symulacja alarmu lub ppoż

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
mm3203
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2012 19:50
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: mm3203 »

Witam musze stworzyc program ktora mogłbym zasymulowac prosta instalacje alarmowa lub instalacje przeciw pożarowa, stad mam pytanie jak mogę stworzyć pętle(linie) dozorowa w ktorej role czujek pełniły by przyciski(mogą być adresowane), z wyświetlaniem komunikatów oraz wizualizacja myśle że dam rade.
may
Posty: 96
Rejestracja: 20 lut 2012 12:30
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: Katowice / Ruda Śląska

Re: symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: may »

Może inni forumowicze będą bardziej domyślni co Ci chodzi. Moja diagnoza: za mało szczegółów.
Jedyne co jestem w stanie wymyślić z tak ogólnie sprecyzowanego problemu to:
alarm.png
alarm.png (13.77 KiB) Przejrzano 11761 razy

Serio. Potrzebujemy wiedzieć więcej w czym jest problem żeby Ci pomóc.
I nie wiem co to jest przycisk adresowany.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2012 21:25 przez may, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
dzojstik22
Posty: 103
Rejestracja: 17 gru 2011 21:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Re: symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: dzojstik22 »

Ten przycisk to ma być chyba adresowalny a nie adresowany- nie jestem strażakiem tylko elektrykiem więc mogę się mylić. Z tego co pamiętam z instalacji elektrycznych to takie przyciski miały swoją numerację/adres. Czyli jak ktoś w budynku naciśnie taki przycisk to informacja ma pójść do centralki (w poważnych instytucjach lub budynkach) sygnał ma być przesłany do straży pożarnej. A tam ma być odebrany nie tylko sygnał alarmowy ale również informacja która to czujka została uruchomiona np. która część budynku, które piętro, które pomieszczenie. Ułatwia to zorganizować i zarządzać akcją ratowniczą. Na tym polega adresowalność przycisków- przynajmniej mi się tak wydaje.

Jeśli to ma być symulacja działania takiej instalacji to umieść albo plan piętra budynku lub jakiś przekrój 3D, nanieś przyciski, zrób adresowalność przez przydzielenie liczby porządkowej i centralkę ze wskaźnikiem lub opisem.
mm3203
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2012 19:50
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: mm3203 »

może symulacja to nie ale bardziej makieta myśle że zrezygnuje z czujek adresowalnych a wprowadze kilka petli, np strefy garaż, jedna klatka schodowa 2 pietra. Jesli pojawi sie alarm na czujce i po 15 sekundach czujka nadal bedzie wlaczona to zostanie uruchomiona procedura pozarowa typu zapali sie dioda opisana jako wezwanie strazy pozarnej uruchomienie alarmu wyswietli sie komunikat w ktorej strefie jest zagrozenie, a jesli po 15 sekundach stan czujki bedzie inny to tez komunikat i kasowanie alarmu. Jak w labview zrobic obsluge tej czujki, napewno jakis timer i moze cos typu bramka and albo komparator logiczny.
may
Posty: 96
Rejestracja: 20 lut 2012 12:30
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: Katowice / Ruda Śląska

symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: may »

Nie wiem do końca gdzie w twoim poście jest postawione jakieś pytanie. Podejrzewam, że liczysz na to, że magicznie ktoś wrzuci cały działający program. To forum zazwyczaj tak nie działa. Nietrudno tu otrzymać pomoc, ale musi być widać zaangażowanie osoby pytającej.
Pomyśl, napisz jakiś kod, jak nie będzie działał to go pokaż, postaramy się go poprawić.

Żeby nie było, że tylko marudzę:
Zasadniczo dobrze kombinujesz z tymi timerami i jakimiś tam bramkami. Zobacz sobie ekspresowy VI "Elapsed Time". Przy jego pomocy można łatwo implementować takie proste stopery. Wszystkie możliwe bramki logiczne są dostępne w labview. Żeby to działało "ciągle" prawdopodobnie będziesz chciał wrzucić to w pętle while.

Do boju!

To naprawdę nie jest trudny program nawet dla początkujących użytkowników LabVIEW.
Obrazek
dzojstik22
Posty: 103
Rejestracja: 17 gru 2011 21:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

Re: symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: dzojstik22 »

Jesteś początkujący więc dostaniesz program w celach edukacyjnych- następnym razem działaj zgodnie z zaleceniami użytkownika may. Tutaj nie ma "mom please" :)
Załączniki
alarm.vi
(11.74 KiB) Pobrany 370 razy
mm3203
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2012 19:50
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: mm3203 »

udało mi się to trochę inaczej zrobić przy pomocy pętli i elapsed time, mam pytanie jak z tego zrobić SubVi probowałem przy uzyciu zmiennych lokalnych przyciskow ale zabardzo nie wiem.
may
Posty: 96
Rejestracja: 20 lut 2012 12:30
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: Katowice / Ruda Śląska

symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: may »

Koooooood! Poookaż kooood! Uszczegóławiaj pytania! No pomóż nam pomóc sobie. Jak stawiasz takie pytania, to my musimy zgadywać o co Ci chodzi... Jak pytasz "nie wiem jak zrobić subVIja" to możemy jedynie odpowiedzieć "zaznacz fragment kodu i kliknij create subVI". Pomogło? Pewnie nie...

Przy okazji: składnia i interpunkcja nie gryzą.
Obrazek
mm3203
Posty: 4
Rejestracja: 27 lis 2012 19:50
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: mm3203 »

To jest moje opóźnienie chce zrobić subVi żeby program był bardziej czytelny bo muszę ten element wykorzystać kilka razy.
Załączniki
opoznienie.vi
(23.15 KiB) Pobrany 349 razy
may
Posty: 96
Rejestracja: 20 lut 2012 12:30
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: Katowice / Ruda Śląska

symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: may »

Ha, czyli moja odpowiedź z poprzedniego posta, to jednak było to o co Ci chodzi. Haha! Zgadłem! Co wygrałem?

A tak na serio, to musisz zaznaczyć wszystkie bloczki poza wejściem i wyjściem (czyli elapsed time, podpięte do niego stałe i oba bloczki logiczne ) i wybrać Edit->Create SubVI.
Obrazek
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: Jamal79 »

PS warto robic tego subVIaja, dla takiej ilosci kodu?? i tak musisz wyciagnac poza przycisk i diode...
Reasumujac w subVIaju bedzie tylko Not, And, dwie stale + expresVIaj...

To tyle jesli chodzi o nauczanie o stosowaniu praktycznego kodu...
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

symulacja alarmu lub ppoż

Post autor: Mikrobi »

Warto poznać wzorzec aplikacji maszynę stanu: pętla while+ struktura CASE
  • Narysuj algorytm
    Zamien jego elementy na stany
    Określ warunki w jakich zachodzi przejście z aktualnego stanu do kolejnych
I czegoś się nauczysz i kod będzie łatwiejszy w modyfikacjach.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
ODPOWIEDZ