkcji write to spreadsheet.
Mam następujące problemy.

1. Przy zapisie pliku do formtu .csv kolumy zlewają się i dane są nieczytelne (przy zapisie do .txt nie ma tego problemu)
2. Nie wiem jak dodać nagłówki do kolumn.

Potrzebuje zapisu w trzech kolumnach np. czas/wynik/data&godzina

Wiem jakich bloków użyć w tym celu, ale niestety zapis jest nie nie taki jak chcę. Próbowałem szukać pomocy w google, HELPie i przykładach z tutoriali.
Co dziwne to przykład w tutorialu, który wyświetla się poprawnie u mnie zlewa się w jedną kolumne (nawet przy zastosowaniu odpowiednich bloków czy c-kodu).

Proszę o jakąś podpowiedź, ewentualnie o udostępnienie .vi które działa, być może to problem po mojej stronie np. z excelem.
PawelR
Posty: 38
Rejestracja: 03 sie 2014 16:12
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Labview write to spreadsheet

Post autor: PawelR »

Cześć!

Z CSV Ci nie pomogę, ale co do nagłówków - utwórz jeszcze jeden bloczek Write to Spreadsheet, na który podaj 1-wymiarowy array tekstowy, zawierający nagłówki. Terminal "new file path" podepnij jako wejściowy do bloczka, który już masz i który zapisuje dane. To Ci zapewni właściwą kolejność zapisu.
Ważne: w drugim bloczku ustaw "Append to File" na TAK, inaczej nadpiszesz sobie nagłówki.

Mam nadzieję, że jasno wytłumaczyłem - jeśli nie, to daj znać, wstawię jakiś przykładzik.

Powodzenia
Pomogłem? Kliknij "Pochwal" :)
Frufel
Posty: 2
Rejestracja: 07 sie 2008 14:26
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Labview write to spreadsheet

Post autor: Frufel »

Cześć,

Być może to po prostu niezgodność separatorów. LabView zapisuje po "amerykańsku"
- separator dziesiętny to kropka, a separator listy - przecinek.
Twój Excel czyta tak jak ustawione jest w systemie operacyjnym, to znaczy zapewne "po polsku"
- separatory odpowiednio: przecinek i średnik.
Jeżeli, z jakiś powodów, nie jest konieczny zapis do formatu csv, to - moim zdaniem - znacznie
wygodniejszy w użyciu jest format lvm.
Niejako "z automatu" zapisywane jest więcej informacji (włącznie z nagłówkami), a jest łatwo czytelny
do podglądu w dowolnym edytorze i łatwo importowalny do Excela.
Wojteczek
Posty: 2
Rejestracja: 23 sty 2015 15:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Re: Labview write to spreadsheet

Post autor: Wojteczek »

Dziękuje bardzo za pomoc, działa tak jak chciałem.

Mam teraz pytanie jak dodać strukturę case, żeby po naciśnięciu przycisku lub zmianie położenia przełącznika właśnie wtedy zapis do pliku wykonywał się.

Próbowałem, zapisuje mi tylko jedną wartość.

Obrazek
PawelR
Posty: 38
Rejestracja: 03 sie 2014 16:12
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Re: Labview write to spreadsheet

Post autor: PawelR »

Domyślam się, że chcesz zrobić zapis ciągły? Jeśli tak, jednym case'em tego nie obsłużysz. Bo:
- wybrać plik i zapisać nagłówki chcesz raz, na początku pracy
- dopisywać dane chcesz ciągle

W tej sytuacji polecałbym Ci rozbicie zapisu na dwie struktury:
1) Event reagujący na zmianę wartości przełącznika. W tym miejscu wybierasz ścieżkę do pliku i zapisujesz nagłówki. (Uważaj - wykona się też podczas wyłączania przycisku; musisz tam dodać case'a ze względu na nową wartość)
2) Case zapisujący dane, zależny od samego przełącznika.
Ścieżkę do pliku, wybraną przy zapisie nagłówków, podaj na rejestr przesuwny. Dzięki temu nie zgubisz informacji o ścieżce w chwili, gdy program czeka na zmianę przełącznika.

Zobacz, jak ja to zrobiłem.
Powodzenia
Paweł
Załączniki
Zapis ciagly.vi
(15.76 KiB) Pobrany 409 razy
Pomogłem? Kliknij "Pochwal" :)
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

Labview write to spreadsheet

Post autor: Jamal79 »

Jest sporo mozliwosci. Jak chcesz wyniesc sie na wyzyny to zrob to za pomoca prod/costumer wykozystujac np kolejki.
Zapisujesz do txt wiec tu tez sa okrojone mozliwosci, Zastanow sei np nad TDMS tu otrzymasz automatycznie time stampa i indeksowanie.
Jest jeszcze stary poczciwy excel, tu jeszcze wiecej mozliwosci, np, tworzenie nowych arkuszy, dopisywanie do pierwszego wolnego wiersza itd. Sprawdzanie warunkow, np czy istnieja naglowki => tworz nowe lub dopisz dane do listy...

Txt. Wklejam snipeta z moja wizja. Do zainicjowania dialog z wyborem sciezki itd... Zrobilem trzy osobne loopy, ale maja byc w jednym z poszczegolnymi cejsami, w maszynie stanow...
Załączniki
to_text.png
ODPOWIEDZ