Komunikacja przez GPIB

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 39
Rejestracja: 12 lip 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Grudziądz

Komunikacja przez GPIB

Post autor: rafal »

Potrzebuję prostą aplikację umożliwiającą wysłanie komendy SCPI po interfejsie GPIB do multimetru (np. HP 34401A - mam instrukcję fabryczną z komendami SCPI) oraz odczytanie jego wskazania. Nie wiem, jak zainicjować komunikację z przyrządem po GPIB (sprzętowo wszystko jest w porządku – LabVIEW widzi multimetr). Jeśli znajdzie się ktoś, kto mógłby mi pomóc to proszę przesłać aplikację na adres rafal@crux.com.pl. Mam LabVIEW 6i. Z góry dziękuję za pomoc.
p.s. Możliwe, że to pytanie pojawia się drugi raz na forum, ale nie wiedziałem czy trzaba było się zarejestrować, aby się ukazało.
roman
Posty: 16
Rejestracja: 08 lip 2004 00:00
Lokalizacja: Żary

Post autor: roman »

Spróbuj najpierw moze czy dzialaja ci przyklady z GPIB
Examples->I/O interfaces Examples->gpib->LabVIEW<->GPIB
i sprobuj czy ci to dziala,
no i upewnij sie jaki masz adres urzadzenia a jaki jest w przykladzie , mozesz tez sciagnac biblioteki do tego urzadzenia ze strony nationala, a swoja droga jesli masz labview na 2 cd to na drugiej plycie sa biblioteki do urzadzen
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 39
Rejestracja: 12 lip 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rafal »

Niestety ten przykład nie chce mi się otworzyć:
Examples->I/O interfaces Examples->gpib->LabVIEW<->GPIB
wyskakuje komunikat, że nie można tego zlokalizować w pomocy (być może dlatego, że nie mam 2 cd). Jeśli nie stanowi to dla Ciebie problemu to prześlij mi ją proszę na adres rafal@crux.com.pl. Jeśli miałbyś inne aplikacje na komunikację po GPIB to możesz też przesłać. Chodzi mi o zasadę zainicjowania połączenia i wydanie komendy SCPI. Dzięki za pomoc.
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Sterownik

Post autor: bogdani »

A patrzyłeś jak to jest rozwiązane w oryginalnym sterowniku do tego przyrządu ???
Sterownik jest dostępny tutaj: LabVIEW Certified Plug and Play Instrument Driver
bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
roman
Posty: 16
Rejestracja: 08 lip 2004 00:00
Lokalizacja: Żary

Post autor: roman »

Wlasnie widze ze juz problem sterownika masz z glowy.
Jesli chodzi o przykladowy program to wysylam ten z ktorym masz problem bo nie ma w helpie. Co do scpi tu jest link jak wysylac ( stosujac VISA)

ftp://ftp.ni.com/contrib/epd/BBE73DAC7F ... cation.doc
(swoja droga nie wiem jak inni np przyklad powyzej wklejaja linki w normalnej postaci)
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 39
Rejestracja: 12 lip 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rafal »

Przykład: Examples->I/O interfaces Examples->gpib->LabVIEW<->GPIB już mam. Ale nie chodzi. Nie wiem dlaczego. Adres miernika wpisałem (ustawiłem oczywiście taki jak w przyrządzie). Wyskakuje komunikat błędu o braku komunikacji z przyrządem. Z oryginalnym sterownikiem do HP 34401A komunikuje się bez problemu (z helpu: HP 34401A Getting Started). Nie wiem czy ten problem bierze się stąd, że mam interfejs firmy Agillent 82350 a działam pod LabVIEW.
I jeszcze jedna sprawa: czy możliwa jest komunikacja z tym multimetrem bez bibliotek VISA ? Oryginalny sterownik się na nich opiera, ale czy dałoby się zrealizować komunikację posługując sie funkcjami: GPIB Write, GPIB Read oraz GPIB Initialization ?
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

GPIB

Post autor: bogdani »

Witaj
[quote="rafal"]I jeszcze jedna sprawa: czy możliwa jest komunikacja z tym multimetrem bez bibliotek VISA ? Oryginalny sterownik się na nich opiera, ale czy dałoby się zrealizować komunikację posługując sie funkcjami GPIB Write, GPIB Read oraz GPIB Initialization ?[/quote]
Oczywiście że się da w ten sposób komunikować. Przyznam się, że na początku (pierwszy program) to wykorzystywałem tylko taką metodę, bo innych nie znałem i działała bez zarzutu.
bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
roman
Posty: 16
Rejestracja: 08 lip 2004 00:00
Lokalizacja: Żary

Post autor: roman »

A masz moze linki do jakis przykladow?
Bo dotychczas nie probowalem scpi bez visa.
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Przykłady

Post autor: bogdani »

Witam
Przykłady są zarówno w tym serwisie Skanowanie magistrali GPIB jak również na stronach National Instruments. Wystarczy poszukać.
bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
roman
Posty: 16
Rejestracja: 08 lip 2004 00:00
Lokalizacja: Żary

Post autor: roman »

Dzieki, przydatny przyklad musze tylko siasc i przjrzec co sie dokladnie w nim dzieje, no ale to juz nie dzis bo pora pozna :wink:
Awatar użytkownika
rafal
Posty: 39
Rejestracja: 12 lip 2004 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rafal »

Dzięki Wam za pomoc. Układ działa tak jak chciałem.
ODPOWIEDZ