Cloud computing i LabVIEW

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Cloud computing i LabVIEW

Post autor: smiga »

Modny ostatnio temat "cloud computing" na pewno jest brany pod uwagę przez inżynierów NI.
Świadectwem tego jest korzystanie z Amazon Web Services cloud do hostingu LabVIEW Web UI Builder.
Ciekawe co jeszcze NI ma w planach w tym temacie?

Ciekawe jak się będą rozwijały rozwiązania mobilne, a właściwie wykorzystanie LabVIEW do ich tworzenia?
Model SaaS, czyli oprogramowanie jako usługa to "rozkręcająca się działka", a uniezależnienie takiej usługi od platformy sprzętowej to przyszłość. Rozumiem, że NI wie o tym doskonale, o czym może świadczyć zaprzestanie rozwijania modułu LabVIEW PDA (mobile), czyli koniec na wersji Windows Mobile 6.5. Systemy takie jak Android i iOS dziś dominują na urządzeniach mobilnych, a na nie LabVIEW nie ma. Urządzenia mobilne to przyszłość i na pewno NI o tym wie ... ciekawe jaka jest więc strategia? Czy LabVIEW Web UI Builder pozwoli na pisanie aplikacji web'owych tak sprawnie jak inne języki? Czy NI ma coś jeszcze w zanadrzu?

Może ktoś z kolegów ma jakieś przemyślenia ... a może jakieś przecieki z "centrali"?

pozdrawiam
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Cloud computing i LabVIEW

Post autor: bogdani »

Myślę, że dzisiejsze technologie pozwalają uniezaleźnić się od platformy sprzętowej.
Już są przykłady jak zrobić "aplikację" współpracującą z iOS, myśmy w firmie zrobili coś dla Androida...

Większość opiera się na usługach Webowych, a wykorzystanie najnowszych technologii HTML5, AJAX, itd. tylko to ułatwia.
Niestety Web UI Builder to jest SilverLight, który na urządzeniach mobilnych jest wspierany chyba tylko na najnowszym Windowsie.

Dziękuję Ci za poruszenie tego tematu, słuszna ścieżka rozwoju. NI powinno się moim skromnym zdaniem skupić na rozwoju usług sieciowych, bo niektóre rzeczy jeszcze kuleją.

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Cloud computing i LabVIEW

Post autor: smiga »

A ten kod dla Androida pisaliście w LabVIEW? ;)
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Nowszy
Posty: 504
Rejestracja: 30 maja 2008 08:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Cloud computing i LabVIEW

Post autor: Nowszy »

Witam

Najwięcej publicznych informacji o nowościach i kierunkach rozwoju NI można znaleźć na konferencji NIWeek, która odbywa się co roku w wakacje (jak ktoś ma szanse pojechać, to BARDZO polecam). W 2010 roku było kilka prezentacji na poruszone powyżej tematy, więc proponuję po prostu obejrzeć te kilkuminutowe filmiki na konkretne tematy:

- wszystkie główne prezentacje: http://www.ni.com/niweek/keynote_videos.htm
- aplikacje mobilne: http://zone.ni.com/wv/app/doc/p/id/wv-2334
- Cloud Computing: http://zone.ni.com/wv/app/doc/p/id/wv-2339 i http://zone.ni.com/wv/app/doc/p/id/wv-2320

Zapraszam do dyskusji i dalszych pytań
Pozdrawiam, Maciek Antonik
Edu4Industry
lordexod
Posty: 46
Rejestracja: 22 sty 2008 14:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Kontakt:

Re: Cloud computing i LabVIEW

Post autor: lordexod »

Można aplikację z LabVIEW Web UI Builder'a skompilować na platformę dowolną mobilną, gdyż jest podobny do Silverlight'a projekt open source o nazwie Moonlight.
To wersja demo programu LabVIEW Web UI Builder, którą można odpalić na własnym komputerze zapisysywać projekty,uruchamiać kod, itp. itd., tylko bez kompilacji ich: http://decibel.ni.com/content/docs/DOC-15582.
Awatar użytkownika
wino
Posty: 549
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW
Lokalizacja: Kraków

Re: Cloud computing i LabVIEW

Post autor: wino »

Co do tego moonlight'a a właściwie mono, to sprawdzałem to już kiedyś i spędziłem nad tym parę godzin i jeszcze dzisiaj przez godzine próbowałem uruchomić poprzez przeglądarkę jakąś stronę wykorzystującą technologię silverlight i mi się nie udało. Z tego co wyczytałem, to framework moonlight dostępny na androida nie umożliwia przeglądania stron wykorzystujących silverlight'a. Zresztą opinie na temat tego frameworka nie są jakieś pochlebne. Nie wiem jak z iOS'em, ale podejrzewam, że jest tak samo. Btw. Microsoft już pokazywał aplikację, która działa na iOS i wykorzystuje silverlight'a, ale Apple nie chce, żeby silverlight był dostępny na iOS'ie i zablokował inicjatywe MS.
Lordexodzie, jeśli wiesz jak to zrobić to chętnie się dowiem.

Z tego co pamiętam to WebUIBuildera można też odpalać poprzez stronkę internetową, ale jeśli nie posiada się licencji to nie da się z kodu zrobić stronki. Co do samego WUB to próbowałem z niego skorzystać no i działa, ale szału nie ma. Produkt jest jeszcze za młody na jakieś super-hiper aplikacje.

No a co do cloud computing, to NI ma technologie Web Service, za pomocą których można na przykład wymieniać dane pomiędzy telefonem z Androidem a sterownikiem cRIO.
smiga pisze:A ten kod dla Androida pisaliście w LabVIEW?


We Javie :P, ale trudne to jakoś nie jest.
lordexod
Posty: 46
Rejestracja: 22 sty 2008 14:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Kontakt:

Re: Cloud computing i LabVIEW

Post autor: lordexod »

Co do uruchamiania WUB na moonlight to wiem że się nieda za dużo rzeczy tam trzeba przekompilować, ja myślałem bardziej o kompilowaniu kodu projektu na środowisko moonlight i mono, co do samej kompilacji to się da skompilować bez licencji bo sobie na razie testuję kompilację, tyle że licencja jest potrzebna żeby połączyć się z serwerem i automatycznie pobrać dwie biblioteki "NationalInstruments.Labview.Player.Common.dll, NationalInstruments.Labview.Player.ThinClient.dll", np.: otwórz aplikacje skompilowaną to jest "app.xap", rozszerzenie "*.xap" zamień "*.zip" i będziesz tam miał kupę bibliotek dynamicznych "*.dll", tu masz przykładowy link do aplikacji: http://www.ni.com/uibuilder/xap/plastic/app.xap. A po zatym gdy projekt na jest zbyt złożony to kompilacja się zacina tak że trzeba komputer wyłączać. Jak już sam się mianowałem nie oficjalnym deweloperem środowiska WUB to w przyszłości planuję napisać nowy kompilator tak żeby kompilował na środowisko moonlight i mono.
Awatar użytkownika
wino
Posty: 549
Rejestracja: 23 gru 2005 00:00
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW
Lokalizacja: Kraków

Re: Cloud computing i LabVIEW

Post autor: wino »

To a propos silverlight'a i androida.
http://android.com.pl/news/platforma/20 ... idzie.html
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Cloud computing i LabVIEW

Post autor: smiga »

No to jest szansa dla LabVIEW Web UI Builder'a na dostęp do połowy telefonów ...licząc androida i windowsa ... a może więcej w przyszłości.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
lordexod
Posty: 46
Rejestracja: 22 sty 2008 14:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Kontakt:

Re: Cloud computing i LabVIEW

Post autor: lordexod »

Nic nowego, nie zrobili silverlighta na androida tylko moonlighta na androida, android to typowy "linux mobile", więc przeportowanie monlighta z systemu linux na linux mobile nie jest jakąś wielką sprawą.
ODPOWIEDZ