Symulacja pomiarów

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
wobio
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2003 00:00

Symulacja pomiarów

Post autor: wobio »

Witam! Zwracam się do wszystkich życzliwych użytkowników forum o pomoc. Z góry informuję, że stawiam dopiero pierwsze kroki w programowaniu w środowisku LabView (kilka godzin laboratorium na uczelni). W zasadzie to wogóle w programowaniu. Z informacji zaczerpniętych z różnych źródeł i po paru pierwszych próbach nabieram przekonania że środowisko to może być faktycznie "przyjazne" dla programisty i wydaje się być niezbyt skomplikowane, aczkolwiek posiadające ogromne możliwości. Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej, której tematem jest Cyfrowy układ pomiaru objętościowego natężenia przepływu w układach hydraulicznych. Chciałem zaprojektować taki układ w oparciu o przepływomierz z wyjściem prądowym i kartą akwizycji danych. Pomiary byłyby wykonywane właśnie przez wirtualny przyrząd pomiarowy stworzony w LabView oraz dla porównania np. w DasyLab. Jednak z racji ograniczonych funduszy nie posiadam żadnej karty A/C. Pytanie: Czy można zasymulować jakoś obecność takiej karty w środowisku programistycznym, by można było wygenerować jakieś pseudolosowe pomiary? Lub może możliwe byłoby jakieś inne rozwiązanie o którym nie pomyślałem? Z góry przepraszam jeśli piszę brednie, które czytając wywołują na waszych twarzach śmiech. Liczę na jakikolwiek odzew w mojej sprawie. Każde info będzie dla mnie cenne. Proszę o pomoc!!! :cry:
Pozdrawiam wszystkich. PS. Czas działa na moją niekorzyść, szybkie odpowiedzi będą dla mnie wybawieniem. Piszcie też na wobio@poczta.onet.pl
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Symulacja pomiarów

Post autor: bogdani »

[quote="wobio"]Zwracam się do wszystkich życzliwych użytkowników forum o pomoc.
Z góry informuję, że stawiam dopiero pierwsze kroki w programowaniu w środowisku LabView (kilka godzin laboratorium na uczelni). W zasadzie to wogóle w programowaniu. [/quote]

I właśnie dlatego powstało to forum ...


[quote="wobio"]Pytanie: Czy można zasymulować jakoś obecność takiej karty w środowisku programistycznym, by można było wygenerować jakieś pseudolosowe pomiary?
Lub może możliwe byłoby jakieś inne rozwiązanie o którym nie pomyślałem?
[/quote]

Oczywiście że można i jest to proste do zrealizowania.
Wystarczy użyć generatora liczb losowych, lub generatora jakiejś funkcji, do generowania danych, w zależności od tego jakie dane mają być generowane.
Generator liczb losowych jest dostępny w palecie Numeric a generatory funkcji sa w Signal Processing>signal Generation.
Opis dla LabVIEW 6.x ale w innych wersjach powinno być tak samo.

Polecam również z zapoznaniem się z opisami zawartymi w tym przewodiku po LabVIEW:
http://www.weia.po.opole.pl/kaeii/dyplo ... /index.htm

Pozdrawiam
Bogdan Iwiński
wobio
Posty: 2
Rejestracja: 23 paź 2003 00:00

Re: Symulacja pomiarów

Post autor: wobio »

Wielkie dzięki za pomoc bogdani. Informacje przez Ciebie przekazane bardzo mi były przydatne. Chciałbym się jeszcze zwrócić do Ciebie z pewną prośbą. Jeśli jest to oczywiście możliwe. Z racji Twojego dużego doświadczenia w programowaniu w LabView, czy byłoby możliwe przesłanie mi jakiegoś dowolnego przykładu (projektu), w którym wykorzystywana byłaby właśnie karta pomiarowa służąca do akwizycji danych? Wiem że jest takich przykładów w internecie sporo, ale generalnie nie bardzo wiem o co w nich chodzi. W poprzednim poście mniejwięcej przedstawiłem jak ten mój układ miałby wyglądać. Opierając się na przykładzie, byćmoże mógłbym stworzyć własny spełniający moje oczekiwania. Muszę stworzyć taki projekt by przedstawić w pracy dyplomowej sposób praktycznej realizacji pomiaru z wykorzystaniem rzeczywistej karty pomiarowej (nie generatra liczb losowych). Oczywiście generator będzie przydatny przy generowaniu przykładowych przebiegów w układzie, ale musze przedstawić coś co będzie działało potem w praktyce (mierzyło dane z karty pomiarowej). Da sie to zrobić? Serdecznie pozdrawiam.
Wogóle ekstra, że powstało to Centrum!!! Wilekie wyrazy uznania.
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Post autor: bogdani »

Dziękuję za słowa uznania.
Bardzo mnie to cieszy że strona okazuje się przydatna.

Co do problemu karty pomiarowej.
Jest wiele przykładów i nie trzeba daleko szukać.
W LabVIEW można wybrać Search Examples i przejrzeć całą listę dołączonych przykładów, które okazują się niezwykle przydatne przy nauce LabVIEW. Jest tam też dział DAQ z przykładami wykorzystania kart akwizycji danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że są to przykłady pisane dla kart National Instruments. Jeśli posiadasz inną kartę pomiarową, sprawdź jakie możliwości posiada dołączony do niej sterownik do LabVIEW.
Przy wykorzystaniu kart NI oraz ich sterowników samą akwizycję danych można rozwiązać za pomocą czterech funkcji: inicjalizacja i konfiguracja karty pomiarowej, uruchomienie pomiarów, odczytanie bufora oraz zatrzymanie pomiarów i "zwolnienie" karty pomiarowej.
Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku innych firm. Takie sterowniki są naprawdę różne i różne mają działanie i możliwości.

Jeśli nie masz sterowników do LabVIEW do karty pomiarowej, a masz np. bibliotekę DLL z funkcjami odwołującymi się do tej karty to też można sobie z tym poradzić, poprzez wykorzystanie właśnie tej biblioteki.

Trochę trudno mi tu zaproponować rozwiązanie dla ciebie, ponieważ nie wiem jakim sprzętem dysponujesz.

Pisząc program w domu możesz użyć np. generatora liczb losowych użytego w pętli warunkowej i gdy pracujesz w programem na sprzęcie z kartą pomiarową możesz sobie przełączyć warunek pętli tak aby był wykorzystywany sterownik karty. To jest wygodne i praktyczne rozwiązanie i mogę potwierdzić jego skuteczność.

Jeśli podasz trochę wiecej informacji na temat sprzętu pomiarowego i sposobu komunikacji z nim to chętnie przygotuję dla ciebie jakiś przykład z opisem.

Pozdrawiam
bogdani
Slawek_ZG
Posty: 77
Rejestracja: 29 sty 2004 00:00

Symulacja pomiarow

Post autor: Slawek_ZG »

Witam

Od niedawna tu zagladam wiec na poczatku pozdrawiam Wszystkich!

Nie wiem Wobio jaka wersje NIMAX masz ale powinienes miec mozliwosc stworzeni wirtualnego kanalu (niemal dowolnego typu) wiec polecam. Dodatkowo w LV w I/O bedziesz mial widoczny dany kanal co pozwoli Ci dzialac jak na rzeczywistym ukladzie.

Polecam jeszcze inna metode. Sam zrob uklad sumulujacy jakies wartosci wokol zadawanego przez Ciebie offsetu. Pozwoli Ci to kontrolowac uklad i dokladnie sprawdzac czy to co zadajesz masz w progra,e docelowym prawidlowo przeliczone.

Jak cos to Moje GG 585920

Pozdrawiam
Slawek
RobertZ
Posty: 3
Rejestracja: 24 paź 2003 00:00

Post autor: RobertZ »

WOBIO,
Nie wiem czy to nie jest za puzno dla ciebie, ale czasem dobrze jest spojrzec jak to inni robia. W sekcji Downloads zostavilem .llb library zatytulowane Flowmeter Calculator.
To bylo uzywane w ukladzie pomiaru przeplywu paliwa ale moze miec zastosowanie w kazdym przypadku, gdzie sa znane parametry zachowania plynu. Uklad ten pracowal z Turbine Flowmeter z czestotliwosciowym wyjsciem i termometrem.

Zycze sukcesu
RobertZ.
ODPOWIEDZ