Alternatywa dla 3D picture control

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
lisek101
Posty: 7
Rejestracja: 27 paź 2009 23:39
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Wrocław

Alternatywa dla 3D picture control

Post autor: lisek101 »

Witam

Nadszedł czas na stawienie czoła pracy magisterskiej :) . Ogólnie rzecz ujmując muszę rozeznać się w możliwościach jakie daje Moduł 3D picture control w odniesieniu do wizualizacji położenia obiektu w przestrzeni. Pierwszym etapem jest zapoznanie się z alternatywą dla tego modułu. Dowiedziałem się o toolkitach Solid Works MEchatronics oraz o GFM labview 3D, które częściowo spełniają funkcje jak w/w moduł. Jednak nie jestem w pełni przekonany że to jedyne, a co więcej, najbardziej podobne pod względem funkcjonalności do 3D picture.
Tak więc:
1. Czy istniało/istnieje w labview jakieś narzędzie / toolkit spełniajace podobne funkcje co 3D picture ?
2. Czy są jakieś odpowiedniki komercyjne / innych producentów, które współpracują z labview ?
:)
vugie
Posty: 383
Rejestracja: 17 lis 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alternatywa dla 3D picture control

Post autor: vugie »

Zgłębiałem swego czasu kwestię alternatywy dla 3D Picture i doszedłęm do wniosku, że w zasadzie jedyną możliwością niewymagającą pisania tony kodu w C jest użycie jakiejś biblioteki typu .NET. Z takich, które okazały się najbardziej obiecujące to VTK (jest niby do C++, ale tutajsą wrappery do .NET), AXIOM, IrrLicht i OpenTK. Wszystkie z nich są darmowe (co nie znaczy że niekomercyjne - np. VTK ma płatny support).
Nie doszedłem jednak do etapu jakiejś poważniejszej integracji z LabVIEW. Większość problemów rozbijała się o brak odpowiedniej kontrolki do osadzenia na panelu (większość takich bibliotek zakłada, że użytkownik tworzy ją sobie dynamicznie, a to w LV nie jest możliwe. Ich rozwiązanie to kwestia dość krótkiego kodu w C#.
Jedynym co udało mi się uruchomić w LV bez pisania żadnego kodu w C były wrappery do VTK VTKdotNET (w tamtym czasie wrappery firmy Kitware - producenta VTK - były jeszcze płatne). Jednak VTKdotNet nie było rozwijane, było oparte na starej wersji VTK i w dodatku często się wykrzaczało (albo to ja coś źle robiłem). W każdym razie rzecz zarzuciłem.

O płatnych modułach tego typu nic nie wiem. Specjalnie ich nie szukałem, a same w oczy się nie rzuciły.
Awatar użytkownika
Nowszy
Posty: 504
Rejestracja: 30 maja 2008 08:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Alternatywa dla 3D picture control

Post autor: Nowszy »

Na upartego można powiedzieć że LV ODE (zwycięzca konkursu: http://labview.pl/viewtopic.php?f=26&t=3279) też jest jakimśtam sposobem tworzenia scen 3D
Pozdrawiam, Maciek Antonik
Edu4Industry
vugie
Posty: 383
Rejestracja: 17 lis 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Warszawa

Re: Alternatywa dla 3D picture control

Post autor: vugie »

Nowszy pisze:Na upartego można powiedzieć że LV ODE (zwycięzca konkursu: http://labview.pl/viewtopic.php?f=26&t=3279) też jest jakimśtam sposobem tworzenia scen 3D
lvODE jest do symulacji. Nie udostępnia żadnych funkcji związanych z wizualizacją, a w przykładach do wizualizacji wykorzystywana jest m. in. kontrolka 3D Picture
lisek101
Posty: 7
Rejestracja: 27 paź 2009 23:39
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Alternatywa dla 3D picture control

Post autor: lisek101 »

Podsumowując, 3D picture control jest jedyne w swoim rodzaju.
Dzięki za informacje.
ODPOWIEDZ