konwersja z dec na hex

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
bikekowal
Posty: 21
Rejestracja: 05 lis 2010 10:07
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

konwersja z dec na hex

Post autor: bikekowal »

Witam,

Mam następujący problem. Otóż sprawa może wydawać się trywialna - próbuję przekonwertować poprawnie liczbę z dec na hex a następnie liczbę w postaci stringa hexadecymalnego złożyć z drugim stringiem.

Niestety program nie działa tak jak powinien, konwersja liczb działa poprawnie, jednak samo złożenie stringów już nie bardzo. Program w załączniku. Bardzo proszę o sugestie.
Załączniki
Decimal To hex.vi
(8 KiB) Pobrany 330 razy
Awatar użytkownika
Pitol
Moderator
Posty: 982
Rejestracja: 19 lip 2007 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Lokalizacja: Kraków

konwersja z dec na hex

Post autor: Pitol »

Spójrz na swój diagram. Zamieniasz liczbę na string. Powoduje to, że liczba, np. 12, będzie zamieniona na "C". Tyle, że to "C" to będzie znak ASCII a nie liczba 12 w hex (widać to wyraźnie w kontrolce string "hex integer string", gdzie masz włączoną opcję "hex display").
Jeśli tylko chcesz zamieniać liczby na string i wyświetlać je w postaci znaków, to nie korzystaj z "hex display" z menu kontekstowego dla kontrolki string. Jeśli jednak chcesz z tej liczby korzystać dalej, to musisz użyć bloczka Byte Array To String (konwersja liczby na string w hex), a w drugą stronę - String to Byte Array. Oba bloczki dostępne w palecie String -> Conversion.
ObrazekObrazekObrazek
Chcesz taki podpis? Zajrzyj tutaj
bikekowal
Posty: 21
Rejestracja: 05 lis 2010 10:07
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

konwersja z dec na hex

Post autor: bikekowal »

dzięki o to mi chodziło.
jeandebrem
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2021 13:39
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: konwersja z dec na hex

Post autor: jeandebrem »

Czy istnieje możliwość przekonwertowania na stringa liczby niecałkowitej (np. 1,73) z systemu dec na hex? Bloczek konwertujący zaokrągla mi te wartości.
Awatar użytkownika
Lesiu93
Posty: 14
Rejestracja: 21 kwie 2021 22:01
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Kontakt:

Re: konwersja z dec na hex

Post autor: Lesiu93 »

W przypadku takiego problemu warto zapoznać się z tym:
https://pl.wikipedia.org/wiki/IEEE_754

Mając binarną reprezentację danej liczby konwersja na heksadecymalną to tylko formalność.
Paweł Lesiak
Obrazek
Zapraszam na mój kanał na YT ;)
https://www.youtube.com/channel/UCbMwXA ... PMVjfFAXuA
ODPOWIEDZ