Ścieżki do plików bmp

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
MagGregorPW
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2004 00:00

Ścieżki do plików bmp

Post autor: MagGregorPW »

Pokłony O Bogowie LabView!!!
Jestem w trakcie finalizowania projektu z LabView. Działa on puki co w 85% Pozostałe 15% to skutki mojej nienajwiększej wiedzy o tym środowisku NI (jest to mój 1-szy kontakt z LabView) Chodzi mi dokładnie o umieszczanie plików z grafiką z panelu zaprojektowanego urządzenia w formacie bmp. Nie jest to grafika "wklejona" na stałe, ale zmienia się razem ze zmianą funkcji w pętli Case (dokładnie mówiąc, wraz z bramką logiczną zmienia się rysunek przedstawiający symbol bramki i jej tabela prawdy). Grafika jest zaimportowana poprzez podanie ścieżki do pliku(np.: C:LabViewviand.bmp) 7-em takich scieżek "wchodzi" na "Build Array" => "Index Array" => "Read bmp file" => Draw Flattened pixmap" => "Picture" Do "Index Array" doprowadzony jest sygnał z "wybierałki" (ten sam co do Case). Takie konstrukcja powoduje, że zmiana folderu umiejscowienia plików vi i bmp (np. na: D:viand.bmp) uniemożliwia uruchomienie programu (Error: cannot find bmp file... ble ble ble). Czy można w LabView zdefiniować ścieżki do plików tak jak w html'u (np.: ../labview/vi/and.bmp) co uniezależni działanie programu od ścieżki dostępu do plików?!
Ewentualnie czy można umieścić bitmapy w jakies bibliotece, lub dołączyć je jakoś na stałe do głównego pliku vi (tak jak robiąc plik worda, grafika siedzi w pliku *.doc, a nie trzeba jej trzymac osobno w folderze "images" :) itp.) Będę wdzięczny za każda pomoć...
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Ścieżki do plików bmp

Post autor: Mikrobi »

MagGregorPW pisze: Czy można w LabView zdefiniować ścieżki do plików tak jak w html'u (np.: ../labview/vi/and.bmp) co uniezależni działanie programu od ścieżki dostępu do plików?!
Da się dosyc prosto: poniższy diagram nalezy umieścić wewnątrz głownego VI'ja.
Obrazek
Z aktualnej ścieżki VI'ja wydobywasz pełną ścieżkę oprócz nazwy i podstawiasz w jej miejsce nazwę katalogu z bmp, który znajduje się w tym samym katalogu co VI. Katalog ten listujesz co daje tablicę nazw plików. Zostaje tylko ją indeksować i w podobny sposób jak uzyskałeś ścieżkę do katalogu otrzymasz ścieżkę do pliku.
Sugeruję zastosowanie dla tablic prawdy plików *.png - mniejsze, jakość podobna.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
Awatar użytkownika
rumcajs
Posty: 209
Rejestracja: 17 paź 2004 00:00
Lokalizacja: Aktualnie TRW

Ścieżki do plików bmp

Post autor: rumcajs »

Proponuję zastosowanie kontrolki Picture, która jest swego rodzaju Casem dla umieszczonych w niej obrazów. Umieszczasz najpierw obrazy (Ctrl+C, Ctrl+V) na poszczególnych pozycjach a następnie w programie podłączasz do niej numeric integer i obrazki zmeniają się wraz ze zmianą wartości zmiennej. Jedyna wada - obrazy są dołączane do aplikacji a więc i ładowane wraz z nią do pamięci przy jej uruchomieniu. Podaj maila to podeślę przykładzik.
Rumcajs.
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Ścieżki do plików bmp

Post autor: Mikrobi »

rumcajs pisze:Proponuję zastosowanie kontrolki Picture, która jest swego rodzaju Casem dla umieszczonych w niej obrazów. Umieszczasz najpierw obrazy (Ctrl+C, Ctrl+V) na poszczególnych pozycjach a następnie w programie podłączasz do niej numeric integer i obrazki zmeniają się wraz ze zmianą wartości zmiennej. Jedyna wada
- obrazy są dołączane do aplikacji a więc i ładowane wraz z nią do pamięci przy jej uruchomieniu. Podaj maila to podeślę przykładzik. Rumcajs.
Można też zastosować Picture Ring - kontrolkę z palety Ring.
Obrazek
Element jest widoczny na diagramie jako typ U16. Nie ma ograniczenia na rozmiar obrazka, więc to może również zalatwić sprawę stałych graficznych.
Tytułem uzupełnienia: Wstawienie grafiki do kontrolki Picture Ring polega na skopiowaniu jej do schowka (Ctrl+C) a nastepnie korzystając z PKM (pr. klawisz myszy) na kontrolce przez wybranie jednej z opcji - "Import Picture" - "Import Picture After" - "Import Picture Before"
Ostatnio zmieniony 07 gru 2004 18:05 przez Mikrobi, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
MagGregorPW
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2004 00:00

Zbawcy.... ;-)

Post autor: MagGregorPW »

Dzięki wielkie za pomoc. Jak widać w przypadku LabView nie działa powiedzenie, że najprostsze odpowiedzi są najlepsze ;-p Jak tylko wróce do domu, to postaram się zaimplementować Wasze rady do projektu. Dzięki Mikrobi za schemacik (zdecydowanie bym na to nie wpadł). A jeśli "rumcajs" i Twój przykładzik jestescie jeszcze gdzieś w pobliżu to mój mail to: agent-john-smith@tlen.pl Z Twoją alternatywą też się chętnie zapoznam. PS: czy ja, jako szary i początkujący "forumowicz" też mogę wklejać screeny do postów, oszczędziłoby mi to paru akapitów bełkotania ;-D
ODPOWIEDZ