Karta NI 9361

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
tomus
Posty: 21
Rejestracja: 15 mar 2015 12:51
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Karta NI 9361

Post autor: tomus »

Witam1
Mam dostęp do takiej karty i mam za jej pomoca zmierzyć prędkość obrotową i zmianę tej prędkości za pomoca czujnika transopta tcst1103
Maksymalna prędkość obrotowa to 2200obr/min
Jestem na etapie projektowania tarczy z wycięciami, pytanie ile mogę ich maksymalnie zrobić aby nie przekroczyć częstotliwości odczytu karty?
Awatar użytkownika
skoziate
Administrator
Posty: 245
Rejestracja: 06 mar 2007 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Karta NI 9361

Post autor: skoziate »

Cześć1

Budowanie własnego enkodera to bardzo ciekawe zadanie. Popatrzmy na wymagania: częstotliwość obrotowa, to 2200 obr/min, czyli 36,667 obr/s. To jest prędkość obrotowa, natomiast liczba Twoich wycięć będzie reprezentować prędkość liniową - liczba wycięć na długości obwodu, gdzie znaczenie ma też promień tarczy. To bezpośrednio przełoży się na częstotliwość sygnału z enkdera.

Nazwijmy liczbę wycięć na obwodzie n i promień r.
Maksymalna prędkość kątowa to ω = 2π x 36,667 rad/s = 230,4 rad/s

*** EDIT ***
Przemyślałem temat jeszcze raz i musiałem wrócić i zweryfikować swój tok myślenia. Częstotliwość nie może zależeć od promienia, dlatego obliczenia pownny być jak poniżej:
Częstotliwość to liczba impulsów na obrót razy prędkość kątowa (liczba obrotów razy pełny kąt).
Czyli f = (N/2π) x 2π x 36,667, po skróceniu f = N x 36,667
Więc N = f / 36,667

Maksymalna częstotliwość 9361 to 1 MHz, ale widzę w specyfikacji tcst1103, że czasy narastania i opadania to odpowiednio 10 i 8 μs, więc jego częstotliwość maksymalna będzie 55,555 kHz.
A więc maksymalnie N = 1515 impulsów na obrót.
*** /EDIT ***

Powodzenia! Ewentualnie daj znać czy wszystko się zgadza, pierwszy raz liczyłem enkoder :|

Przypisy:
http://www.fizykon.org/rpo/zwiazek_mied ... wa_rpo.htm
Pozdrawiam,
Sebastian
tomus
Posty: 21
Rejestracja: 15 mar 2015 12:51
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Karta NI 9361

Post autor: tomus »

Oki, do takich obliczeń w sumie tez doszedłem. Moze nie sprecyzowałem pytania: Wg twierdzenia teori sygnałów częstotliwość próbkowania powinna byc co najmniej dwukrotnie wieksza niz sygnał. I teraz pytanie: Ktora częstotliwość traktować jako sygnał? Max możliwości transopta czy karty? Bo roznica jest dość spora.
Awatar użytkownika
skoziate
Administrator
Posty: 245
Rejestracja: 06 mar 2007 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Karta NI 9361

Post autor: skoziate »

Nie musisz próbkować sygnału z enkodera tak, żeby móc wykryć każde zbocze narasatające i/lub opadające. Licznik, który znajduje się na karcie będzie samodzielnie wykrywał zbocza i automatycznie inkrementował lub dekrementował licznik na ich podstawie. Wartość licznika jest dostępna w rejestrze i to wartość tego rejestru próbkujesz, czyli odczytujesz z równych odstępach czasu. Jeśli próbkujesz 100 Hz, to co 10 ms odczytujesz zawartość rejestru i z dwóch wartości wiesz o ile impulsów nastąpiło przesunięcie w ciągu tych 10 ms.

Jak to zrobić zależy zasadniczo od tego, czy pracujesz na CompactDAQ czy na CompactRIO.
Pozdrawiam,
Sebastian
tomus
Posty: 21
Rejestracja: 15 mar 2015 12:51
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Re: Karta NI 9361

Post autor: tomus »

Pracuje na C-RIO i moim zadaniem jest pomiar prędkości obrotowej oraz jej zmian, i na podstawie wartości przyspieszenia kątowego i znanego momentu bezwładności wyliczenie mocy oporu bezwładności
Awatar użytkownika
skoziate
Administrator
Posty: 245
Rejestracja: 06 mar 2007 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Karta NI 9361

Post autor: skoziate »

tomus pisze:Oki, do takich obliczeń w sumie tez doszedłem. Moze nie sprecyzowałem pytania: Wg twierdzenia teori sygnałów częstotliwość próbkowania powinna byc co najmniej dwukrotnie wieksza niz sygnał. I teraz pytanie: Ktora częstotliwość traktować jako sygnał? Max możliwości transopta czy karty? Bo roznica jest dość spora.
Teraz widzę, że pozostało pytanie bez odpowiedzi. Maksymalna częstotliwość całego systemu to częstotliwość elementu o najmniejszej częstotliwości, czyli tutaj transoptora.
Udało Ci się znaleźć i uruchomić przykład odczytu sygnału enkodera?
Pozdrawiam,
Sebastian
tomus
Posty: 21
Rejestracja: 15 mar 2015 12:51
Wersja środowiska: LabVIEW 2014

Re: Karta NI 9361

Post autor: tomus »

Jak na razie nie, czekam na wycięcie tarczy do czujnika optycznego i wtedy będe składał całość
ODPOWIEDZ