Program do pomiaru hałasu itd.

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
zderzak
Posty: 5
Rejestracja: 11 gru 2013 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Program do pomiaru hałasu itd.

Post autor: zderzak »

Witam,

Dopiero rozpocząłem przygodę z LabView (jestem po 6 godzinnym kursie pobranym z IN :D ) i potrzebuję nieco pomocy i natchnienia ;)

Na uczelnię muszę przygotować program, który zarejestruje mi sygnały i pokaże na wykresie. Sygnały będą pochodziły z mikrofonu, profilometru, akcelerometru. Musi to być uniwersalny program - tzn. po zmierzeniu hałasu mikrofon zostanie odłączony, podłączę profilometr do pomiaru chropowatości itd. a wszystkie sygnały niezależnie od podłączonego urządzenia zostaną odczytane przez ten sam program.

I teraz pytanie do was koledzy - czy polecilibyście mi jakąś książkę/artykuł/cokolwiek, co pomoże mi ten temat trochę załapać? Jakiś przykładowy program, który zbliżony jest do tematu mojego problemu, który mógłbym sobie przeanalizować i spróbować to "ugryźć"?
Przyznam, że jeszcze nie wiem jak podejść do tematu. W przyszłym tygodniu mam spotkanie na ten temat, ale nie chciałbym przychodzić zielony, więc jeżeli komuś coś przyjdzie do głowy, to bardzo proszę o wszelkie materiały i informacje.

Pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony 11 gru 2013 15:37 przez zderzak, łącznie zmieniany 1 raz.
may
Posty: 96
Rejestracja: 20 lut 2012 12:30
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: Katowice / Ruda Śląska

Program do pomiaru hałasu itd.

Post autor: may »

Napisz jakiej karty pomiarowej i jakich dokładnie czujników chcesz używać. Jeżeli to ma być jedna karta pomiarowa, a każdy czujnik komunikuje się tak samo (czyli np. jest zwykłym napięciowym czujnikiem analogowym), to program jest dość prosty. Jeżeli ogólność ma być większa (ma działać na różnych kartach, czujniki są napięciowe, prądowe, cyfrowe, one-wire itp.) to program może zrobić się naprawdę bardzo skomplikowany.

Rozwiń co rozumiesz, przez "uniwersalny program", myślę że będziemy w stanie bardziej pomóc.
Obrazek
zderzak
Posty: 5
Rejestracja: 11 gru 2013 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Program do pomiaru hałasu itd.

Post autor: zderzak »

may, dzięki za zainteresowanie,

W przeciągu kilku dni będę wiedział jakiej dokładnie karty oraz czujników będę używał.
Wiem, że program ma działać na jednej karcie, a każdy czujnik będzie komunikował się tak samo - sygnał napięciowy analogowy.
Pod pojęciem "uniwersalny program" mam na myśli, że nie będę pisał np. trzech programów - 1 do mikrofonu, 2 - do profilometru, 3 - akcelerometr, tylko za pomocą jednego programu zostaną zmierzone parametry, które mnie interesują.
may
Posty: 96
Rejestracja: 20 lut 2012 12:30
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: Katowice / Ruda Śląska

Program do pomiaru hałasu itd.

Post autor: may »

Popatrz sobie na przykłady "Voltage Continous Input" oraz "Analog Input Voltage and Thermocouple in a Single Task" (W LabVIEW Help-> Find Examples, w zakładce search słowa kluczowe "analog input voltage"). Jeżeli karta ma tylko jedno wejście i będziesz fizycznie przełączał czujniki, to rozwiązanie będzie bardzo podobne do tego w pierwszym przykładzie. Najwyżej będziesz musiał dorobić sobie przycisk którym wybierasz z którego czujnika aktualnie korzystasz i wg. tego przeliczać wartość napięcia na jakąś jednostkę fizyczną pomiaru. Jeżeli karta ma więcej wejść i wszystkie czujniki mogą być podpięte równocześnie, to drugi przykład pokazuje taki właśnie program.
Obrazek
zderzak
Posty: 5
Rejestracja: 11 gru 2013 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Program do pomiaru hałasu itd.

Post autor: zderzak »

may,

Dzięki za fajne przykłady!
Ostatnio zmieniony 16 gru 2013 21:25 przez zderzak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wino
Posty: 549
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW
Lokalizacja: Kraków

Re: Program do pomiaru hałasu itd.

Post autor: wino »

Odnośnie hałasu to przyda Ci się też toolkit Sound & Vibrations Toolkit. Pozwala on na przeliczenie zmierzonych wartości napięcia z mikrofonu na decybele. W sensie jedna z funkcji w nim zawartych pozwala na to :P
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

Re: Program do pomiaru hałasu itd.

Post autor: Jamal79 »

wino pisze:Odnośnie hałasu to przyda Ci się też toolkit Sound & Vibrations Toolkit. Pozwala on na przeliczenie zmierzonych wartości napięcia z mikrofonu na decybele. W sensie jedna z funkcji w nim zawartych pozwala na to :P
Bez tego, to jak z motykom na slonce.

PS. Z ta karta to jeszcze sporo sprzetu potrzebujesz aby robic dobre pomiary. Jakie masz wymagania musisz spelnic??
zderzak
Posty: 5
Rejestracja: 11 gru 2013 14:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2013

Program do pomiaru hałasu itd.

Post autor: zderzak »

W sumie wymagania nie są wygórowane, pomiary nie muszą być idealne, chodzi tylko o to, abym zapoznał się z LabView, właśnie przez napisanie kilku prostych programów :D
ODPOWIEDZ