Wybór laptopa pod LV

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
Awatar użytkownika
Festin
Posty: 20
Rejestracja: 21 sty 2009 12:43
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6
Kontakt:

Wybór laptopa pod LV

Post autor: Festin »

No właśnie. :-)
Chętnie poznam przemyślenia innych forumowiczów dotyczących wyboru laptopa mającego pełnić rolę przenośnej platformy do programowania w LV.
W szczególności dotyczące następujących zagadnień:
* Upakowanie pixeli na matrycy - jakie są waszym zdaniem maksymalne i optymalne rozdzielczości dla danych przekątnych matrycy, tak by się jeszcze dało spokojnie pracować ?
* System operacyjny - XP, Vista, W 7 ?
* Wymagania sprzętowe
* Ewentualne sugestie dotyczące producenta / modelu
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
coolfon
Posty: 232
Rejestracja: 01 gru 2007 08:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Kontakt:

Re: Wybór laptopa pod LV

Post autor: coolfon »

Podzielę się swoimi uwagami, gdyż już od jakiegoś czasu bawię się LabVIEW na laptopie właśnie ;)

>> Upakowanie pixeli na matrycy

W przypadku LabVIEW dobrze pracuje się na dość wysokich rozdzielczościach - mamy wtedy lepsze rozeznanie pola walki ;) sam działam na rozdzielczości 1440x900 na matrycy 14,1 cala i jest naprawdę wygodnie. Kolega Pitol z tego co pamiętam ma 1600x900 na matrycy 15,4 i też bardzo dobrze to wygląda. Mi zależało na tym żeby laptop był trochę mniejszy (stąd 14,1 cala) i przez to odrobinę bardziej mobilny, ale jeśli Tobie 15,4 pasuje, to warto się nad tym zastanowić. Mniejsza matryca to też dłuższy czas działania laptopa na baterii - zdarzało mi się nawet 3h pracować w LabVIEW i bateria spokojnie dała radę.

>> System operacyjny - XP, Vista, W 7 ?

Tu też się wypowiem, bo działałem na każdym z nich ;) Win XP jest po prostu dobry - jeśli w zupełności Ci wystarczał, to spokojnie możesz przy nim pozostać. Jedyny problem - jak naprawdę długo się na nim siedzi, to czasami aż woła o format i odświeżenie ;)
Przy nowym laptopie często jednak dostajesz nowy system i czasem warto przy nim pozostać ;) Sam przez długi czas działałem na Vista Business. System również dobry, ale jednak miałem z LabVIEW kilka przygód. Po pierwsze - Vista Aero ładnie wygląda, ale... robi lekki nieporządek w kodzie ;) Często gdy otwierałem jakiś VI napisany w XP zdarzało mi się trafiać na poprzesuwane druty (w mniejszym lub większym stopniu, przykład poniżej):
vista aero wire bug.png
vista aero wire bug.png (1.49 KiB) Przejrzano 10519 razy
Czasami problem był też z czcionkami - VI zrobiony na XP i otworzony pod Vistą wyglądał trochę inaczej. A największe kwiatki wyskakiwały po zbudowaniu exe'ka pod Vistą i odpaleniu go pod XP - czcionki zupełnie inne ;) Można o tym poczytać TUTAJ lub TUTAJ.

Co ciekawe - problem ten znika gdy zmienimy schemat kolorów z aero na klasyczny windows ;) Wtedy pozostaje tylko jeden problem z Vistą - czas uruchamiania systemu. Jest długi ;)

No i Win7 - wstaje dużo szybciej niż Vista, nie sprawia mi problemów z przestawianiem drutów i zmianą czcionek (Aero ON). Do tego bardzo fajnie grupuje teraz okna jednego programu, co w przypadku pracy w LabVIEW bywa bardzo przydatne - łatwo odnaleźć to, którego szukamy:
Win7 bar.png
Ma też jeden naprawdę bardzo fajny bajer przydatny wtedy, gdy chcemy zminimalizować wszystkie okienka poza jednym wybranym. Bajer ten to Aero Shake ;)
Podsumowując - póki co zdecydowanie zostaję przy Win7. Jak znajdę jakąś bardzo denerwującą mnie przypadłość - wracam na... XP ;)

>> Wymagania sprzętowe & Ewentualne sugestie dotyczące producenta / modelu

To kieruj się jak najlepszym stosunkiem wydajność/cena. Sam wybierałem między Lenovo a HP, chociaż ASUS czy Toshiba to też dobra firma. Nie wiem jak teraz z Acerami, kiedyś były bardzo 'skrzypiące'. U mnie padło na ten model, ale jak go kupowałem (prawie rok temu), to kosztował niecałe 3k. LabVIEW śmiga, a nawet w najnowsze Pro Evolution Soccer można zagrać ;)
Ostatnio zmieniony 22 paź 2009 14:55 przez coolfon, łącznie zmieniany 2 razy.
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Wybór laptopa pod LV

Post autor: bogdani »

Witaj na forum

To może ja też dorzucę coś od siebie.

Co do upakowania to niektórzy piszą że im większa rozdzielczość to więcej widać, ale i tym trudniej trafić w linię :D
Ja pracuję w tej chwili na 1920 x 1200 na matrycy 15" i daję rady. Jakoś zawsze miałem wysokie rozdzielczości. Do niedawna pracowałem na 1680 x 1050 i było super (matryca 15,1").
Niektórym to przeszkadza, mnie akurat nie.

Co do systemu to broniłem się przez Vistą ile mogłem i można powiedzieć że nie mam żadnych doświadczeń związanych z LabVIEW i Vistą. Pracuję na starym i poczciwym Windows XP.
Dzisiejsza premiera Windows 7 pozwala zastanowić się nad czymś nowym. Poczytałem trochę opinii i testów nowego systemu i myślę że spokojnie można będzie przeskoczyć na Win7 tylko należy się zastanowić czy 32 czy 64 bitowy.

Ostatni problem to wymagania sprzętowe. To oczywiście zależy jakiego typu aplikacje chcesz pisać. Jak będziesz bawił się wizją lub FPGA to radzę dużo ramu i szybki zegar procesora. Kompilacja FPGA trochę zabiera czasu i niekoniecznie dzieli się dobrze na wiele rdzeni - jeszcze nie wiem jak to wygląda w LabVIEW 2009.
Pozostałe moduły LabVIEW nie są już tak bardzo wymagające.

Osobiście używam teraz DELLa i jestem z niego zadowolony.

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
maciekwp
Posty: 46
Rejestracja: 03 kwie 2007 00:00
Wersja środowiska: Nie mam LabVIEW
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór laptopa pod LV

Post autor: maciekwp »

Pozwolę sobie dodać swoje trzy grosze do tematu.

Wymagania sprzętowe:
Mianowicie jeśli chcemy czasem posterować jakimś urządzeniem to nowe laptopy czasem zawodzą. Warto wtedy pomyśleć o nieco leciwszych konstrukcjach, które w dobrych konfiguracjach również dzielnie stawią czoła wymaganiom LV a co by nie mówić fizyczny port RS to podstawa.

System operacyjny:
Co do systemu to powiedziałbym że tu chyba nie ma reguły, podobnie jest jeśli chodzi o wersję samego LV.
Przykład (z życia wzięte):
Modernizacja systemu pomiarowego z kompem na systemie Win 98, Win NT czy czasami nawet Win 2000 przy użyciu najnowszej wersji LV praktycznie niemożliwa a wymiana komputera nieopłacalna.
Oczywiście to przypadek marginalny i nie powinien być wyznacznikiem ale...
w palcu siła...
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Wybór laptopa pod LV

Post autor: bogdani »

maciekwp, problem RS w nowych komputerach można spokojnie rozwiązać. Mój laktop (jak to mówią u mnie w rodzinie) posiada złącze PC Express oraz PCMCIA. Bez problemu na ellegro zakupiłem kartę PCMCIA z dwoma sprzętowymi RSami, która ma nawet sterowniki pod DOSa (pamięta to jeszcze ktoś ?).
Poza tym, ja osobiście mam na razie tylko jeden projekt gdzie konkretnie był wymagany sprzętowy RS, tzn. taki na USB nie działał. Resztę spokojnie można załatwić innymi metodami. Znam ludzi, którzy żeby mieć sprzętowy RS to używają np. cRIO :D

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
spec.kolombo
Posty: 126
Rejestracja: 20 sie 2008 06:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Wybór laptopa pod LV

Post autor: spec.kolombo »

Moim skromnym zdaniem zainwestowałbym w W7. Xp zaczyna odchodzić do lamusa - trudno go już dostać na laptopa, a instalowanie zakupionego osobno może być trudne (trochę trzeba nagrzebać w biosie). Poza tym wsparcie do xp będzie powoli umierać... Vista natomiast nie ma zbyt pozytywnych opinii, ja sam korzystam (muszę) i nieraz miałem problemy aby oprogramowanie do urządzeń pomiarowych chciało współpracować, poza tym ślimaczy. W7 ma mieć lepszą kompatybilność wstecz niż vista - szczególnie z programami na XP (przez jakąś wirtualizację), ponoć ma być bezpieczniejszy niż xp, i pewnie lepiej współpracuje z wieloma rdzeniami. Pewnie z początku nie będzie super (jak to było z xp) ale po czasie myślę, że się wyrobi.
Lepiej być bogatym i zdrowym, niż biednym i chorym.
Spec Kolombo
Awatar użytkownika
Festin
Posty: 20
Rejestracja: 21 sty 2009 12:43
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6
Kontakt:

Wybór laptopa pod LV

Post autor: Festin »

Bardzo dziękuję wszystkim za rady :-)
Zdecydowałem się na 16 cali i rozdzielczość 1920 x 1080 ( post Bogdani mnie ośmielił ) - i jest dobrze.
Co do systemu to na razie pozostałem przy preinstalowanej Viście - dam jej szansę :-). Na W7 na razie nie mogę przejść, bo większość potrzebnego mi do pracy oprogramowania Siemensa, nie jest z nimi kompatybilna.
pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
coolfon
Posty: 232
Rejestracja: 01 gru 2007 08:59
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Kontakt:

Re: Wybór laptopa pod LV

Post autor: coolfon »

Co do kompatybilności - jeśli pod Vistą działa, to Win7 raczej nie masz się co obawiać ;)
Awatar użytkownika
Festin
Posty: 20
Rejestracja: 21 sty 2009 12:43
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6
Kontakt:

Re: Wybór laptopa pod LV

Post autor: Festin »

coolfon pisze:Co do kompatybilności - jeśli pod Vistą działa, to Win7 raczej nie masz się co obawiać ;)
Nie do końca - pamiętam, że kiedyś chyba próbowałem zainstalować STEP'a 7 na XP Home. Instalator sprawdził jaką mam wersję i po prostu odmówił instalacji. :-(
pozdrawiam
Paweł
pasta20
Posty: 23
Rejestracja: 06 sty 2009 14:38
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6
Lokalizacja: Lubsko
Kontakt:

Re: Wybór laptopa pod LV

Post autor: pasta20 »

Festin pisze:Bardzo dziękuję wszystkim za rady :-)
Zdecydowałem się na 16 cali i rozdzielczość 1920 x 1080 ( post Bogdani mnie ośmielił ) - i jest dobrze.
Co do systemu to na razie pozostałem przy preinstalowanej Viście - dam jej szansę :-). Na W7 na razie nie mogę przejść, bo większość potrzebnego mi do pracy oprogramowania Siemensa, nie jest z nimi kompatybilna.
Też właśnie to przeszedłem z step 7 :) nie działał na Viście i nie działa na Windows 7 :)
Ale to pikuś :) w końcu na Windows 7 jest xp mode wirtualny system śmiga szybko :) jest git. jak narazie używam ten wirtualny od kilku dni więc polecam taką modyfikację Windows 7 + Virtualny PC z XP mode.
A jak się ma z Labview 2009 pod Windows 7 działa ?? ja zainstalowałem i niemam katalog z licencją.
ODPOWIEDZ