Jak zmierzyc wartosc (0,Y) i (X,0) ?

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
Poca9
Posty: 6
Rejestracja: 19 lis 2003 00:00
Lokalizacja: Gliwice

Jak zmierzyc wartosc (0,Y) i (X,0) ?

Post autor: Poca9 »

Jak zmierzyc wartosc (0,Y) i (X,0) w pochylonej elipsie ktorej srodek ciezkosci jest w punkcie (0,0) ?. Chodzi o punkty przeciecia sie tej elipsy z osiami. Czy istnieje taka mozliwosc aby zatrzynac kursor w puncie (0,Y) :?: 8O Mam nadzieje ze ktos mnie zrozumie
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Metody

Post autor: bogdani »

Witaj
Jeśli Cię dobrze zrozumiałem to możesz to zrobić na dwa sposoby: 1. Możesz użyć kursora żeby zaznaczyć interesujący ciebie punkt, pobrać numer indeksu tego punktu i wyszukać jego wartość w tablicy z wartościami punktów. 2. Możesz w tablicy wartości X i Y szukać wartości 0 oraz znaleźć im odpowiadające wartości odpowiednio dla punktów (X,0) oraz (0,Y).
bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Poca9
Posty: 6
Rejestracja: 19 lis 2003 00:00
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Poca9 »

Druga metoda odpada bo nie zawsze w zbiorze istnieje wartosc zero i odpowiadajaca jej liczba. Czasami wykres powstaje z polaczenia punktow przed i za zerem.

Jesli chodzi o pierwsza metode to sie zgadzam, ale rowniez nie wiem czy w tej tablicy bedzie istanial punkt (0,Y) a jesli tak to jak wyciagnac ta wartosc z tablicy :?:

Myslalam ze moze jest jakas metoda zablokowania jednej wspolrzednej kursora a druga wspolrzedna zeby sledzila wykres.
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Problem

Post autor: bogdani »

Ogólnie to wygląda to tak, że kursor skacze po punktach, a nie po linii łączącej te punkty. Można wyznaczyć tak punkty (0,Y), nawet gdy nie ma takiego punktu. Można go wyliczyć uzywając Interpolate 1D Array podając indeks punktu, odpowiadającego (0,Y).
To samo się tychy drugiej metody. Można poszukać najbliższych punktów i wyznaczyć odpowiednio ich wartości (uzyć odpowiednio Interpolate 1D Array oraz Threshold 1D Array).
bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Slawek_ZG
Posty: 77
Rejestracja: 29 sty 2004 00:00

Post autor: Slawek_ZG »

Witam

Jesli dobrze pamietam Interpolate 1D Array daje intrerpolacje liniowa co w niektorych przypadkach moze byc bledem. Jesli liczba zebranych punktow jest niewielka to nalezy sie spodziewac duzego bledu wyznaczenia wartosci. Z doswiadczenia wiem ze lepiej posluzyc sie intepretacja wielomianu. Jesli chodzi o mnie to w takim przypadku wycinam interesujacy mnie fragment z wykresu, nastepnie poddaje ten wycinek interpolacji wielomianem (tu tez dobieram odpowiednio stopien) a nastepnie z takiego wielomianu wyliczam interesujacy mnie punkt.

Pozdrawiam

Slawek_ZG
PMaj
Posty: 231
Rejestracja: 04 sty 2004 00:00

Post autor: PMaj »

Witam
Nic nowego nie powiem - może tylko tyle, że czasem - o ile mamy dość dużo punktów - możemy przybliżyć rzeczywistą wartość zera próbką, która lezy najbliżej ... zrobiony programik (proszę o wyrozumiałość - zrobiony na prawdę szybko i bez większych przemyśleń) znajduje takie punkty - idąc dalej podobną metodą można - jak zauważył bogdani - interpolować punkty sąsiednie osi x lub y... anyway - program do wglądu (przez około tydzień - chyba że poprawie ):
http://www.ds14.agh.edu.pl/~pmaj/files/files.zip

Pozdrawiam wszystkich :)
Poca9
Posty: 6
Rejestracja: 19 lis 2003 00:00
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Poca9 »

Ucieszylam sie jak zobaczylam ten programik :D ale on jest w wersji 7.0 a ja pracuje na 6.1 :( i nic mi po nim. Prosze zapisac go dla starszej wersji. :) Pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi.
PMaj
Posty: 231
Rejestracja: 04 sty 2004 00:00

Post autor: PMaj »

witam

Program już powinien być dostępny ... daj znać jak nie będzie działał.
wejdź na :
http://www.ds14.agh.edu.pl/~pmaj
tam znajdziesz

Pozdrawiam
Poca9
Posty: 6
Rejestracja: 19 lis 2003 00:00
Lokalizacja: Gliwice

Dzieki

Post autor: Poca9 »

Dzieki :!:
Wlasnie o to mi chodzilo :!:
Programik dziala !
ODPOWIEDZ